Biskupi Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego przyznają, że rozpad jest nieunikniony

Reklama

sob., 05/07/2022 - 11:01 -- MagdalenaL

Rada Biskupów Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, kończąc pięciodniowe spotkanie w piątek, uznała nieunikniony rozpad swojej denominacji, rozłam, który pogłębi się w ten weekend wraz z powstaniem globalnego ruchu kierowanego przez teologicznie konserwatywnych metodystów.

Odłączona denominacja, nazwana Globalnym Kościołem Metodystycznym, będzie oficjalnie istnieć od niedzieli. Jej przywódcy byli poirytowani ciągłym ignorowaniem przez kościoły liberalne zakazów Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego dotyczących małżeństw osób tej samej płci i ordynacji duchownych o orientacji homoseksualnej.

Biskup Thomas Bickerton, który w piątek został nowym przewodniczącym Rady Biskupów, określił powstanie nowego ruchu jako „smutną i otrzeźwiającą rzeczywistość”. Bickerton powiedział, że żałuje każdego odejścia z Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego i ceni sobie różnorodność myśli w tej denominacji.

 

„Nie ma idealnego kościoła”, powiedział. „Nieustanna walka, retoryka pełna jadu, karne zachowania nie mają miejsca w tym, jak się zachowujemy i promujemy nasze świadectwo jako wierzący chrześcijanie”.

Powiedział, że modli się o to, by konflikty ustały, a ZKM na nowo odkrył swoją misję czynienia uczniów dla Chrystusa. Zachęcał, aby ZKM, nawet jeśli doświadcza porażek, myślał o pierwszym maja jako o dniu rozpoczęcia swojej działalności.

„Jesteśmy Zjednoczonym Kościołem Metodystycznym, który nie jest zainteresowany dalszym seksizmem, rasizmem, homofobią, utratą znaczenia i upadkiem”, powiedział. „Interesuje nas odkrycie, co Bóg ma dla nas na horyzoncie jako następny wyraz tego, kim jesteśmy jako Zjednoczeni Metodyści”.

Bickerton, który kieruje regionem nowojorskim ZKM, zastąpił na stanowisku przewodniczącego Rady Biskupów Cynthię Fierro Harvey z Luizjany.

Harvey uznała nieunikniony rozłam w denominacji, kiedy 25 kwietnia wygłosiła swoje ostatnie przemówienie jako przewodnicząca Rady Biskupów: „Zdaję sobie również sprawę, że być może nadszedł czas, aby pobłogosławić i wysłać nasze siostry i braci, którzy nie mogą pozostać pod szerokim spektrum politycznym”.

Jeden z liderów ruchu odłamowego zaznaczył, że niedzielna inauguracja odbędzie się bez większych fanfar.

„Jest to data, kiedy możemy zacząć przyjmować kościoły, które opuszczają Zjednoczony Kościół Metodystyczny, a to będzie trwało przez dłuższy czas” – powiedział ks. Keith Boyette, przewodniczący Tymczasowej Rady Przywództwa nowej denominacji i pastor Zjednoczonych Metodystów w Wirginii. „To będzie bardziej stopniowe świętowanie”.

Doktryna przejściowa obejmuje przekonanie, że małżeństwo jest zawierane między jednym mężczyzną i jedną kobietą, a duchowni muszą się do niego stosować, co było głównym punktem podziału w ZKM przez dziesięciolecia.

Boyette powiedział, że spodziewa się, iż niektóre kościoły i pastorzy ogłoszą w niedzielę, że przyłączają się do Globalnego Kościoła Metodystycznego. On sam będzie wśród nich.

„1 maja nie będę już członkiem Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego” – powiedział Boyette, który został już zatwierdzony z dniem wejścia w życie w niedzielę jako duchowny w nowej denominacji.

Duchownym łatwiej jest odejść z ZKM niż z całego Kościoła, który musi przejść przez skomplikowany proces. W rezultacie Boyette spodziewa się, że szeregi Globalnego Kościoła Metodystycznego będą się z czasem powiększać, zauważając, że niektórzy, którzy chcą się przyłączyć, będą czekać do czasu Konferencji Generalnej ZKM w 2024 roku i ewentualnego przyjęcia protokołu, który określi szczegóły rozpadu.

Boyette skrytykował działania niektórych członków Rady Biskupów, w tym decyzję o dalszym opóźnianiu Konferencji Generalnej. Zasugerował, że niektórzy biskupi celowo blokują kościołom możliwość skorzystania z pewnych procedur wyjścia z denominacji.

Organizatorzy Globalnego Kościoła Metodystycznego początkowo spodziewali się, że wyznanie rozpocznie działalność dopiero po następnej Konferencji Generalnej ZKM. To ciało ustawodawcze jest jedynym, które mogłoby zatwierdzić wstępne porozumienie ujawnione w 2020 roku po negocjacjach między konserwatystami, liberałami i centrystami, pozwalające kościołom i grupom regionalnym na opuszczenie denominacji i zachowanie ich własności.

 

Jednak Konferencja Generalna, pierwotnie zaplanowana na rok 2020, została już opóźniona o dwa lata z rzędu z powodu pandemii. W marcu ZKM ogłosił, że z powodu długich opóźnień w rozpatrywaniu wniosków wizowych przez Stany Zjednoczone kolejne spotkanie zostanie przesunięte na rok 2024. Nieco ponad połowa członków tej denominacji przebywa za granicą, zwłaszcza w Afryce i na Filipinach.

Zjednoczony Kościół Metodystyczny liczy 6,3 mln członków w USA i 6,5 mln za granicą.

Różnice zdań na temat małżeństw osób tej samej płci i ordynacji duchownych LGBTQ narastały w ZKM od lat, a w 2019 r. doszły do głosu na konferencji w St. Louis, gdzie delegaci zagłosowali 438-384 za wzmocnieniem zakazów dotyczących praktyk integrujących LGBTQ. Większość delegatów ze Stanów Zjednoczonych sprzeciwiła się temu planowi i opowiedziała się za opcjami przyjaznymi dla osób LGBTQ; zostali oni przegłosowani przez konserwatystów z USA, do których dołączyła większość delegatów z ośrodków metodystycznych w Afryce i na Filipinach.

W następstwie tego spotkania wielu umiarkowanych i liberalnych duchownych dało jasno do zrozumienia, że nie będzie przestrzegać zakazów, a różne grupy pracowały nad propozycjami, które pozwoliłyby na podział ZKM wzdłuż linii teologicznych.

Autor: 
Autorzy: Holly Meyer i David Crary / Tłumacz: Barbara Błażkiewicz
Źródło: 
https://abcnews.go.com/Lifestyle/wireStory/united-methodist-bishops-acknowledge-breakup-imminent-84404239
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama