Greckie kościoły otwierają się w święto Trzech Króli pomimo ścisłego lockdownu

Reklama

śr., 01/06/2021 - 20:27 -- MagdalenaL

Ateny, Grecja - W środę grecki rząd ustąpił i zezwolił na ograniczoną frekwencję w kościołach świętujących święto Trzech Króli, uchylając zakaz uczestnictwa mający na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nie wszystkie kościoły otworzyły swoje drzwi dla wiernych podczas nabożeństw, ale w tych, które to zrobiły, zgromadzenia były ograniczone z 25 do 50 osób dla największych kościołów, a w niektórych przypadkach przepełnienia, wierni byli wpuszczani po kilku na raz na prywatne modlitwy po zakończeniu nabożeństwa.

Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem pomiędzy greckim Kościołem a rządem, tradycyjne błogosławieństwo wód prowadzone każdego roku podczas Objawienia Pańskiego 6 stycznia, miało miejsce wewnątrz kościołów, a nie na zewnątrz w rzekach i na plażach, jak to jest zwyczajowo przyjęte.

Kościół prawosławny celebruje chrzest Jezusa w czasie Epifanii.

W poniedziałek Święty Synod Kościoła greckiego zareagował gniewnie na zakaz, który został nałożony bez konsultacji, jak twierdził, w poprzednią sobotę i jednomyślnie zdecydował, że otwarcie go zakwestionuje. Rząd również zareagował stanowczo, mówiąc, że nikt nie może wybrać, których praw należy przestrzegać.

Podczas Bożego Narodzenia kościoły działały pod tymi samymi restrykcjami, co we wtorek. Kilku księży, którzy lekceważyli zasady dotyczące ograniczonej frekwencji, zdystansowania społecznego i obowiązkowych masek dla zgromadzenia, zostało aresztowanych i ukaranych grzywną w wysokości 1 500 euro i otrzymało trzymiesięczne wyroki w zawieszeniu, podczas gdy zgromadzeni zostali ukarani grzywną w wysokości 300 euro każdy.

Ostatecznie obie strony wydają się wycofywać z otwartego konfliktu. Premier Kyriakos Mitsotakis i arcybiskup Aten Hieronim II spotkali się we wtorek podczas uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów wyznaczonych w poniedziałkowych przetasowaniach gabinetu i podobno omówili tę kwestię. W środę policja była obecna na zewnątrz kościołów, ale jej przełożeni powiedzieli, aby była dyskretna i ograniczyła się do "sugestii".

W północnym mieście Saloniki, gdzie jest silniejsza obecność religijnych fanatyków, niektórzy wzywali do błogosławienia wód na morzu, w pobliżu ikonicznej Białej Wieży (ang. White Tower of Thessaloniki). Siły policyjne i straży przybrzeżnej rozsiane są po całym nabrzeżu miasta, aby zapobiec temu wydarzeniu. Do tej pory zatrzymano co najmniej trzy osoby.

Grecja zaostrzyła swój lockdown do 11 stycznia, aby umożliwić ponowne otwarcie szkół w tym dniu. Zamknięto sklepy detaliczne i fryzjerskie, które były otwarte w okresie świątecznym, a kościoły również miały zostać zamknięte.

---

Thanassis Stavrakis w Atenach, i Costas Kantouris w Salonikach, przyczynili się do powstania relacji.

Autor: 
Demetris Nellas, Tłum. Magdalena Nowicka
Źródło: 
https://apnews.com/article/athens-coronavirus-pandemic-greece-europe-bdb441c39995a8f7305af9fff0f6921d
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama