Zwiastowanie – 25 marca

Reklama

śr., 03/31/2021 - 10:37 -- MagdalenaL

Zwiastowanie jest świętem, które integruje wszystkich chrześcijan, bez znaczenia, czy są prawosławnymi, katolikami czy protestantami. Obchodzimy je 25 marca. Jest to dzień, który uważa się za datę, gdy Archanioł Gabriel przyniósł Maryi Dziewicy wieść, że jej syn będzie Zbawicielem.

W bułgarskich podaniach ludowych właśnie ten dzień jest związany z definitywnym nadejściem wiosny i nazywa się go Zwiastowaniem. Uważa się, że w tym dniu przylatują jaskółki, i jeśli je widzimy, ściągamy swoją marteniczkę.

Tak jak minie ten dzień, taki będzie cały rok uważa naród, więc dobrze, abyś wstał rano, zjadł, posprzątał w domu i uporządkujesz ogródek.

Uważa się, że dzień jest łagodny i tego dnia mniej boli, a zatrucia nie mają siły. W przeszłości z tego powodu nasi przodkowie wybierali ten dzień na przebicie uszu dziewczynek i znaczyli zwierzęta.

W dzień Zwiastowania wychodzą samowiły, ale i węże i jaszczurki, które w przeszłości nasz naród przeganiał zaklęciem i z pomocą metalowych przedmiotów. Kobiety tego dnia nie powinny były dotykać ostrych przedmiotów – igły, nożyczek, aby ochronić się przed ukąszeniem węża latem. Wcześniej rano paliło się ogniska z krowim nawozem, także jako egzorcyzmy na gady, a chorzy zostawiali ubrania w lesie dla zdrowia – aby weszły na nie węże.

Tego dnia pszczelarze otwierają ule, aby miód był słodki. Gospodarze z ogrodami sieją ogórki i pieprz – aby były smaczne i nie zgorzkniały. Sieje się także drzewa owocowe, aby owoce były słodkie.

Zwiastowanie wypada także w trakcie Wielkiego Postu, dlatego na wieczerzy są dania postne. Wprawdzie jest to też dzień, w którym stawiamy na stole także rybę.

Od tego dnia dalej, jak to się mówimy „łapiemy za zielone” tak, więc na wieczerzy poza tym, stawiamy zupę koperkową lub inne danie ze szpinaku, szczawiu lub pietruszki. Charakterystyczny dla Zwiastowania jest także lucznik, gnieciony chleb i precel w formie węża.

Imieniny mają wszyscy, którzy mają coś dobrego i łagodnego w swoim imieniu: Blagowest, Błagoj, Blaga, Dobrin.

 

 

 

Autor: 
Inna Georgiewa, tłum. Oliwia Król
Źródło: 
https://www.hera.bg/s.php?n=559
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama