Amerykanin Holden Matthews, skazany za spalenie historycznych czarnych kościołów

Reklama

wt., 11/03/2020 - 19:04 -- MagdalenaL

Młodego człowieka skazano na 25 lat więzienia, po tym jak spalił w zeszłym roku w stanie Luizjana trzy historyczne czarne kościoły.

Matthews, 23 letni muzyk heavymetalowy musi dodatkowo zapłacić 2,7 miliona dolarów odszkodowania.

Kościoły spalił, by poprawić swoją reputację na scenie, stwierdził muzyk.

Zdaniem sędzi, ataki nie był przeprowadzone na tle rasowym, jednak przypomniały “mroczny czas w historii”.

Podczas ery praw obywatelskich Ameryki, czarne kościoły były zaatakowane przez białych suprematów.

Od 24 marca do 4 kwietnia mężczyzna spalił trzy kościoły: Kościół św. Marii Baptystów w Port Barre, Kościół Baptystów Greater Union w Opelousas i Kościół Baptystów Mount Pleasant w Opelousas.

23-latek będący synem miejscowego zastępcy szeryfa przyznał, że opublikował zdjęcia i filmy z podpaleń dwóch pierwszych kościołów.

Budynki zrównane zostały z ziemią jednak nie było żadnych rannych, ponieważ do podpaleń doszło w nocy.

Matthews został uznany winnym trzech podpaleń budynków religijnych i jeden przypadek użycia ognia do popełnienia przestępstwa federalnego, jednak oczyszczony został z zarzutu popełnienia przestępstwa z nienawiści, do czego wcześniej się przyznał.

Członek zespołu Vodka Vultures zeznał na przesłuchaniu, że wzorował się on podpaleniami kościołów w Norwegii w latach 90, przez fanów black metalu.

W imię black metalu, który jest podgatunkiem heavy metalu, w tamtym okresie spłonęło w Norwegii przynajmniej 50 chrześcijańskich kościołów. 

Prokurator USA Alexander Van Hook w swym oświadczeniu mów, że wyrok Matthewsa „powinien wysłać jasny sygnał, że za tego rodzaju zniszczenia i przemoc trzeba zapłacić wysoką cenę”.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54779878
Polub Plportal.pl:

Reklama