Dzięki wsparciu Brazylii Abdo Benítez zostaje uratowany przed sądem politycznym

Reklama

sob., 11/14/2020 - 12:10 -- MagdalenaL

Prezydent Paragwaju przeżywa trudne chwile związane z umową, którą nieopatrznie podpisał ubiegłego roku. Porozumienie dotyczy hydroelektrowni Itaipú.

W swoim najtrudniejszym dniu, od czasu kiedy objął władzę niecały rok temu, prezydent Paragwaju, Mario Abdo Benítez, doszedł wczoraj do porozumienia z opozycją chcąc zdezaktywować oskarżenie przeciwko niemu. Wycofał się z kontrowersyjnej, tajnej umowy energetycznej podpisanej z Brazylią oraz przeprosił za epizod.

Przemawiając do swoich zwolenników z balkonów Pałacu López, Abdo potwierdził, że zgodził się unieważnić dwustronne porozumienie o dystrybucji energii z hydroelektrowni Itaipú, które zostało potajemnie podpisane w maju ubiegłego roku, ale ujrzało światło dzienne dopiero w zeszłym tygodniu. "Przepraszam, jeśli się myliłem "- powiedział.

Dokument „zostanie zwrócony organom technicznym do negocjacji w sprawie kontraktacji energii elektrycznej z Itaipu Binacional”- podkreśla oficjalne oświadczenie. Sam rząd Paragwaju zwrócił się w tym tygodniu do Brazylii o unieważnienie umowy dwustronnej po skandalu, który wybuchł w Paragwaju po poznaniu warunków paktu. Po zerwaniu porozumienia opozycja, która zgromadziła już wystarczającą liczbę głosów, by rozpocząć proces postawienia prezydenta przed izbą niższą parlamentu, wycofała się.

„Wycofujemy się z zamiaru wszczęcia postępowania przeciwko prezydentowi republiki. Uważamy, że dokument unieważniający akt dwustronny naprawia szkody” - poinformował na Twitterze dysydent Pedro Alliana. „Uważamy, iż przynajmniej na razie nie należy posuwać się naprzód z procesem sądowym” - powiedział polityk, odnosząc się do byłego prezydenta Horacio Cartesa.

Rządząca Partia Kolorado ma dwie odnogi reprezentacji parlamentarnej: Colorado Añetete popierającą Abdo i Honor Colorado, która stoi za Cartesem w czasie rządów obecnego prezydenta. Ponieważ poparcie dysydentów Honor Colorado spada, opozycja nie posiada już głosów niezbędnych do usunięciagłowy państwa.

Po 24 godzinach bez publicznego pojawienia się Abdo wysłał wczoraj wiadomość dla narodu, w której podziękował tym, którzy wspierali go w kryzysie, w szczególności prezydentowi Brazylii Jairowi Bolsonaro. „Demokracja zatriumfowała” - powiedział.

Bolsonaro powiedział przedwczoraj, że stosunki z Paragwajem „są wyjątkowe, doskonałe” i zadeklarował chęć „oddania sprawiedliwości w sprawie Itaipu Binacional, która jest bardzo ważna”.

Kryzys wywołany porozumieniem zmusił Luisa Castiglioniego do rezygnacji ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Paragwaju w ubiegły poniedziałek. Wraz z nim zrezygnowało trzech innych urzędników.

Władze obu krajów nakazały wznowienie spotkań instancji technicznych w celu przedefiniowania umowy między brazylijskim koncernem Eletrobras a paragwajskim ANDE na dystrybucję energii wyprodukowanej przez dwunarodową hydroelektrownię Itaipú do obu krajów w latach 2019-2022. Według niektórych ekspertów porozumienie przyniosłoby Paragwajowi stratę w liczbie ponad 200 mln dolarów.

„Paragwaj przestał otrzymywać 75 000 milionów dolarów za niesprzedawanie Brazylii swojej części energii po cenach rynkowych, odkąd elektrownia rozpoczęła działalność w 1984 roku”- wyjaśnił politolog Miguel Carter, według obliczeń dokonanych na podstawie oficjalnych danych. .

Elektrownia wodna Itaipú, zbudowana na potężnej rzece Paraná, jest uważana za drugą co do wielkości na świecie po Tamie Trzech Przełomów w Chinach. Ma moc 14 000 megawatów i zaopatruje między innymi najbogatsze stany Brazylii, takie jak São Paulo, Rio de Janeiro, Paraná i Rio Grande do Sul. Paragwaj zużywa tylko 7% wyprodukowanej energii i sprzedaje Eletrobras całą nadwyżkę, która jej się należy.

Ale Paragwajczycy uważają, że Brazylia płaci absurdalną cenę za energię sprzedawaną przez swojego partnera i sąsiada. „Żądamy zapłaty po cenie rynkowej” - powiedział Ricardo Canese, specjalista w dziedzinie energetyki wodnej i członek parlamentu należący do lewicowego Frente Guasú (Frente Amplio).

Krytycy twierdzą, że paragwajscy negocjatorzy, którzy podpisali porozumienie, poszli na przesadne ustępstwa wobec Brazylii, a sam prezydent przyznał, że podpisana ustawa postawiła Asunción w „trudnej” sytuacji.

Autor: 
Tłum. Daria Matuszak
Źródło: 
https://www.lanacion.com.ar/el-mundo/crisis-paraguay-abdo-quedo-al-borde-del-nid2273235
Polub Plportal.pl:

Reklama