„Indyjska policja ratuje 17 nielegalnie zatrudnionych dzieci”

Reklama

pon., 08/30/2021 - 17:26 -- MagdalenaL

Zdjęcie: AP Photo/Altaf Qadri

NOWE DELHI – Policja w towarzystwie aktywistów z grupy obrony praw dzieci dokonała w czwartek nalotu na warsztaty samochodowe na obrzeżach stolicy Indii i zabrała 17 dzieci, które były zatrudnione nielegalnie.

Aktywiści z Bachpan Bachao Andolan, czyli Save the Children Movement, którego założyciel Kailash Satyarthi był współodbiorcą Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku, chodzili od warsztatu do warsztatu uwalniając dzieci, których ręce, ubrania i stopy były umazane smarem. Grupa pomaga władzom ścigać osoby zatrudniające małe dzieci.

W Indiach dzieciom poniżej 14 roku życia nie wolno pracować, z wyjątkiem rodzinnych firm i gospodarstw rolnych. Te pomiędzy 14 a 18 rokiem życia mają zakaz pracy w niebezpiecznych warunkach. Pracodawcom może grozić do dwóch lat więzienia i grzywna w wysokości do 50 000 rupii (675 dolarów).

W czwartkowych nalotach dzieci w wieku od 13 do 18 lat zostały zabrane przez urzędników władz okręgowych. Policja zamknęła sklepy, w których pracowały.

Ogólnokrajowy lockdown koronawirusowy nałożony w zeszłym roku zepchnął miliony ludzi w biedę, zachęcając do handlu dziećmi ze wsi do miast w celu pracy. Pandemia utrudniła również egzekwowanie przepisów zapobiegających pracy dzieci, co spowodowało mniejszą liczbę inspekcji w miejscach pracy i mniej energiczne ściganie handlarzy ludźmi.

Manish Sharma, dyrektor organizacji Save the Children Movement, powiedział, że handlarzom i pośrednikom łatwiej było manipulować rodzicami i dziećmi podczas spowolnienia gospodarczego.

„Wielu straciło pracę i wielu znalazło się na skraju głodu. Handlarze w pełni wykorzystywali takie sytuacje” – powiedział.

Według UNICEF-u, agencji ONZ ds. dzieci, liczba dzieci pracujących na całym świecie wzrosła w czerwcu 2021 roku do 160 milionów. Ostrzegła ona, że do końca 2022 roku z powodu pandemii zagrożonych może być kolejnych 9 mln.

W czwartek niektórzy rodzice pojawili się w warsztatach samochodowych wkrótce po nalocie i błagali policję i aktywistów, aby wypuścili ich dzieci.

„On ciężko pracuje, prawda? Nie kradnie, nie pali marihuany, ani nie pije alkoholu” – powiedziała matka jednego z dzieci. Powiedziała, że pozwoliła mu pracować tylko dlatego, że szkoły były zamknięte, a on marnował swój czas.

Sharma powiedział, że rehabilitacja uratowanych dzieci jest kluczowa. Byli pracodawcy zostaną zmuszeni do zapłacenia zaległych wynagrodzeń, a dzieci otrzymają pomoc w uzyskaniu różnych świadczeń rządowych, w tym przyjęcia do szkół, powiedział.

Przez ponad trzy dekady Satyarthi i założona przez niego organizacja pracowali nad ratowaniem dzieci i budowaniem świadomości, aby zatrzymać je w szkole. Grupa twierdzi, że od kwietnia 2020 roku pomogła uratować ponad 9000 pracujących dzieci i pomogła w aresztowaniu i oskarżeniu 260 handlarzy.

Satyarthi otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wraz z pakistańską działaczką na rzecz edukacji kobiet Malalą Yousafzai.

Autor: 
Rishabh R. Jain / tłum. Magdalena Nowicka
Źródło: 
https://apnews.com/article/business-india-nobel-prizes-b5a88e79d58a6ea4216309fd1be108d1
Polub Plportal.pl:

Reklama