Migranci z Kanału La Manche: Cztery osoby utonęły w pobliżu Dunkierki

Reklama

czw., 10/29/2020 - 11:10 -- MagdalenaL

Dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci utonęła na łodzi przewożącej imigrantów, mówią francuscy urzędnicy.

Statek znalazł się w trudnej sytuacji nieopodal Dunkierki, więc rozpoczęła się duża akcja poszukiwawczo-ratownicza.

Czteroosobowa rodzina - dwójka dzieci w wieku pięciu i ośmiu lat oraz kobieta i mężczyzna pochodzili prawdopodobnie z Iranu. Prócz nich, piętnaście osób trafiło do szpitala.

Boris Johnson - Premier Wielkiej Brytanii przyznał, że jego myśli są z bliskimi ofiar.

“Władzom francuskim zaoferowaliśmy wsparcie w dochodzeniu odnośnie tego strasznego wydarzenia. Zrobimy wszystko by rozprawić się z gangami, które ułatwiają te niebezpieczne podróże, polując tym samym na bezbronne osoby chcące przedostać się.” - mówi Premier Boris Johnson.

Około godziny 9:30 czasu lokalnego, władze francuskie zostały poinformowane o uszkodzonym statku w odległości około 2 km od wybrzeża Francji. Zauważony został przez przepływającą żaglówkę.

W akcji poszukiwawczo-ratowniczej udział wzięły cztery francuskie statki, belgijski helikopter i francuska łódź rybacka.

W nocy Met Office wydało ostrzeżenie dotyczące wichury, więc warunki w Kanale La Manche były trudne.

W Dunkierce zostało wszczęte przez Prokuraturę dochodzenie odnośnie przyczyny zatonięcia.

Z Wielkiej Brytanii wciąż napływają skargi, że Francja nie robi dostatecznie dużo by uniemożliwić migrantom wypłynięcie na morze, a gdy już to zrobią przyjęcie ich do kraju.

Zdaniem posłów z Calais magnesem przyciągającym migrantów na tym wybrzeżu jest Wielka Brytania, a nie Francja. Ich zdaniem, nie pomogą nawet działania policji.

Rząd brytyjski został oskarżony przez jednego z parlamentarzystów na początku tego roku, o to że brakuje mu “chociaż uncji człowieczeństwa”, bo nie daje osobom spoza Wielkiej Brytanii azylu, gdy tego potrzebują.

Priti Patel pełniąca urząd Ministra Spraw Wewnętrznych obiecała, że Kanał będzie “nieopłacalny” dla łodzi migrujących a przemytnicy ludzi w Dunkierce i Calais ostrzegają ich o rozprawie.

W tym roku przez kanał La Manche migranci przepłynąć chcieli samodzielnie, bez przemytników na prowizorycznych tratwach a nawet samodzielnie.

Posłanka Partii Pracy oraz przewodnicząca komisji specjalnej do spraw wewnętrznych Yvette Cooper, twierdzi że zgony były naprawdę okropne. A przemytnicy czerpali zyski z desperacji ludzi. 

Liczba przejść przez kanał La Manche wzrasta a komisja przygląda się temu, jak i również pracom potrzebnym by zapobiec ofiarom śmiertelnym.

„Handlarze ludźmi nie mają szacunku dla życia, bez względu na to, czy chodzi o osoby starsze czy młodsze.”, mówi posłanka z Dover Natalie Elphicke, ubolewając nad kolejną tragedią w kanale.

Wielka Brytania obiecała zrobić przeprawy “nierentownymi” oraz wzywa do zatrzymania łodzi na morzu i powrotu do Francji.

Pomysł zatrzymywania i zawracania łodzi niezwykle martwi Agencję ONZ ds. Uchodźców, co przyznała już w sierpniu. Jednak liczba tych, którym uda się przebyć tę drogę jest niska i łatwa do opanowania.

Cmentarz dla dzieci

“Utrata życia powinna być znakiem ostrzegawczym dla Francji i Wielkiej Brytanii.”, twierdzi organizacja Care4Calais.

Ich zdaniem pomogłoby w tym przypadku stworzenie nowego systemu, który zapewniłby azyl osobom ubiegającym się o niego w Wielkiej Brytanii. “Położy to kres przerażającym i niebezpiecznym przeprawom morskim oraz zapobiegnie kolejnym tragediom.”

“Ta tragiczna wiadomość powinna być sygnałem ostrzegawczym dla Paryża i Londynu, by opracowały one wspólny plan działania, jak pomóc dzieciom i rodzinom w trudnej sytuacji”, dodaje Save the Children.

“Kanał La Manche nie może stać się cmentarzem dla dzieci.”

Do Wielkiej Brytanii w tym roku przybyło na małych łodziach 7400 migrantów. Dla porównania, w roku 2019 przybyło ich 1825.

Przynajmniej dwie osoby zginęły podczas przeprawy w tym roku, a ciało jednej osoby znalezione w pobliżu Calais na plaży 18 października.

W sierpniu zginął Abdulfatah Hamdallah. Mężczyzna z Sudanu, który poniósł śmierć podczas próby wiosłowania w stronę Wielkiej Brytanii.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/uk-england-54707225
Polub Plportal.pl:

Reklama