Młodzi ludzie są zmęczeni, ale wciąż pewni siebie

Reklama

pt., 06/18/2021 - 00:47 -- MagdalenaL

Zdjęcie: media1.faz.net

Ponad połowa osób w wieku poniżej 26 lat twierdzi, że ich sytuacja życiowa uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku pandemii koronawirusa. Opisują siebie jako osoby „zmęczone” lub „zestresowane” – lecz nadal patrzą w przyszłość z optymizmem.

Żadnych przyjaciół, żadnych przyjęć, nauka w domu: sytuacja życiowa młodych ludzi w Europie uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku pandemii. Niemniej jednak większość osób poniżej 26 roku życia z siedmiu krajów UE, w tym z Niemiec, optymistycznie patrzy w przyszłość. Pokazują to wyniki badań na młodzieży „Młoda Europa” Fundacji TUI zaprezentowane w środę w Berlinie.

Ponad połowa respondentów stwierdziła, że ​​ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu. Czterech na dziesięciu młodych ludzi w wieku od 16 do 26 lat straciło pracę lub poniosło straty finansowe podczas pandemii. W Niemczech 29 proc. ankietowanych stwierdziło, że dotknęło ich skrócenie czasu pracy lub bezrobocie, w Grecji nawet 58 proc.

Niemal co druga osoba opisuje swój obecny stan emocjonalny jako „zmęczony”, „niepewny siebie”, „zirytowany” lub „zestresowany”. Respondenci czują się mocno obciążeni we wszystkich dziedzinach życia i obawiają się, że tak pozostanie. 72% młodych Europejczyków uważa ograniczenia w życiu publicznym i społecznym za najtrudniejsze, takie jak ograniczone możliwości kontaktu z przyjaciółmi i rodziną lub zamknięte sklepy i kluby sportowe. Niemniej jednak prawie dwie trzecie wszystkich pytanych z optymizmem patrzy w przyszłość.

 

Młodzi Europejczycy przestrzegają reżimu pandemii

Podczas pandemii młodzi-dorośli poinformowali, że w większości zachowywali się zgodnie z zasadami: niecała jedna piąta stwierdziła, że ​​ignoruje środki i zalecenia higieniczne. Hiszpanie i Włosi ściśle przestrzegają wytycznych. W Niemczech można również zauważyć, że ponad połowa ankietowanych uznała zasady sanitarne w kwietniu, kiedy liczba infekcji ponownie wzrosła, za niewystarczające. Większość zasad związanych z pandemią w Unii Europejskiej otrzymuje mierny certyfikat. Prawie jedna trzecia młodych Europejczyków ocenia je jako „złe”, a tylko 16 proc. jako „dobre”.

Kanclerz Angela Merkel (CDU) radzi sobie lepiej z respondentami. 42 proc. ankietowanych określiło politykę Merkel jako „raczej dobrą lub bardzo dobrą”. Tylko młodzi Grecy byli z niej mniej zadowoleni. Tam tylko 23 procent oceniło jej 16-letnią kadencję jako pozytywną.

 

Ochrona klimatu najpilniejszym problemem polityki

Po raz pierwszy od rozpoczęcia badania młodzieży przez TUI Foundation w 2017 r. polityka zdrowotna jest jednym z najpilniejszych problemów, z jakimi boryka się UE – tak uważa 28 proc. ankietowanych w siedmiu krajach europejskich. Na czele tej listy stoi jednak ochrona środowiska i klimatu (41 proc.), przed polityką gospodarczą i finansową (32 proc.) oraz migracją i azylem (31 proc.). Ogólnie rzecz biorąc, jedna trzecia wszystkich respondentów interesuje się polityką.

Na potrzeby badania młodzieży instytut sondażowy YouGov przeprowadził w kwietniu wywiady z 6253 osobami w wieku od 16 do 26 lat w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Grecji i Polsce. W Niemczech było ich 1004. Badanie prowadzone jest corocznie od 2017 roku.

Autor: 
Othmara Glas / tłum. Monika Wilk
Źródło: 
https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/menschen/junge-menschen-und-corona-lebenssituation-in-europa-17392081.html
Polub Plportal.pl:

Reklama