„Nawet nie pomyślałam o śmierci” – stulatka zarażona koronawirusem wyzdrowiała

Reklama

czw., 05/13/2021 - 18:39 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Karolina Grabowska / Pexels

 

Oryginalny tytuł: „Nawet nie  pomyślałam o śmierci” – stulatka zarażona koronawirusem wyzdrowiała. Mówi, że po zaszczepieniu chce „wyruszyć w świat”

 

Stuletnia Itō Ayako z miasta Ōtsu, która zaraziła się koronawirusem i powróciła do zdrowia, 10 maja wzięła udział w konferencji prasowej w urzędzie prefektury Shiga. „Chcę, żeby jak najwięcej ludzi zobaczyło, że wyzdrowiałam. Nawet jak się zarazicie, to wierzcie, że na pewno uda wam się wyzdrowieć” – podnosiła na duchu innych pacjentów.

Pani Itō urodziła się w czerwcu 9. roku ery Taishō, czyli w 1920 roku. 10 stycznia tego roku otrzymała wynik pozytywny w teście na obecność koronawirusa i następnego dnia została hospitalizowana w szpitalu miejskim miasta Ōmihachiman w prefekturze Shiga. Choć pojawiły się ciężkie objawy wymagające zastosowania tlenoterapii, to pacjentce stopniowo wrócił apetyt i 5 lutego mogła opuścić szpital.

Władze prefektury zgłosiły się do pani Itō o wywiad, uzasadniając, że pozwoli to dodać otuchy innym pacjentom. Stulatka natychmiast przyjęła propozycję. W tym miesiącu powróciła do pełni sił po rekonwalescencji i pojawiła się na wywiadzie w towarzystwie swojego lekarza, 41-letniego doktora Yamaguchi.

Pani Itō powiedziała, że ani razu nie pomyślała o możliwości śmierci i całkowicie zaufała lekarzowi. Wspominała też ze śmiechem, jak podczas jej walki z chorobą ten groził jej: „jak nie wyzdrowiejesz, to będę zły”. Przyznała również, że dużo siły dawały jej wnuki i prawnuki, które podczas hospitalizacji często dzwoniły do niej i pytały, czy wszystko jest w porządku.

Na konferencji zaprezentowała również ćwiczenia oddechowe oraz rozciągające, które wykonuje dla utrzymania zdrowia od 20 lat. „Mam jeszcze dużo rzeczy do doświadczenia. Chcę zwiedzić obiekty UNESCO i zobaczyć Olimpiadę. Dlatego jak już się zaszczepię, to chcę wyruszyć w świat!” – mówiła z determinacją.

Doktor Yamaguchi komentował: „Myślę, że do wyzdrowienia przyczynił się duży optymizm pani Itō, jak i to, że nie przestawała wierzyć w siebie. Moja pacjentka jest chodzącym przykładem tego, że zdrowy duch to również zdrowe ciało”.

Autor: 
tłum. Magdalena Pirch
Źródło: 
https://www.yomiuri.co.jp/national/20210511-OYT1T50015/?fbclid=IwAR2RmRalrhx5XYRcy074sRfGnJENU4y8IZCKUvfxbwLUvPBdFNsAVQg0zhI
Polub Plportal.pl:

Reklama