Tokio. Brak personelu i miejsca na szczepienia dla seniorów

Reklama

czw., 05/13/2021 - 18:23 -- MagdalenaL

Zdjęcie: RF._.studio / Pexels

W Urzędzie Metropolitarnym Tokio odbyła się konferencja poruszająca problem szczepień dla seniorów. Samorządy terytorialne wskazały na problem niedoboru personelu medycznego do przeprowadzenia szczepień.

W tym tygodniu rozpoczęły się szczepienia dla seniorów w całym kraju. Rząd wyraża nadzieję, że do końca lipca wszystkie osoby starsze otrzymają dwie dawki szczepionki.

W konferencji brały udział władze Tokio, samorządy oraz towarzystwa medyczne z obrębu stolicy.

Gubernator Tokio Koike powiedziała „Szczepionka jest prawdziwym punktem zwrotnym w obliczu rozprzestrzeniających się mutacji wirusa i stanowi efektywny sposób na walkę z pandemią”.

Konferencja odbyła się niepublicznie i jak donoszą władze stolicy, samorządy poruszyły problem braku dostatecznej liczby personelu medycznego  oraz hal do przeprowadzenia masowych szczepień. Uznano, że potrzebne będzie wsparcie finansowe.

Według informacji rządowych, na dzień 9 maja w stolicy zaszczepiło się 20 650 seniorów, co stanowi 0,7% populacji wszystkich seniorów w Tokio liczącej 3,1 miliona.

„Do końca lipca się nie wyrobimy” – opinia jednej trzeciej samorządów tokijskich

Rząd planuje podać dwie dawki szczepionki wszystkim seniorom do końca lipca, lecz według stolicy na obecną chwilę, tj. 7 maja, jedna trzecia samorządów uważa, że nie uda się tego osiągnąć w przewidywanym terminie.

Odpowiedzi tokijskich samorządów padły w badaniu przeprowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji i zostały zebrane przez władze stolicy.

Opinie poszczególnych samorządów nie zostały zamieszczone, lecz wśród powodów przewidywanego poślizgu wymieniano m.in. brak możliwości zapewnienia personelu medycznego, opóźnienia w dostawach szczepionek oraz dużą liczbę ludności.

Jako utrudnienie podawano również słaby stan transportu na terenach górzystych.

Samorządy, które wymieniły ten powód, tak jak reszta odpowiadają, że istnieje możliwość zakończenia szczepień jeszcze w sierpniu. Rozważane są również różne strategie pomocnicze, takie jak utworzenie możliwości indywidualnych szczepień w placówkach, w których przyjmują lekarze rodzinni.

Autor: 
tłum. Magdalena Pirch
Źródło: 
https://www3.nhk.or.jp/news/html/20210510/k10013022591000.html
Polub Plportal.pl:

Reklama