Włochy: Koronawirus „krążył” już we wrześniu 2019 roku

Reklama

pon., 11/16/2020 - 19:24 -- MagdalenaL

Wyniki najnowszych wspólnych badań Instytutu Nowotworów w Mediolanie i Uniwersytetu w Sienie wykazały, że koronawirus był we Włoszech dużo wcześniej niż dotąd przypuszczano, bo już na początku 2019 roku.

Kierownik prac Giovanni Apolone opublikował te informacje w piśmie Tumori Journal.

Jak informuje włoska Republica, testy serologiczne próbek krwi pobranych od 959 osób biorących udział w badaniach nad rakiem płuc w okresie wrzesień 2019- marzec 2020 ujawniły, że 11,6% badanych miało przeciwciała koronawirusa, a u 14% wykryto je już we wrześniu.

Okazało się, że w 4 przypadkach z pierwszego tygodnia października, testy na obecność przeciwciał chroniących przed zakażeniem dały wynik pozytywny. Oznacza to, że osoby te zaraziły się jeszcze we wrześniu.

„To bardzo ważne odkrycie – chorzy bezobjawowi nie tylko mieli pozytywne wyniki testów serologicznych, ale również przeciwciała chroniące ich przed zakażeniem. Oznacza to, że nowy koronawirus może krążyć wśród populacji przez długi czas, nawet przy niskiej śmiertelności, co nie znaczy, że jest w odwrocie, to jedynie cisza przed kolejnym uderzeniem”, powiedział Giovanni.

W badaniach brały udział osoby palące w przedziale wiekowym 55- 65 lat.

Pierwszy przypadek 19 lutego

60% badanych było mężczyznami, połowa z nich pochodziła z Lombardii.

Wyniki analiz próbek krwi pokazują, że we wrześniu 2019 roku wirus był potencjalnie obecny w pięciu regionach Włoch. Podczas analizy próbek od września do marca, we wszystkich 13 regionach znaleziono co najmniej jeden przypadek dodatni.

"Osoby, u których znaleziono przeciwciała we wrześniu, zaraziły się prawdopodobnie w sierpniu”, twierdzi Apolone.

Oficjalnie, pierwszy przypadek koronawirusa wykryto we Włoszech 19 lutego.

Dwoje naukowców, biolog Enrico Bucci z Uniwersytetu w Temple i immunolog Antonella Viola z Uniwersytetu w Padwie, jest sceptycznych w kwestii powyższych rewelacji i twierdzi, że tak naprawdę badanie wykazało reaktywność krzyżową u 10% światowej populacji, która zetknąwszy się wcześniej z jakimś innym koronawirusem, wypracowała sobie pewną formę ochrony przed nowym.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 
Agencija
Polub Plportal.pl:

Reklama