Ukraińcy najbardziej lubią Polskę. Sondaż opinii społecznej

Reklama

ndz., 08/27/2017 - 02:25 -- zzz

Sondaż amerykańskiego ośrodka International Republican Institute potwierdza, że Polska jest najbardziej lubianym przez Ukraińców obcym krajem. Najnowsze wyniki cyklicznych badań ukraińskiej opinii publicznej potwierdzają też, że nasi południowo-wschodni sąsiedzi mają bardzo negatywny stosunek do władz kraju.

 

Znalezione obrazy dla zapytania hiszpania demografia

14 proc. ukraińskich respondentów określa swój stosunek do Polski jako „bardzo ciepły”, a 44 proc. jako „ciepły”. Neutralny stosunek do Polski ma 35 proc. a „chłodny” bądź „bardzo chłodny” 3 proc.

Za Polską w rankingu sympatii są Białoruś (1o proc. deklaruje uczucia „bardzo ciepłe” i 42 proc. „ciepłe”), Kanada (odpowiednio 12 i 38 proc.), Litwa (11 i 39 proc.), USA (12 i 35 proc.). Jak łatwo się domyślić, najgorzej wypada Rosja, 4 proc. respondentów ukraińskich deklaruje „bardzo ciepły” stosunek do Rosji, 15 proc. „ciepły”, natomiast „chłodny” 24 proc., a „bardzo chłodny” 27 proc.

Jeżeli chodzi o Unię Europejską, to bardzo pozytywną lub pozytywną opinię o niej ma w sumie 54 proc. Ukraińców i tyle samo głosowałoby za wstąpieniem do UE. Za NATO byłoby natomiast 40 proc. (przy 27 proc. przeciw).

Bardzo negatywny jest stosunek do polityków. Prezydenta Petro Poroszenko „mocno nie popiera” 43 proc. respondentów, a „nie popiera do pewnego stopnia” 33 proc. Popiera zaledwie 17 proc. Tylko o kilka punktów procentowych lepsze są notowania rządu. Jeśli chodzi o ukraiński parlament, negatywnie bądź bardzo negatywnie jego prace ocenia 88 proc. Ukraińców.

Najnowsze opracowanie z cyklu IRI Ukraine Poll opiera się na sondażu przeprowadzonym w czerwcu.

Autor: 
--
Źródło: 
Jagiellonia.org / Kresy24.pl / Oprac. MaH, iri.org/plportal.pl
Polub Plportal.pl:

Reklama