Lista miast z całego świata, które najlepiej poradziły sobie z bezpieczeństwem w obliczu pandemii

Reklama

ndz., 11/28/2021 - 00:01 -- MagdalenaL

Dotychczas nic tak nie odmieniło życia miejskiego jak koronawirus. Środki ostrożności związane z pandemią prawdopodobnie na długo zmieniły obraz miast na całym świecie. Zamknięto biura, wystawiano mandaty za brak maseczek, a także ograniczono działalność restauracji. Właściwie obecnie trwająca pandemia jest pierwszą na taką skalę, która przydarzyła się nam jako „zurbanizowanemu” gatunkowi. Kiedy na początku XX wieku wybuchła grypa hiszpanka, tylko 14% ludzi mieszkało w miastach, ale według szacunków Wydziału ds. Ludności ONZ, liczba ta wzrosła obecnie do 57%.

W związku z tym miasta musiały stać się jeszcze bardziej czujne pod względem ochrony zdrowia i ogólnego bezpieczeństwa, aby lepiej chronić swoich mieszkańców. W celu sprecyzowania zmian, które przyczyniły się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, Economist Intelligence Unit opublikował niedawno Indeks Bezpiecznych Miast 2021. Uwzględniono w nim 60 miast na podstawie 76 wskaźników bezpieczeństwa w zakresie infrastruktury, świata cyfrowego, bezpieczeństwa osobistego, czynników środowiskowych oraz oczywiście zdrowia. Brano pod uwagę tegoroczną gotowość w trakcie pandemii i śmiertelność spowodowaną przez Covid-19.

Miasta, które znalazły się na szczycie listy – w tym Kopenhaga, Toronto, Singapur, Sydney i Tokio – posiadają czynniki obrazujące współzależność między ogólnym bezpieczeństwem, a silnym poczuciem obywatelskiej jedności, całkowitą integracją ludności i zaufaniem społecznym. Przeprowadziliśmy wywiad z mieszkańcami tych miast, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zmiany wywołane przez pandemię sprawiły, że stały się one bezpieczniejsze, bardziej integracyjne i odporniejsze. Zapytaliśmy również o to, co jeszcze podróżni powinni wiedzieć, aby zadbać o bezpieczeństwo na miejscu.

 

(Źródło: Tim E White/Getty Images)

 

Kopenhaga

Stolica Danii znalazła się na szczycie rankingu. W dużej mierze zawdzięcza swoją pozycję nowemu filarowi bezpieczeństwa środowiskowego, będącego wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju (w tym chęci korzystania ze źródeł energii odnawialnej), jakości powietrza, gospodarki odpadami i lesistości terenów miejskich. Ostatni czynnik zdecydowanie wpłynął na to, jak dobrze miasto i jego mieszkańcy radzili sobie z ograniczeniami pandemicznymi, które zostały całkowicie zniesione we wrześniu 2021 roku.

„Parki i tereny zielone oraz szlaki wodne cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem podczas pandemii. Mieszkańcy Kopenhagi przechadzali się po okolicy, kupowali dania na wynos i korzystali z dużej ilości przestrzeni w mieście” – powiedział mieszkaniec, Asbjørn Overgaard, dyrektor generalny organizacji non-profit Copenhagen Capacity. Miasto nadal chce pomagać mieszkańcom poprzez „pandemiczne wskazówki”, a także dobrze widoczne i zrozumiałe oznaczenia, które mają przypominać o utrzymywaniu dystansu między grupami ludzi na zewnątrz.

Duch wspólnoty w tym kraju, którego najlepiej określa duńskie słowo „samfundssind”, umożliwia również obywatelom tego kraju współpracę i wzajemne zaufanie – w tym urzędnikom państwowym – w celu stworzenia bezpieczniejszego środowiska życia. Indeks Bezpiecznych Miast wykazał wysoką współzależność między kontrolą korupcji a bezpieczeństwem miasta. Nic więc dziwnego, że określenie Danii jako jednego z najmniej skorumpowanych krajów na świecie przyczyniło się do wzrostu zaufania jej obywateli w stosunku do krajowych instytucji i do siebie nawzajem w czasie pandemii.

Kopenhaga wprowadziła również program darmowych testów na obecność COVID-19 na dużą skalę, z którego korzystać mogą zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Zgromadzone dane pozwalają na dokładną obserwację kolejnych ognisk epidemicznych. Ponadto miasto wdroży kontrolę jakości ścieków, aby wcześnie wykryć obecność wirusa.

 

(Źródło: Istvan Kadar Photography/Getty Images)

 

Toronto

To największe miasto w Kanadzie, uzyskując satysfakcjonujące wyniki w zakresie infrastruktury i ochrony środowiska, zajęło drugie miejsce w rankingu pod względem ogólnego bezpieczeństwa. Mieszkańcy cenią kulturę integracyjną, która jest ukierunkowana na komunikację między społecznościami, zwłaszcza jeśli chodzi o świadomość w kwestii przyjmowania szczepionek.

Mieszkanka Toronto - Farida Talaat - podkreśla fakt zainicjowania przez miasto szeregu powszechnych programów szczepień, mających na celu ochronę mieszkańców. Przykładowo wprowadzenie programu „Homebound Sprint” miało na celu dostarczenie pierwszych dawek mieszkańcom, którzy nie mogli opuścić swoich domów. Na wczesnym etapie akcji szczepionkowej została utworzona specjalna grupa zadaniowa („Black Scientists' Task Force on Vaccine Equity”), która miała zapewnić każdemu sprawiedliwy dostęp do szczepionek.

Mieszkańcy czują się bezpiecznie również ze względu na długą historię wielokulturowości miasta. „W Toronto urodzenie się poza Kanadą jest rzeczą naturalną. Zauważyłem, że różne grupy etniczne i kulturowe naprawdę współpracują ze sobą i nie izolują się od siebie” – powiedział Filipe Vernaza, który mieszka w tym mieście od 1998 roku. „Standardowo w każdej grupie ludzi znajdują się osoby o różnym pochodzeniu etnicznym, orientacji seksualnej i wyznaniu. Toronto to niezwykle otwarte miasto, w którym możesz czuć się bezpiecznie, będąc po prostu sobą”.

 

(Źródło: Tonnaja/Getty Images)

 

Singapur

W Singapurze, który zajął drugie miejsce pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony zdrowia i infrastruktury, wykorzystano możliwości miasta do szybkiego działania w pierwszych dniach pandemii, szybko wdrażając cyfrowy monitoring mieszkańców. Kraj ten może się również pochwalić jednym z najwyższych na świecie wskaźników szczepień (obecnie na poziomie 80%), ale nadal wymaga on ścisłej obserwacji w obliczu nowych zakażeń.

„Przed wejściem do budynków lub lokali, wszyscy mieszkańcy muszą zeskanować swój token TraceTogether lub aplikację mobilną, w celu dokonania tak zwanej odprawy SafeEntry” – powiedział mieszkaniec Singapuru, Sam Lee, który prowadzi bloga podróżniczego o takiej samej nazwie. „Pozwala to [władzom] szybko namierzyć osoby, które mogły mieć kontakt z kimś zakażonym, aby można było przeprowadzić nakaz kwarantanny w celu powstrzymania lub przerwania transmisji wirusa”.

Podróżni muszą również zainstalować token TraceTogether lub wypożyczyć telefon z zainstalowanym tokenem przed przyjazdem do kraju.

Praca w domu stała się standardem dla większości biznesów, ponieważ przyczyniła się do ograniczenia interakcji, a to z kolei, jak zauważa Lee, doprowadziło do mniejszego zatłoczenia transportu publicznego. Możliwość korzystania z atrakcji turystycznych i wejścia do centrów handlowych została ograniczona, a tak zwani „ambasadorzy bezpiecznej odległości” obserwują tłumy, by upewnić się, że każdy przestrzega nakazów zdrowotnych. Osoby, które je łamią, są karane wysokimi grzywnami. Istnieje również możliwość śledzenia tłumów w centrach handlowych, urzędach pocztowych i sklepach spożywczych dzięki nowo powstałemu narzędziu o nazwie Space Out.

 

(Źródło: Andrew Merry/Getty Images)

 

Sydney

Największe miasto Australii zajęło piąte miejsce w rankingu i znalazło się w pierwszej dziesiątce pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego. Australia była jednym z pierwszych krajów, które całkowicie zamknęły swoje granice podczas pandemii i z pozytywnym rezultatem utrzymała ścisłe restrykcje w obliczu rosnącej liczby nowych przypadków. Śmiertelność z powodu COVID-19 w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w Australii jest nadal jedną z najniższych na świecie. Ponieważ poziom szczepień w Nowej Południowej Walii osiąga blisko 70%, można spodziewać się zniesienia wielu wprowadzonych dotychczas ograniczeń oraz otwarcia międzynarodowych granic w listopadzie.

Oprócz poczucia ochrony przed pandemią, mieszkańcy od dawna czuli silne poczucie osobistego bezpieczeństwa na ulicach Sydney. „W żadnym innym kraju nie czułam się tak bezpiecznie jak w Sydney” – powiedziała Chloe Scorgie, założycielka australijskiego portalu turystycznego Passport Down Under, która przeprowadziła się do tego miasta w 2018 roku. „Krążyłam po Sydney jako samotna podróżniczka i nigdy nie czułam tutaj niebezpieczeństwa”.

Ta metropolia zajęła również pierwsze miejsce pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, które obejmuje politykę prywatności, zabezpieczenia i zagrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz ogólnego planu inteligentnego miasta. Sydney przewodzi tym wysiłkom częściowo dzięki swoim strategicznym ramom Smart City, w których przedstawiono niektóre z innowacji zalecanych dla bardziej zintegrowanych i bezpieczniejszych miast. Plan określa na przykład, w jaki sposób inteligentne czujniki można umieścić w pojemnikach na śmieci, na latarniach ulicznych i ławkach, aby zbierać informacje na temat ich ogólnego wykorzystania, przepływach transportu i aktywności pieszych. Tak samo inteligentne oświetlenie i sieci CCTV mogą poprawić poziom bezpieczeństwa i gospodarki po zmroku.

Niektóre z tych pomysłów są już wprowadzane w życie w południowym Sydney w formie przestrzeni rekreacyjnej. Można tam znaleźć obszary na świeżym powietrzu, w których mieszkańcy spotykają się przy inteligentnym oświetleniu, mogą skorzystać  z sieci Wi-Fi i podłączyć swoje urządzenia elektroniczne. Dane o użytkowaniu są wówczas przesyłane do władz miasta, aby mogli on lepiej zrozumieć i dostosować się do tego, jak ich obywatele korzystają z infrastruktury miasta.

 

(Źródło: Uji Ozeki/Getty Images)

 

Tokio

Stolica Japonii znalazła się na piątym miejscu w ogólnym rankingu i na samym szczycie Globalnego Indeksu Bezpieczeństwa Zdrowotnego, który mierzy takie czynniki jak: powszechna opieka zdrowotna, gotowość na wypadek pandemii, średnia długość życia, zdrowie psychiczne i śmiertelność spowodowana przez COVID-19. Chociaż liczba zachorowań wzrosła w czasie igrzysk olimpijskich, wskaźniki błyskawicznie spadły, ponieważ prawie 60% populacji otrzymało szczepionkę. W obliczu dobrych wiadomości, Japonia ogłosiła zakończenie stanu wyjątkowego i stopniowe znoszenie ograniczeń z końcem września 2021 r. Zamiast tego władze państwa chcą zachęcać do korzystania z paszportu szczepionkowego przy wstępie do placówek medycznych i na imprezach masowych, a nawet nakłonić firmy do oferowania zniżek lub kuponów osobom posiadającym paszport.

Tokio znalazło się również w pierwszej piątce pod względem bezpieczeństwa infrastruktury, które uwzględnia ochronę transportu i sieci transportowych oraz przyjazność dla pieszych. W Tokio wszędzie można pójść pieszo lub dojechać koleją. Zostało ono zbudowane tak, aby zachęcać do korzystania ze spacerów i angażowania się w życie społeczności – co z kolei ma prowadzić do większego udziału obywateli w zapewnianiu bezpieczeństwa w okolicy oraz wspólnego poczucia odpowiedzialności za ograniczanie przestępczości.

„Panuje tam ogromny szacunek dla dobra i własności innych” - powiedziała Sena Chang, mieszkanka Tokio i założycielka magazynu The Global Youth Review.

Kobieta wspomina sytuację, gdy zgubiła torbę z zakupami w centrum miasta, po czym znalazła zgubę w tym samym miejscu, w którym ją zostawiła, wraz z dołączonym uprzejmym liścikiem. „Wielowiekowa kultura kolektywizmu i ogromny szacunek dla innych sprawiają, że Tokio jest najbezpieczniejszym miastem, w jakim mieszkałam” - powiedziała.

Autor: 
Lindsey Galloway Przekład: Natalia Kochan
Źródło: 
https://www.bbc.com/travel/article/20211006-the-worlds-five-safest-cities-post-pandemic
Polub Plportal.pl:

Reklama