Według raportu, Indie są obecnie tylko „częściowo wolne” pod dowództwem Modiego

Reklama

czw., 03/04/2021 - 11:53 -- MagdalenaL

Status Indii jako wolnego kraju zmienił się na „częściowo wolny”, zgodnie z rocznym raportem na temat globalnych praw i wolności politycznych.

Wolności obywatelskie w Indiach spadają od czasu, gdy w 2014 roku do władzy doszedł premier Narendra Modi, powiedział Freedom House w raporcie Demokracja pod oblężeniem. Stwierdzono, że zmiana statusu Indii jest częścią globalnej zmiany równowagi między demokracją a autorytaryzmem. Rząd Indii nie zareagował natychmiast na raport.

Freedom House z siedzibą w USA, organizacja non-profit, która prowadzi badania nad wolnością polityczną i prawami człowieka dodała, że ​​liczba krajów oznaczonych jako „niewolne” jest na najwyższym poziomie od 2006 roku. Dodał, że „upadek Indii z wyższych szczebli wolnych narodów” może mieć bardziej szkodliwy wpływ na światowe standardy demokratyczne. Mówi się, że od 2014 r. zwiększona presja na organizacje praw człowieka, zastraszanie dziennikarzy i aktywistów oraz seria ataków zwłaszcza na muzułmanów, doprowadziły do ​​pogorszenia swobód politycznych i obywatelskich w kraju. Ten spadek dopiero „przyspieszył” po 2019 roku, dodał.

W 2014 roku indyjska nacjonalistyczna partia Bharatiya Janata (BJP) odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach powszechnych. Pan Modi powrócił do władzy jeszcze większą większością pięć lat później. „Pod rządami Modiego wydaje się, że Indie porzuciły swój potencjał, by pełnić rolę światowego lidera demokracji, podnosząc wąskie hinduskie interesy nacjonalistyczne kosztem swoich fundamentalnych wartości, takich jak integracja i równe prawa dla wszystkich” - czytamy w raporcie. Stwierdzono, że rozprawa z protestującymi przeciwko ustawie o zmianie obywatelstwa, ustawie , która przewiduje amnestię dla niemuzułmańskich nielegalnych imigrantów z trzech sąsiednich krajów, przyczyniła się do spadku indyjskich rankingów. Rząd twierdzi, że prawo zapewni schronienie ludziom uciekającym przed prześladowaniami religijnymi. Krytycy twierdzą, że ustawa jest częścią programu BJP mającego na celu marginalizację muzułmanów w Indiach z większością hinduistyczną. W raporcie odnotowano również reakcję rządu na pandemię, mówiąc, że zaostrzyła ona globalny spadek wolności. W zeszłym roku, w marcu, Indie wprowadziły nagłą blokadę, w wyniku której miliony pracowników migrujących utknęły w miastach w całych Indiach bez pracy i pieniędzy na powrót do domu . Wielu przeszło setki mil, a niektórzy zginęli z wycieńczenia lub wypadków po drodze.

Co raport mówi o innych krajach?

W raporcie wspomniano o wielu innych krajach, w tym o Chinach, które według niego szerzyły „globalną dezinformację i kampanię cenzury”, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom początkowej próby zatuszowania epidemii Covid-19 przez ten kraj. Chiny zawsze zaprzeczały zarzutom o zatajenie. W raporcie zauważono, że w ostatnich latach prezydentury Donalda Trumpa nastąpił również upadek demokracji w USA. Masowe protesty, powstanie zbrojnych grup straży obywatelskiej i „szokujące próby odwrócenia porażki wyborczej przez Trumpa”, których kulminacją było szturmem Kapitolu przez uczestników zamieszek w styczniu, „podważyły ​​wiarygodność Stanów Zjednoczonych za granicą”- poinformowano. W raporcie o globalnej wolności dodano również, że „kraje, w których doszło do spadku praw politycznych i swobód obywatelskich, przewyższały liczebnie te, które uzyskały największy margines odnotowany w okresie 15 lat”. Obniżyło to wyniki wolności 73 krajów, reprezentujących 75% światowej populacji. „Wraz ze spadkiem Indii do częściowej wolności, mniej niż 20% światowej populacji żyje obecnie w wolnym kraju, najmniej od 1995 roku” - czytamy w raporcie.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska 

Autor: 
BBC
Źródło: 
bbc.com
Polub Plportal.pl:

Reklama