Grecja mówi o piractwie po zajęciu tankowców przez Iran

Reklama

wt., 05/31/2022 - 20:30 -- MagdalenaL

Dwa tankowce zostały zatrzymane w Zatoce Perskiej przez irańską Gwardię Rewolucyjną. Na pokładzie wylądowały helikoptery wojskowe, a osoby znajdujące się na pokładzie zostały aresztowane. Załogom zarzuca się naruszenie przepisów, ale z oświadczenia Straży nie wynika, co dokładnie zrobiły źle.

 

Zemsta

Wygląda na to, że jest to akcja odwetowa za zajęcie w zeszłym miesiącu irańskiego statku na wodach greckich na prośbę USA. Teheran zagroził dziś, że ukarze Ateny za udział Grecji w tym incydencie. Według USA ropa z irańskiego statku została skonfiskowana w ramach „interwencji kryminalnej”.

 

Wciąż nie wiadomo, ile osób znajdowało się na pokładzie dwóch greckich tankowców. Według greckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na jednym statku znajdowało się co najmniej siedmiu Greków, a na drugim – nieznana liczba rodaków. Na pokładzie tankowców znajdowali się również ludzie innych narodowości.

 

Grecja domaga się natychmiastowego uwolnienia osób znajdujących się na pokładzie. W przeciwnym razie miałoby to „skrajnie negatywne konsekwencje” dla stosunków dwustronnych między oboma krajami, a także dla całej UE – zagroziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Negocjacje, które utknęły w martwym punkcie

W tle narastają napięcia między Zachodem a Iranem w związku z przeciągającymi się negocjacjami w sprawie nowego porozumienia nuklearnego. Strony nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie nowych ustaleń, na mocy których Iran ograniczyłby swoje ambicje nuklearne w zamian za ustępstwa gospodarcze i zniesienie sankcji.

 

Zajmowanie przez Iran tankowców w Zatoce Perskiej nie jest niczym niezwykłym. Eksperci zazwyczaj postrzegają to jako sposób wywierania przez Teheran dodatkowej presji na negocjacje z Zachodem.

Autor: 
Autor: NOS.nl Tłumaczenie: Hanna Bereźnicka
Źródło: 
https://nos.nl/artikel/2430470-griekenland-spreekt-van-piraterij-na-inbeslagname-olietankers-door-iran
Polub Plportal.pl:

Reklama