Indie ogłaszają natychmiastowy zakaz eksportu pszenicy

Reklama

pon., 05/30/2022 - 18:38 -- MagdalenaL

Zakaz eksportu miał na celu ograniczenie wzrostu cen we własnym kraju – poinformował rząd drugiego co do wielkości producenta pszenicy na świecie. Indie faktycznie chciały w tym roku sprzedać na światowym rynku rekordową ilość około dziesięciu milionów ton pszenicy. Niezwykle wczesna fala upałów w Indiach z temperaturą znacznie przekraczającą 40 stopni ostatnio podsyciła obawy o nieudane zbiory.

Na rynku światowym wstrzymanie eksportu prawdopodobnie jeszcze bardziej podniesie ceny, ponieważ z powodu wojny na Ukrainie i wynikającego z niej braku dostaw z regionu Morza Czarnego już w tej chwili brakuje milionów ton pszenicy. Ucierpiałyby na tym szczególnie mocno biedniejsze kraje Azji i Afryki. Indie powiedziały, że istniejące kontrakty na dostawy zostaną zrealizowane, a kraje, które w przeciwnym razie musiałyby się martwić o „bezpieczeństwo żywnościowe”, również będą w dalszym ciągu zaopatrywane. Jednak eksport większych ilości zostanie wstrzymany.

 

Wojna na Ukrainie podnosi ceny pszenicy

Według ONZ prawie 25 milionów ton zboża, które zostało już zebrane, nie może zostać wywiezione z kraju z powodu wojny na Ukrainie. Ponadto nadchodzące zbiory nie będą utrzymane na dotychczasowym poziomie. To z kolei podnosi ceny na całym świecie. Na przykład w Niemczech w marcu import pszenicy wzrósł o około 65 procent w ciągu roku.

 

Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir  oskarżył Rosję o celowe używanie głodu jako broni wojennej. Dotyczy to zarówno sytuacji na Ukrainie, jak i całego świata, ponieważ sama Ukraina dostarcza połowę zboża na potrzeby Światowego Programu Żywnościowego. Niemiecka federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock ostrzegła, że ​​nawet 50 milionom ludzi w Afryce i na Bliskim Wschodzie grozi głód w wyniku kryzysu.

 

Fala upałów powoduje nieurodzaj

„Zakaz jest szokujący”- powiedział o niedawnej decyzji Indii pracownik globalnego handlu zbożem z Bombaju. Rząd z pewnością zareagował na wysoką inflację. Podobnie jak w innych krajach, ceny zbóż w Indiach nie tylko znacznie wzrosły z powodu gwałtownego wzrostu kosztów paliwa, pracy i transportu, ale ponadto fala upałów powoduje pierwsze nieurodzaje.

Jeszcze w lutym rząd prognozował produkcję ponad 111 mln ton, co byłoby szóstym rekordowym zbiorem z rzędu. W maju prognoza została ograniczona do 105 mln, a kupcy nie wykluczają, że rolnicy ostatecznie zbiorą mniej niż 100 mln ton.

Indyjski rząd skupuje pszenicę dla biednych

Według rządu zakaz eksportu to także akt ostrożności. Każdego roku większą część zbiorów w Indiach kupuje państwo, aby przekazać je biedniejszej części populacji.

 

Autor: 
Tłumaczyła: Zuzanna Michalak
Źródło: 
https://www.dw.com/de/indien-k%C3%BCndigt-sofortiges-ausfuhrverbot-f%C3%BCr-weizen-an/a-61798771
Polub Plportal.pl:

Reklama