„Rosnąca liczba Amerykanów porzuca pracę etatową na rzecz freelancingu1”

Reklama

ndz., 03/20/2022 - 19:59 -- MagdalenaL

1. Freelancerem jest każda osoba nieposiadająca stałego etatu, zatem wykonująca jakieś zadanie na podstawie innej umowy niż umowa o pracę jak np. copywriter.

 

W miarę jak Amerykanie odchodzą z pracy w historycznym tempie i jest to tendencja znana jako Wielka Rezygnacja. Coraz więcej pracowników etatowych porzuca pracę biurową od 9 do 17 na rzecz czegoś bardziej swobodnego jak praca na kontrakt.

Czyniąc to, wielu specjalistów odkrywa, że jest duże zapotrzebowanie na ich specjalistyczne umiejętności i że mogą oni uzyskać wysokie dochody, a niektórzy z nich zarabiają nawet w granicach sześciu cyfr, jak wynika z niedawnego artykułu Kathryn Dill, reporterki Wall Street Journal.

Szeregi wyspecjalizowanych freelancerów powiększają się, jak wynika z badania przeprowadzonego w 2021 r. przez platformę gig-economy Upwork. Według badania, wśród pracowników z dyplomem ukończenia studiów 51% wybrało w zeszłym roku freelancing, co stanowi wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2020. Liczba wykwalifikowanych zdalnych freelancerów w takich dziedzinach jak programowanie komputerowe i doradztwo biznesowe wzrosła do 53% w 2021 r. z 50% w 2020 r.

Dill Anne-Marie Greene w wywiadzie dla CBS News powiedziała: „Kiedyś była to droga na skróty, albo coś, co się robiło, jeśli nie można było znaleźć sposobu na dostanie się do firmy". Jednak według Dill w ostatnich latach zmieniło się postrzeganie pracy na umowę zlecenie jako wstępu do emerytury lub tratwy ratunkowej dla osób zmagających się z problemami, co według niej zostało przyspieszone przez pandemię.

Jak dodaje: „Firmy przyzwyczaiły się do pracy z kimś, kogo nigdy nie spotkały osobiście, a kto wykonuje świetną pracę. Wykwalifikowani pracownicy również zaczynają postrzegać pracę kontraktową jako atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej pracy za biurkiem”.

Jej zdaniem: „Wielu pracowników chce więcej pieniędzy i większej elastyczności oraz chce mieć kontrolę nad tym, jak spędza czas w pracy i jakimi rzeczami się zajmuje. Dlatego dla wielu z nich niezależne usługi naprawdę spełniają te wymagania”.

Czy samozatrudnionym może być każdy?

Zastanawiając się nad porzuceniem pracy etatowej na rzecz pracy kontraktowej, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy posiadamy umiejętności, na które jest zapotrzebowanie. 

Zdaniem Dill: „To absolutnie zależy od tego, jaki jest Twój zestaw umiejętności. Z pewnością warto mieć świadomość, jak duże jest zapotrzebowanie, zanim się na to zdecydujemy, ale w przypadku wielu projektów dla firm jest to świetne rozwiązanie”.

Następnie należy przeprowadzić analizę. Dill sugeruje sprawdzenie przepisów stanowych dotyczących opcji ubezpieczenia zdrowotnego i podatków dla freelancerów. „Ubezpieczenie zdrowotne, podatki i musisz dobrze znać przepisy dotyczące freelancingu obowiązujące w twoim miejscu zamieszkania. Wielu z tych pracowników nie musi pracować przez cały rok, ale może pracować więcej godzin dziennie. Ci, z którymi rozmawiałam, twierdzą, że warto, ale trzeba być świadomym”.

Ubezpieczenie zdrowotne może być główną przeszkodą w rezygnacji z pracy na pełen etat, choć oczywiście w optymalnej sytuacji są ci, którzy mogą przejść na polisę współmałżonka lub którzy już korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem współmałżonka. Dill dodaje: „Bycie w związku małżeńskim z kimś, kto ma ubezpieczenie zdrowotne, jest naprawdę najlepszym rozwiązaniem”.

Po tym wszystkim, jeśli nadal jesteś gotowy, aby zrezygnować z pracy na pełen etat, następnym krokiem jest znalezienie nowej pracy. Najlepszym sposobem na to, zdaniem Dilli jest aktywne nawiązywanie kontaktów.

„Chcesz rozmawiać z ludźmi, z którymi pracowałeś w przeszłości i którzy uważają, że wykonałeś świetną robotę. To właśnie tam znajdziesz wiele swoich pomysłów. Ale są też firmy i serwisy, które pośredniczą w kontaktach między niezależnymi talentami a pracodawcami poszukującymi pracowników do projektów i tym podobnych zadań, co może być świetną drogą do sukcesu”.

 

Autor: 
Autor: Anne Marie Lee Tłumacz: Helena Kuklińska
Źródło: 
https://www.cbsnews.com/news/great-resignation-americans-leaving-full-time-jobs-for-freelance-work/
Polub Plportal.pl:

Reklama