
Liczba wniosków o zasiłek spadła o 18 tys. i wyniosła 215 tys.
Wcześniej wynosiła 333 tys. — podał Departament Pracy w czwartek.
Czterotygodniowa średnia roszczeń, która kompensuje zmienność tygodniową, zmniejszyła się o 6 tys. do 230,5 tys.
W tygodniu do 12 lutego, 1 476 000 Amerykanów pobrało zasiłek dla bezrobotnych, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem, w którym ta liczba była najniższa od 14 marca 1970 r.
Pierwsze wnioski o pomoc dla bezrobotnych zazwyczaj pojawiają się zaraz po zwolnieniu, a to powróciło do dosyć wymiarowego poziomu znanego sprzed pandemii.
Departament Pracy opublikuje w piątek raport odnośnie zatrudnienia w lutym. Analitycy pytani przez firmę FactSet, zajmującą się danymi finansowymi, przewidują, że w ubiegłym miesiącu w amerykańskiej gospodarce przybyło 400 tys. miejsc pracy.
W styczniu pojawiło się aż 467 tys. stanowisk, co poprawiło wynik z grudnia i listopada, kiedy wzrost ten wyniósł łącznie 709 tys. nowych etatów. Stopa bezrobocia wynosi 4%, co stanowi rekordowo niski rezultat.
Gospodarka amerykańska silnie odbiła się od recesji wywołanej koronawirusem w 2020 r. Ogromne wydatki rządowe i wprowadzenie szczepionek pobudziły rynek, a pracodawcy rozszerzyli ilość miejsc pracy, ustanawiając rekordową liczbę 6,4 miliona dodatkowych etatów. W 2021 r. gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwinęła się o 5,7%, osiągając najszybsze roczne tempo wzrostu od czasu gwałtownego skoku o 7,2% w 1984 roku, który również nastąpił po recesji.
Inflacja jest także na najwyższym poziomie od 40 lat, 7,5% w skali roku, co skłoniło Rezerwę Federalną do złagodzenia wsparcia monetarnego dla gospodarki. Zapowiedzieli, że rozpoczną w tym miesiącu serię podwyżek stóp procentowych, starając się ograniczyć wzrastające ceny.