Co dziesiąty pracownik w Niemczech jest pracoholikiem

Reklama

śr., 06/01/2022 - 14:58 -- MagdalenaL

Długie dni pracy, obsesyjne sprawdzanie skrzynki mailowej, wyrzuty sumienia po wyjściu z pracy: według badania co dziesiąty pracownik uzależniony jest od pracy. Badacze  z Uniwersytetu Technicznego w Braunschweig i Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego (BIBB) ocenili dane od 8010 pracowników w latach 2017 i 2018. Badanie zostało sfinansowane przez związaną ze związkiem Fundację Hansa Böcklera.

Naukowcy wskazują, że zwłaszcza dyrektorzy mają tendencję do przesadnej pracy, znacznie powyżej średniej. Dotyczy to około 12,4 procent, podczas gdy osoby na niższych szczeblach osiągają wynik tylko 8.7 procent. „Ponadto obsesyjna praca jest bardziej widoczna wśród kadry kierowniczej, im wyższy jest poziom zarządzania” – twierdzą autorzy badania. Przykładowo, jeśli oczekuję się od szefa bycia pierwszym w pracy i wychodzenia z niej jako ostatni, może to stworzyć „zachętę do zachowań pracoholicznych”.

Zachowanie motywowane, oznaki odstawienia

Badacze identyfikują pracoholizm głównie na podstawie dwóch warunków:

  • Pracownicy pracują po godzinach, szybko i jednocześnie wykonują kilka innych zadań.
  • Zachowują się jak „napędzani”, tj. ciężko pracują, nawet jeśli nie sprawia im to przyjemności, biorą urlop, mając wyrzuty sumienia, a po pracy nie potrafią się odciąć i zrelaksować. Jeśli pracoholik nie pracuje, doświadcza pewnych objawów jak przy odstawieniu substancji uzależniającej. 

Jednak większość przebadanych jest w stanie odłożyć służbowe telefony po pracy: 33 procent pracowników stwierdziło, że pracuje więcej, niż powinno, ale nie przymusowo. 54,9 procent osób zatrudnionych jest raczej „spokoje” w pracy, a niewielka część nie pracuje wiele, ale za to obsesyjnie.

 

Najmniej dotknięci pracoholizmem są informatycy i przyrodnicy

Badanie wykazało też, że uzależniająca praca jest powszechna w wielu różnych branżach. Szczególnie w rolnictwie, leśnictwie, hodowli zwierząt oraz ogrodnictwie – aż 19 procent pracuje tam nałogowo. 6 procent, czyli najmniej dotkniętych pracoholizmem, jest w dziedzinach informatyki, nauk przyrodniczych i geografii. W innych badanych sektorach gospodarki, m.in. transport/logistyka, produkcja/wytwarzanie, usługi handlowe/handel/sprzedaż/turystyka czy zdrowie/sprawy społeczne/edukacja, wartości wahają się od ośmiu do jedenastu procent.

Inne wyniki badania:

  • Pośród samozatrudnionych wskaźnik uzależnienia od pracy wynosi 13,9 procent. Autorzy badania mają podejrzenia, że może to tłumaczyć wysoki odsetek wśród rolniczych zawodów, ponieważ wiele osób stamtąd pracuje na własny rachunek.
  • Pojawiają się również różnice między grupami wiekowymi: 12,6% osób w wieku od 15 do 24 lat jest bardziej podatnych na pracoholizm niż osoby w wieku od 55 do 64 lat (7,9%).
  • Pracoholizm rzadziej występuje w dużych firmach niż w małych. Według badaczy może to wynikać z bardziej rygorystycznych przepisów: pracownicy dużych firm mogą mieć problemy z działem HR w przypadku przepełnienia konta czasu pracy.
  • Pracoholizm jest bardziej powszechny w firmach bez współdecydowania niż w firmach, w których pracownicy mają więcej do powiedzenia. Zdaniem autorów badania rady zakładowe mogłyby pomóc w wyznaczaniu granic i ochronie pracowników przed samo-eksploatacją.

Odsetek około dziesięciu procent pracoholików w Niemczech jest podobny do tego międzynarodowego. Naukowcy w USA również wskazali dziesięć procent, w Norwegii osiem.

Autor: 
Franca Quecke tłum. Zuzanna Michalak
Źródło: 
https://www.spiegel.de/karriere/arbeitssucht-rund-zehn-prozent-der-erwerbstaetigen-arbeiten-suchthaft-studie-a-b79b3656-999f-4bb7-9a39-ace653b6d6aa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama