Covid: połowa Europy zarazi się Omicronem w ciągu kilku tygodni – podaje WHO

Reklama

pt., 01/14/2022 - 14:09 -- MagdalenaL

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/100E5/production/_122656756_3e4027d3-3b84-42d0-8bfa-eac383ad422e.jpg

 

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że połowa Europy zarazi się Omicronem w ciągu najbliższych sześciu do ośmiu tygodni.

Dr Hans Kluge powiedział, że „fala Omicrona przenosiła się z zachodu na wschód” oraz przedostała się przez region wraz ze szczytem wzrostu zakażeń wariantem Delta.

Prognozę tę oparto na siedmiu milionach nowych przypadków zgłoszonych w całej Europie w pierwszym tygodniu 2022 roku.

Liczba infekcji wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu dwóch tygodni.

„Obecnie wariant Omicron reprezentuje kolejną falę przenoszącą się z zachodu na wschód, występującą w regionie od czasu apogeum infekcji spowodowanych deltą, z którą wszystkie kraje zmagały się do końca 2021 r.” – powiedział dr Kluge na konferencji prasowej.

Cytował słowa Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia z siedzibą w Seattle, który przewiduje, że „ponad 50% populacji w regionie zostanie zarażonych Omicronem w ciągu najbliższych sześciu do ośmiu tygodni”.

Powiedział, że kraje Europy i Azji Środkowej pozostają pod „stałą presją”, ponieważ wirus rozprzestrzenia się z krajów zachodnich na Bałkany.

„Musimy być poinformowani o tym, jak każdy kraj radzi sobie z pandemią, a także o jego sytuacji epidemiologicznej, dostępnych środkach, stanie przyjmowania szczepień i sytuacji społeczno-gospodarczej” – dodał.

Ostatnie badania pokazują, że Omicron niesie za sobą mniejsze ryzyko poważnego przejścia choroby niż poprzednie warianty Covida. Jednak pozostaje on nadal bardzo zaraźliwy i nawet osoby w pełni zaszczepione mogą zachorować.

Rekordowa liczba osób, które zachorowały, spowodowała poważne obciążenie systemów opieki zdrowotnej.

W poniedziałek Wielka Brytania zgłosiła kolejne 142 224 potwierdzone przypadki wirusa i 77 zgonów. Wiele szpitali ogłosiło „krytyczne” sytuacje z powodu nieobecności personelu i rosnącej presji spowodowanej przez Covid.

W innych krajach liczba zapełnionych szpitali również rośnie. Francuski minister zdrowia - Olivier Veran - ostrzegł w zeszłym tygodniu, że styczeń będzie trudny dla szpitali.

Dodał, że pacjenci przechodzący Omicron zajmowali „zwykłe” łóżka w szpitalach, podczas gdy Delta obciążała oddziały intensywnej terapii.

Jeśli chodzi o Europę Wschodnią, Polska poinformowała, że w kraju od początku pandemii z powodu wirusa zmarło 100 000 osób. Obecnie ma szósty najwyższy na świecie wskaźnik śmiertelności z powodu Covid-19, a prawie 40% jej populacji jest nadal niezaszczepiona.

W Rosji główna urzędniczka ds. zdrowia konsumentów - Anna Popova - powiedziała na spotkaniu rządowej grupy zadaniowej ds. koronawirusa, że bez działań mających na celu kontrolę rozprzestrzeniania się wirusa dzienna liczba nowych przypadków Covid może osiągnąć nawet 100 000.

 

Jak donosi agencja Reuters, dzienny wskaźnik infekcji ostatnio spadł ze szczytowego poziomu 41 335 przypadków, który odnotowano na początku listopada.

Popova powiedziała, że do tej pory wykryto 305 jednostek chorobowych wariantu Omicron w 13 regionach kraju. Rosja zarejestrowała do tej pory co najmniej 311 281 zgonów i 10,5 miliona zachorowań.

W poniedziałek firma farmaceutyczna Pfizer poinformowała, że w marcu będzie w stanie wypuścić na rynek wersję swojej szczepionki, która oferuje specjalną ochronę przed Omicronem. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że nie są jeszcze pewni, czy jest to konieczne.

Autor: 
BBC / Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/world-europe-59948920
Polub Plportal.pl:

Reklama