Cyberbullying

Reklama

sob., 09/04/2021 - 23:34 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pixabay

Internet i media społecznościowe w dzisiejszych czasach ułatwiły nam życie ale mimo to, dodały również problemów, takich jak: oszustwo, kradzież i cyberbullying.

Cyberbullying jest rodzajem powtarzalnej przemocy (nagonka obejmująca obelgi, groźby, zniesławienie, materiały kompromitujące) z użyciem nowoczesnych technologii, głównie internetu oraz telefonów komórkowych w celu wyrządzenia szkody emocjonalnej. Aby skompromitować osobę celu agresor może dostać hasło do realnej strony internetowej ofiary. Do tego może dojść na przykład w przypadku bolesnego zakończenia związku i w ramach zemsty w sieciach społecznościowych publikują się intymne zdjęcia, konta bankowe, osobiste nagrania lub sms-y.

Bardzo wzmacnia cyberbulling szybkość rozpowszechnienia informacji. Przy tym informacja może dotrzeć do milionów, a kompromat na tę osobę można znaleźć w dowolnym momencie, bo w internecie nic nie umiera. Trudno walczyć z tym problemem, bo nie ma anonimowości. Osoba ciągle jest w niebezpieczeństwie.

Częściej ofiarami stają się nastolatki, które są niepewne siebie i chcą zwrócić na siebie uwagę, dla których bardzo ważna jest ocena swoich rówieśników i które z wysoką wrażliwością reagują na wszelkie obelgi, plotki i niepowodzenia życiowe.

Skutki tego terroru są bardzo różne, zaczynając od problemów psychicznych, kończąc samobójstwem.

Często też się zdarza, że ofiara w życiu dorosłym nie może się realizować i to powoduje powstanie takich problemów jak bezrobocie, uzależnienia i aspołeczność.

Okres dojrzewania jest ściśle związany z komunikacją online, dzieci spędzają dużo czasu w internecie. Komunikacja online w tych czasach zajmuje szczególne miejsce w życiu dzieci, a formy tej komunikacji są zróżnicowane. Nastolatki rejestrują się w sieciach społecznościowych, piszą na forach, publikują zdjęcia, prowadzą swoje kanały dla publiczności. Różne treści w internecie mogą wywoływać negatywne komentarze, każdy aktywny użytkownik Internetu może stać się ofiarą cyberprzemocy.

Jedynym sposobem ochrony przed obrażaniem internetowym jest niekorzystanie z internetu. Ale ta metoda nie jest bardzo skuteczna, bo dziecko może spotkać się z realnym bullyingiem w realnym życiu; nikt od tego nie jest chroniony. Ważne jest, aby wyjaśnić nastolatkom, że cyberbulling jest, ludzie są oszukiwani, niewinne osoby stają się ofiarami, a czasami są skłaniane do przestępstw i wykroczeń.

Autor: 
Anastasiia Vasylchenko
Źródło: 
https://psihomed.com/kiberbulling/
Polub Plportal.pl:

Reklama