Dlaczego ludzie tak chętnie zbierają?

Reklama

wt., 10/12/2021 - 00:55 -- MagdalenaL

Już małe dzieci odnajdują radość w zbieraniu najróżniejszych przedmiotów. Obojętnie, czy to autka, pluszaki czy naklejki, dzieci podają zbieranie jako jedno z najbardziej ulubionych zajęć w czasie wolnym. Jednak także wśród dorosłych można często zaobserwować duże upodobanie do zbierania.

Nie chodzi tutaj o konkretne przedmioty, ponieważ prawie każdy człowiek może znaleźć coś, co skłania go do zbierania tych przedmiotów. Dlaczego my jako ludzie zbieramy tak chętnie, kiedy nie ma w tym żadnego bezpośredniego, widocznie praktycznego pożytku?

Radość ze zbierania

W rzeczywistości większość ludzi wymienia ciekawość i głód wiedzy jako główny motyw zbierania. Chciałoby się mieć wszystkie części układanki razem i odnajdywać radość w poszukiwaniu pojedynczych sztuk. Ta droga przy tym jest celem, ponieważ często zbierane są rzeczy, których nie widać końca. Przyjemność i radość z tej czynności prowadzą do tego, że zbiera się coraz więcej i nie można z tym skończyć. Tak z czasem powstaje coraz większy zbiór, który zyskuje również na wartości emocjonalnej.

Czy zbieranie tkwi w genach?

Pytanie, na które nie da się łatwo odpowiedzieć jest takie, czy radość ze zbierania jest uwarunkowane ewolucyjnie. Można by rzec, że pociąg do zbierania jest zakotwiczony głęboko w naszych genach, ponieważ w czasach prehistorycznych można było w ten sposób zabezpieczyć się na zimę. Wtedy zbieranie i gromadzenie przedmiotów i pożywienia było ważne dla przeżycia. Na to wskazuje też to, że zbieranie w regionach bardziej wilgotnych i zimniejszych jest bardziej rozpowszechnione niż w ciepłych strefach klimatycznych świata.

Nawet jeśli dzisiaj nie zbiera się już jagód i orzechów, tylko znaczki, owady, meble, biżuterię, czy sztukę, ludzkość nie przetrwałaby bez skłonności do zbierania. Zbieramy także inne rzeczy, nawet tego nie zauważając. Zbieramy osobiste wspomnienia, które dają nam orientację, co jest poprawne, a co złe, co może być niebezpieczne, albo co można ocenić jako pozytywne.

Ten proces ma oczywiście także inne przyczyny, niż zbieranie znaczków, jednak czynność ta zarówno przewidująco, jak i patrząc wstecz jest filarem ludzkości.

Jakie są zewnętrzne bodźce przy zbieraniu?

Większość ludzi zbiera jeszcze dziś cenną sztukę albo inne rzeczy, których wartość się zwiększa, żeby zapewnić im drugie życie. Spodziewamy się materialnej korzyści i długotrwałego zabezpieczenia. Także zasada demonstracji władzy jest motywem wielu zbieraczy. Akurat kiedy zbierane są wartościowe rzeczy, jak zegarki, czy medale, świadczy to o pragnieniu podziwu.

Dla wielu ludzi zbieranie ma także silny społeczny charakter. Można porozmawiać z przyjaciółmi o wspólnej pasji, znaleźć innych zbieraczy na całym świecie i rozmawiać z zamkniętą wspólnotą. W ekstremalnych przypadkach istnieją także samotni zbieracze, którzy wycofują się do swojej niszy i zajmują się tylko swoją pasją zbierania.

Obojętnie z jakiego powodu zbieracie – my od Fi-Mo Dienstleistungen (usługi) życzymy wam dalszej przyjemności z tego.

Autor: 
tłum. Magdalena Kulesza
Źródło: 
https://www.fimo-dienstleistungen.de/wieso-sammeln-menschen-so-gerne/
Polub Plportal.pl:

Reklama