Firma Philip Morris chce zakazu sprzedaży papierosów w ciągu najbliższych 10 lat

Reklama

śr., 07/28/2021 - 22:42 -- MagdalenaL

Prezes firmy, Jacek Olszak, mówi, że papierosy powinny zostać potraktowane tak, jak samochody z silnikami spalinowymi, które od 2030 roku zostaną zakazane.

Prezes biznesu tytoniowego Philip Morris International wezwał rząd Wielkiej Brytanii do zakazu sprzedaży papierosów w ciągu najbliższych 10 lat, co oznaczałoby delegalizację ich własnej marki Marlboro.

Jacek Olczak powiedział, że firma „przeżyłaby na świecie bez papierosów… a właściwie im szybciej do tego dojdzie, tym lepiej”. Papierosy powinny zostać potraktowane jak samochody z silnikami spalinowymi, których sprzedaż ma zostać zakazana od 2030 roku.

Działania rządu zakończyłyby niepewność palaczy, wśród których niektórzy nadal uważają, że „zamienniki są gorsze od papierosów”, jak powiedział Olczak w rozmowie z The Sunday Telegraph. „Dajmy im wybór zamienników wolnych od dymu tytoniowego… dzięki odpowiednim przepisom i wiedzy, za 10 lat może do tego dojść w wielu krajach. Raz na zawsze możemy ten problem rozwiązać”.

Firma Philip Morris International (PMI) powiedziała niedawno, że chcą, aby połowa ich dochodów pochodziła z produktów wolnych od tytoniu, ponieważ przekształca się w „firmę promującą zdrowie i dobre samopoczucie”, której wynagrodzenie dla kadry kierowniczej powiązane jest z nową misją „odfajkowania świata” poprzez wycofywanie papierosów z rynku.

Mimo to firma znalazła się pod ostrzałem działaczy antynikotynowych, którzy oskarżyli ich o hipokryzję po tym, jak złożyli ofertę przejęcia brytyjskiej firmy farmaceutycznej Vectura, zajmującej się produkcją inhalatorów na astmę.

Działacze twierdzą, że firmy tytoniowe przedstawiają siebie jako ważną część tworzenia świata wolnego od nikotyny, jednocześnie kontynuując ostrą sprzedaż i promowanie śmiertelnych papierosów. Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie, nawet bierne, zabija około 8 milionów ludzi rocznie.

Firmy tytoniowe przechodzą na zamienniki takie jak e-papierosy. PMI promuje IQOS, urządzenie papierosowe, które podgrzewa tytoń w celu dostarczenia nikotyny bez produkowania dymu i substancji smolistych, które powodują choroby, w tym raka.

Autor: 
Zoe Wood / tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Źródło: 
https://www.theguardian.com/business/2021/jul/25/tobacco-firm-philip-morris-calls-for-ban-on-cigarettes-within-decade
Polub Plportal.pl:

Reklama