Przyszłość w postaci „Mostu jedności” już w Polsce

Reklama

śr., 06/09/2021 - 23:19 -- MagdalenaL

Zdjęcie z informacji prasowej na stronie internetowej portalu.

Przyszłość już dotarła do Polski wraz z portalem umożliwiającym podgląd na inne miasto w czasie rzeczywistym. Okrągłej formy ekran zwany „Mostem jedności” stoi na placu Litewskim w Lublinie i pozwała na obserwowanie litewskiej stolicy – Wilna.

Portale są wyposażone w duże ekrany i kamery, co pozwała na prowadzenie transmisji na żywo z życia dwóch miast. Forma koła została wybrana jako symbol tak zwanego „koła czasu”, a także jest minimalistyczna i nadaje miastom futurystycznego wyglądu.

Inicjatywa stworzenia niezwykłej konstrukcji wyszła od wileńskiej Fundacji Benediktasa Gylysa. Celem instalacji ekranów nie jest zysk komercyjny, a zaangażowanie społeczności i zachęcanie do ruchu publicznego, który powodowałby eksperymenty społeczne, a co najważniejsze — jedność różnych kultur i ludzi. Organizatorzy projektu tłumaczą, że jest to próba wyjścia poza poczucie separacji i zostania pionierami zjednoczonej planety.

„Ludzkość stoi w obliczu wielu potencjalnie niebezpiecznych wyzwań, czy to polaryzacji społecznej, zmian klimatycznych, czy problemów gospodarczych. Jeśli jednak przyjrzymy się uważnie, to nie brak błyskotliwych naukowców, aktywistów czy liderów, wiedzy czy technologii powoduje te wyzwania. To plemienność, brak empatii i odosobnione postrzeganie świata, które jest często ograniczone do naszych narodowych granic. Dlatego zdecydowaliśmy się doprowadzić ten pomysł z portalem do życia — to jest most do jedności, zaproszenie, aby wznieść się ponad uprzedzenia, ponad spory, które należą do przeszłości, to zaproszenie do wzniesienia się ponad iluzję o nas i o nich” — mówi Benediktas Gylys, prezes Fundacji Benediktas Gylys i twórca idei PORTALU.

Inicjatorzy instalacji portali zwracają też uwagę na to, że w czasach pandemii przeprowadzenie dialogu kulturowego jest bardziej skomplikowane, więc możliwość zobaczenia życia innego miasta w innym kraju oferuje większe zrozumienie obcej kultury.

„PORTAL od samego początku był imponującym i ekscytującym projektem. Od początkowego pomysłu do stworzenia interaktywnego mostu łączącego miasta było to złożone zadanie, które wymagało różnej wiedzy i technologii. Od projektowania, modelowania 3D, po tworzenie treści cyfrowych i wyzwania logistyczne – taki projekt wymaga szerokiego i wielofunkcyjnego zespołu. Kiedy różnym ludziom udaje się współpracować – wtedy rodzą się takie znaczące projekty. A to tylko kolejny przykład tego, co zjednoczeni ludzie mogą osiągnąć” – mówi Adas Meskenas, dyrektor centrum kreatywności i innowacji VILNIUS TECH „LinkMenų fabrikas”. Realizacja projektu zajęła twórcom 5 lat.

Fundacja Benediktasa Gylysa zamierza wkrótce zainstalować portale, które połączą Wilno z Rejkiawikiem (Islandia) oraz Londynem (Wielka Brytania). Na stronie internetowej projektu można zgłaszać własne pomysły na nowe portale oraz miasta, w których warto by było je zainstalować.

Autor: 
Nataliia Shapoval
Źródło: 
https://portalcities.org/pl/
Polub Plportal.pl:

Reklama