WWO. Kto to jest i jak ją rozpoznać

Reklama

pt., 07/09/2021 - 21:28 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Julian Hanslmaier, Unsplash

Wiadomo, że społeczeństwo jest bardzo różnorodne – nie da się spotkać dwóch takich samych osób. Jednak w różnych sytuacjach zachowujemy się raczej podobnie, w podobny sposób reagujemy na świat zewnętrzny. Ale istnieją ludzie, którzy różnią się od większości, a ich zachowanie często wywołuje podziw, a niekiedy nawet krytykę.

„Weź się w garść!”, „Przestań tak reagować, przecież nic się nie stało” – takie albo podobne wskazówki najczęściej otrzymuje 20% społeczeństwa, które można zaliczyć do grona WWO. WWO, czyli wysoko wrażliwa osoba, cechuje się nietypową budową układu nerwowego, który powoduje, że osoba ta przeżywa wpływ bodźców w silniejszy i głębszy sposób. Warto zrozumieć, iż nie jest to ani choroba, ani zespół, wysoką wrażliwością może cechować się człowiek w pełni zdrowy psychicznie. Jest lista szczególnych cech, po jakich można rozpoznać taką osobę:

· 70% przedstawicieli WWO jest introwertykami (człowiek, który potrzebuje mniej kontaktu ze światem zewnętrznym), natomiast pozostali są ekstrawertykami, którzy zdecydowanie bardziej są zaangażowani w relacje międzyludzkie niż pierwsi i potrzebują mniej czasu na odpoczynek od spotkań.

· Ciężko im pracować pod presją czasu oraz wykonywać kilka spraw naraz. Taka praca wiąże się u nich z wielkim stresem i szybkim uczuciem zmęczenia.

· Organizm wysoko wrażliwej osoby zbyt intensywnie reaguje na kofeinę, sceny przemocy, ból, szum, jaskrawe światło. Tacy ludzie intuicyjnie starają się unikać głośnych imprez, oglądania horrorów oraz przebywania w miejscach zatłoczonych, bo tłumów też nie lubią.

· Co ciekawe, osoby te mają bardzo intensywne uczucie głodu. Gdy go odczuwają, stają się bardzo zdenerwowani albo nawet agresywni. Często mogą wyżywać się na osobach bliskich, odczuwając potem za to winę.

· WWO jest bardzo spostrzegawcza oraz refleksyjna. Może ona dostrzegać relacje i związki między różnymi zjawiskami, których nie zauważy osoba mniej spostrzegawcza. To pomaga jej głęboko analizować sytuacje i podejmować bardziej przemyślane decyzje, co zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Proces ten może też w pewnym stopniu przebiegać w podświadomości, co sprawia, że mają oni rozwiniętą intuicję.

· Wysoko wrażliwy człowiek jest bardzo empatyczny – potrafi wczuć się i zrozumieć położenie otaczających. Świetnie porozumiewa się z dziećmi. W relacjach międzyludzkich starają się działać ostrożnie by nie urazić innej osoby. W konfliktach z tego powodu mogą rezygnować z wyrażania swoich poglądów, jeżeli uznają, że może to być krzywdzące dla oponenta. Ciężko im jest znosić krytykę pod swoim adresem.

· Lubią obcowanie z przyrodą oraz w większości są miłośnikami zwierząt.

· Silniej reagują na sztukę i często sami są osobami twórczymi i kreatywnymi: artystami, muzykami, pisarzami piosenkarzami itd. Dłużej pozostają pod wrażeniem dzieła sztuki, które ich zachwyciło.

· Człowiek wysoko wrażliwy potrzebuje czasu dla siebie; zostać w samotności, najlepiej w ciszy i z przytłumionym światłem, żeby odpocząć i się „naładować”.

Podsumowując, wysoko wrażliwe osoby mają osobliwą cechę — rozbudowaną świadomość emocjonalną. Jest to i dar, i w pewnym stopniu przeklęcie, gdyż ze wzmożoną siłą odbierają bodźce pozytywne oraz negatywne. Jednak pozostała część społeczeństwa ma czego od tych osób się nauczyć – spostrzegawczości, empatii i sposobu życia z „szeroko otwartymi oczami”.

Źródło: 

https://www.mcp-swidnik.pl/wp-content/uploads/2020/05/Kilka-s%C5%82%C3%B3w-o-osobach-wysoko-wra%C5%BCliwych.pdf

Autor: 
Nataliia Shapoval
Polub Plportal.pl:

Reklama