Gorzej znaczy lepiej – dlaczego Polacy narzekają?

Reklama

śr., 04/10/2019 - 16:59 -- koscielniakk

Jeśli zapytać, dla poprawy samopoczucia. Tyle, że tego akurat badania nie potwierdzają. Wręcz przeciwnie, eksperymenty (np. Wojciszki z roku 2009) pokazują, że narzekanie pogarsza nastrój. Dlaczego więc to robimy?

Ciekawe światło na temat rzuca zdanie Aleksandry Szymków, że narzekanie jest sposobem budowania więzi. Kultura narzekania sprawia, że możemy łatwo znaleźć ludzi, którzy się z nami zgodzą. Wystarczy rzucić, że politycy kradną i rozpoczyna się rozmowa, w której wszyscy mają takie samo zdanie i mogą wspierać się niskim kosztem. Sama uczestniczyłam w sytuacji, kiedy przedział pociągu (zapełniony obcymi sobie ludźmi) błyskawicznie zjednoczył się w nienawiści do polityków. A podobno nie umiemy już rozmawiać.

Innym powodem, dla którego narzekamy jest, że uważamy negatywne sformułowania za głębsze. Pokazuje to badanie Wojciszki i Baryły (2003). Jeżeli damy ludziom do oceny osobę narzekającą i mówiącą o pozytywach, ocenią tę pierwszą jako mądrzejszą. A przecież nasze narzekanie najczęściej nie jest odkrywcze. Zazwyczaj powtarzamy utarte i uznane przez grupę poglądy. Mimo to rozmowa wydaje nam się ambitna. Narzekanie jest więc łatwym sposobem, żeby posłużyć się banałem i jednocześnie sprawić wrażenie inteligencji.

 

Czy możemy żyć bez narzekania?

Inne narody, jak wspomniani już Amerykanie, żyją. Wspólnotę można budować także na inne sposoby, na przykład wspólnie zgadzając się, że świat jest piękny. Związek między narzekaniem a głębią wypowiedzi także jest złudzeniem. Korzyści z narzekania są iluzoryczne. Za to z brania spraw w swoje ręce i usuwania przyczyn złego samopoczucia niepodważalne.

 

Źródło: Wojciszke, B. (2017). Psychologia społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Wojciszke, B., Baryła, W. (2005). Kultura narzekania, czyli o psychicznych pułapkach ekspresji niezadowolenia w: M. Drogosz (red.) Jak Polacy przegrywają, jak Polacy wygrywają (s. 35-68). Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Autor: 
Agnieszka Migacz
Polub Plportal.pl:

Reklama