Pokonałeś koronawirusa — pomóż! Rusza akcja Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego

Reklama

wt., 11/10/2020 - 11:04 -- MagdalenaL

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który pokonał koronawirusa, zwrócił się do żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przeszli COVID-19 i zakażenie SARS-CoV-2 z prośbą o oddawanie osocza.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

„Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze. Proponuję wziąć przykład z generała Jarosława Miki, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który był jednym z pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce i nie wahał się ani chwili, by oddać osocze po wyzdrowieniu. To właśnie pan Generał będzie koordynował zbiórkę osocza w Wojsku Polskim” — poinformował Mariusz Błaszczak.

Minister podziękował też żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią; podkreślił, że służą oni na pierwszej linii frontu. „Jestem przekonany, że kolejny raz udowodnicie, że na żołnierzach zawsze można polegać” — dodał minister.

Narodowe Centrum Krwi informuje, że ratunkiem dla ciężko chorych jest terapia osoczem dla ozdrowieńców — osób, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo. Takie osoby, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

Autor: 
Karolina Przewoźniak
Polub Plportal.pl:

Reklama