Praktyki zawodowe w czasie pandemii

Reklama

wt., 05/04/2021 - 17:06 -- MagdalenaL

Studia nigdy nie były proste, a w czasach pandemii życie studenckie całkowicie wywróciło się do góry nogami. Jedynym rozwiązaniem w tak trudnym czasie było wdrożenie zajęć online, które do dzisiaj funkcjonują. Poniżej przedstawiamy, jak w obecnym świecie wygląda sytuacja z praktykami zawodowymi.

Co na to Ministerstwo?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ponad rok temu zmieniło przepisy w związku z odbywaniem obowiązkowych praktyk zawodowych. Resort nauki apelował do polskich uczelni, aby zaproponowały inne sposoby realizacji efektów uczenia się, bądź możliwości odbycia praktyk po ustaniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Podkreśla, że wprowadzone ograniczenia nałożone na przeprowadzenie praktyk zawodowych nie mogą mieć negatywnego wpływu na studentów, ani na ich wyniki w nauce. „Za niedopuszczalne uznać należy wymaganie od studentów opłaty za powtarzanie praktyk lub wprowadzanie innych konsekwencji, np. warunkowego wpisu na kolejny rok akademicki” – dodaje MNiSW. Jedną z propozycji rozwiązania problemu, które podało Ministerstwo to zlecenie studentom projektów pod nadzorem wykładowców, które dopełniłyby praktyczną część programu nauczania.

Przez Internet też można

W czasie dystansu społecznego spowodowanego rozległą na cały świat pandemię jesteśmy skazani na przebywanie w internetowym świecie jeszcze dłużej niż wcześniej. Obecnie klikamy kilka razy w klawiaturę komputera, a po krótkim czasie mamy wszystko podane dosłownie pod drzwi. Wydawałoby się, że znalezienie pracy przez Internet nie jest możliwe, a jednak jest! Tak samo jest z praktykami. Teraz jesteśmy w stanie aplikować oraz odbywać całą rekrutację online, nie musząc nawet wychodzić w domu. Jednym z pomysłów, które zaproponował resort edukacji dla studentów pedagogiki oraz psychologii było prowadzenie zdalnych lekcji. W ten sposób studenci mogą się wykazać zawodowo oraz zdobyć potrzebne do zdobycia wykształcenia wyższego doświadczenie i naukę. Na wielu uczelniach są wprowadzane również kursy z danej dziedziny nauki powiązane z kierunkiem studiów, po których otrzymuje się certyfikat, który może jednocześnie być potwierdzeniem ukończenia praktyk zawodowych.

Praktyki z NFZ

Możliwość przeprowadzenia praktyk z Narodowym Funduszem Zdrowia, Agencją Rezerw Materiałowych oraz Centrum e-Zdrowia wynika ze styczniowego rozporządzenia Ministra edukacji i nauki w sprawie studiów. Dotyczy ona studentów kierunków medycznych, którzy pomagają w zwalczaniu koronawirusa między innymi poprzez obsługiwanie infolinii oraz poczty elektronicznej w tych placówkach, pomoc w procesie szczepień przeciw COVID-19 oraz pracę przy rejestracji pacjentów na szczepienia. Przed nowelizacją ustawy, o zaliczenie praktyk mogli się ubiegać jedynie studenci realizujący zadania w placówkach leczniczych pod nadzorem sanepidu. Obecnie praktyki mogą zaliczyć również studenci, którzy przyczyniają się do zwalczania wirusa, jeżeli jest możliwość przeliczenia takich zadań na godziny, które muszą wyrobić w danym okresie.

Erasmus nadal aktualny

Większość studentów wie lub słyszała o programie Erasmus+. Jest to program zainicjowany przez Komisję Europejską, który finansuje wyjazdy studentów w innym kraju Europy, gdzie mają okazję zdobyć wiele nowych doświadczeń podczas studiowania w nowym miejscu przez okres nie dłuższy niż rok. Z powodu pandemii oraz wszelkich obostrzeń z nią związanych program Erasmus na początku 2020 roku został wstrzymany, lecz po kilku miesiącach znaleziono wyjście z tej sytuacji. Początkowo zaproponowano praktyki zdalne, a w razie ustania obostrzeń była możliwość wyjazdu do kraju, w którym sytuacja związana z COVID-19 była unormowana. Obecnie Erasmus+ daje możliwość wyjazdu do większości krajów Europy z programem KA103, który oferuje kilka sposobów na spędzenie semestru lub odbycia praktyk za granicą. Wypełnienie założeń programu może odbywać się jedynie online, częściowo na miejscu i częściowo online, bądź całkowicie w miejscu odbywania praktyk/nauki.

Źródła:

https://www.portaloswiatowy.pl/analizy-i-interpretacje/6-pytan-o-praktyc...

https://www.prawo.pl/student/praktyki-zawodowe-na-studiach-a-koronawirus...

https://www.prawo.pl/oswiata/praktyki-na-studiach-pedagogicznych-a-epide...

https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/8068235,zwalczanie-epi...

Reszta linków do źródeł znajduje się poniżej.

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Źródło: 
https://samorzad.infor.pl/sektor/edukacja/studenci/4622494,Koronawirus-a-praktyki-studenckie.html / https://studia.gov.pl/aktualnosci/wieksza-oferta-praktyk-dla-studentow-w-instytucjach-realizujacych-zadania-dotyczace-zwalczania-covid-19/
Polub Plportal.pl:

Reklama