
Po 23 latach rozebrano pomnik ku czci UPA mieszczący się na cmentarzu we wsi Hruszowice, w gminie Stubno. Była to pierwsza na Podkarpaciu legalna rozbiórka nielegalnego obiektu UPA.
W październiku 1994 r., na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach wybudowano nielegalnie pomnik ku czci UPA. Żądania jego likwidacji nie przynosiły skutku, wstrzymywano je przez przepuszczenia, że pod pomnikiem są pochowani ludzie, a jego samego uznano za mogiłę.
Pomnik udało się rozebrać w ramach akcji czynu społecznego dniu 26 kwietnia br.
Ustalono, że postanowienie Prokuratury Rejonowej w Przemyślu z 1995 r. dotyczące tego pomnika stwierdza jednoznacznie, że jest to samowola budowlana naruszająca około 11 aktów prawnych i nie powinna tu być usadowiona.
Oto wykaz pomników i miejsc w Polsce, gdzie gloryfikowane są bandy OUN – UPA. Na tej liście pojawiło się sześć miejsc skalanych obecnością monumentów poświęconych banderowcom:
Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie (rozebrany 26.04.2017)
Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,
Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,
Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,
Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie,
Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie
Ludobójstwo:
Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 150 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii - i miejscową ludność ukraińską.
Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety.
Nie zapomnijmy o Sprawiedliwych wśród Ukraińców i uczcijmy ich pamięć.
Skala pomocy udzielanej Polakom jest trudna do oszacowania. Dzięki aktom solidarności i miłosierdzia ocalały zarówno pojedyncze osoby, jak i całe wsie (łącznie ponad 2,5 tys. osób). W różnym zakresie pomocy Polakom udzieliło ponad 1,3 tys. Ukraińców.
Kilkuset z nich wykonawcy „akcji antypolskiej” ukarali śmiercią, ponieważ niemal wszystkie przejawy życzliwej postawy, na jaką zdobywali się Ukraińcy w stosunku do Polaków, stanowiły z punktu widzenia polityki OUN-UPA akty kolaboracji z wrogiem i zdradę ideałów narodowych, co pociągało za sobą bezlitosną zemstę.