Wykaz pomników i miejsc w Polsce, gdzie gloryfikowane są bandy OUN – UPA

Reklama

sob., 05/06/2017 - 22:31 -- zzz

Po 23 latach rozebrano pomnik ku czci UPA mieszczący się na cmentarzu we wsi Hruszowice, w gminie Stubno. Była to pierwsza na Podkarpaciu legalna rozbiórka nielegalnego obiektu UPA.

W październiku 1994 r., na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach wybudowano nielegalnie pomnik ku czci UPA. Żądania jego likwidacji nie przynosiły skutku, wstrzymywano je przez przepuszczenia, że pod pomnikiem są pochowani ludzie, a jego samego uznano za mogiłę.

Pomnik udało się rozebrać w ramach akcji czynu społecznego dniu 26 kwietnia br.

Ustalono, że postanowienie Prokuratury Rejonowej w Przemyślu z 1995 r. dotyczące tego pomnika stwierdza jednoznacznie, że jest to samowola budowlana naruszająca około 11 aktów prawnych i nie powinna tu być usadowiona.

 

Oto wykaz pomników i miejsc w Polsce, gdzie gloryfikowane są bandy OUN – UPA. Na tej liście pojawiło się sześć miejsc skalanych obecnością monumentów poświęconych banderowcom:

 

Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie (rozebrany 26.04.2017)

Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,

Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,

Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,

Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie,

Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie

 

Ludobójstwo:

Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 150 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii - i miejscową ludność ukraińską.

Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety.

Nie zapomnijmy o Sprawiedliwych wśród Ukraińców i uczcijmy ich pamięć.

 Skala pomocy udzielanej Polakom jest trudna do oszacowania. Dzięki aktom solidarności i miłosierdzia ocalały zarówno pojedyncze osoby, jak i całe wsie (łącznie ponad 2,5 tys. osób). W różnym zakresie pomocy Polakom udzieliło ponad 1,3 tys. Ukraińców.

Kilkuset z nich wykonawcy „akcji antypolskiej” ukarali śmiercią, ponieważ niemal wszystkie przejawy życzliwej postawy, na jaką zdobywali się Ukraińcy w stosunku do Polaków, stanowiły z punktu widzenia polityki OUN-UPA akty kolaboracji z wrogiem i zdradę ideałów narodowych, co pociągało za sobą bezlitosną zemstę.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 
PL PORTAL PL
video: 
Polub Plportal.pl:

Komentarze

Wysłane przez Kicowianka (niezweryfikowany) w
Nie zapomnijcie że w PL jest mnóstwo tabliczek upamiętniających UPA i OUN. Polecam też zobaczyć wiadomości o Ukrainie na http://www.kyiv-ukraine.eu

Wysłane przez Wojciech Żaglew... (niezweryfikowany) w
Ja pana Mariusza Błaszczaka pytam czy on wykreślił z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa termin ,,wandalizm ,, BO do czego on służy ? My Wandalowie weszliśmy do historii kraju pod nazwą ,,Polanie ,, A termin ten uknuto w Polsce na użytek Ewaporacji w celu przypisania i przywłaszczenia sobie ,Słowianom zaszczytu utworzenia państwa Polskiego !! Pokarzcie państwo w świecie i Europie które pluje na swoich twórców !Termin ten napisano na podstawie FAŁSZYWYCH pomówień że w 455 r. zdobyliśmy , zniszczyliśmy i obrabowaliśmy Rzym !! A jeśli nawet to co ! A jesli nawet ale Państwo Polskie to my Wandalowie utworzyliśmy . To Polacy Oceniajcie !!! Dlaczego nie ma terminu ,,rzymianizm , tytusizm ,, rzymianie dowodzeni przez Tytusa zdobyli zniszczyli i obrabowali m. Jerozolima w 70 r.n.ery . ( bo przez termin w/w . chcecie pokazać jacy wy Polacy-Słowianie jesteście ,,Słodcy ,,

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:
5 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama