Zdolne i bystre dzieciaki opanowały Warszawę. Jurek Owsiak: "Jestem z nich dumny!"

Reklama

sob., 06/03/2017 - 18:01 -- koscielniakk

W Warszawie, 3 czerwca 2017, odbył się finał ogólnopolskiego konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować". Dziesięć drużyn z całej Polski mierzyło się w grze terenowej. Na miejscu pojawił się także Jerzy Owsiak i przedstawiciele fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja ma na celu edukację dzieci i młodzieży w kwestii pierwszej pomocy przedmedycznej.

Blisko dwanaście tysięcy polskich szkół podstawowych jest objętych programem WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować" w ramach którego najmłodsi uczą się, w jaki sposób reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Specjalnie szkoleni przez fundację nauczyciele i wychowawcy na co dzień edukują dzieci w kwestii udzielania pierwszej pomocy. 

Oprócz zajęć w szkołach dzieciaki miały także możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie. Ich zadaniem było rozwiązanie kilku zadań, w tym przygotowanie gry planszowej o udzielaniu pierwszej pomocy. Zgłosiło się aż 250 szkół, z czego jury wyłoniło dziesięć grup, które miały okazję zmierzyć się w wielkim finale w Warszawie. 

Udało nam się też porozmawiać z jedną z rywalizujących ekip. Szkołę z Gierałtowa (woj. dolnośląskie) reprezentowali: Patryk (10 lat), Nikola (9 lat), Piotr (9 lat) i Julia (9 lat). Tuż po naszej rozmowie przystępowali do gry terenowej po Warszawie, gdzie na poszczególnych punktach mieli do wykonania zadania związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Najlepsza ekipa walczyła o puchar. Z dzieciakami przyjechała Pani Marcelina Król. - Dzięki programowi dzieci oswoiły się z sytuacjami, które mogą ich w życiu spotkać. Z resuscytacją, pozycją boczną i całą procedurą udzielania pierwszej pomocy. Naprawdę bardzo się przygotowywały i uważam, że mają ogromną wiedzę - tłumaczy Pani Marcelina i dodaje: najmłodsi świetnie przyswajają w tym wieku wiedzę, a klasy 1-3 szkoły podstawowej to najlepszy moment na ich edukację w tym zakresie. My szkolimy się od drugiej klasy szkoły podstawowej. 

I faktycznie. Bez wahania ekipa odpowiadała na pytania dotyczące ratowania zdrowia i życia. - Wiem, co trzeba zrobić, kiedy ktoś się topił albo przestaje oddychać - mówi 10-letni Patryk i podkreśla, że marzy o zdjęciu z Jurkiem Owsiakiem. Cała drużyna mogła też liczyć na ogromny doping, gdyż z dzieciakami przyjechała także wychowawczyni, Pani Jadwiga Skrok. - Uznaliśmy wspólnie z rodzicami, że skoro doszliśmy w tym konkursie tak daleko, z tak małej miejscowości, nagrodą dla wszystkich będzie przyjazd i kibicowanie - powiedziała. 
 

Zanim finał

Zanim jury wyłoniło dziesięć grup, które przyjechały rywalizować w Warszawie, zapoznało się z ponad dwustoma grami planszowymi stworzonymi przez dzieciaki. Niektóre z nich zrobiły szczególne wrażenie. 
- Uwielbiam logikę gier. Widziałem gry, które z jednej strony były planszówkami a z drugiej wprowadzały jakieś nietypowe rozwiązania. Te dzieciaki naprawdę popłynęły bardzo - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - W niektórych z grach były momenty, że trzeba było toczyć opowieści, wejść w pewien scenariusz... Naprawdę mnóstwo włożonej wyobraźni i pracy manualnej. Te gry były genialne! Każdą z nich można by było wydać! 

Autor: 
Sonia Tulczyńska/SS
Źródło: 
http://mazowieckie.naszemiasto.pl/artykul/zdolne-i-bystre-dzieciaki-opanowaly-warszawe-jurek-owsiak,4138807,artgal,t,id,tm.html
Polub Plportal.pl:

Reklama