W przemówieniu wielkanocnym papież nazwał wojny w czasach pandemii "skandalicznymi''

Reklama

wt., 04/06/2021 - 12:18 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Nacho Arteaga / Unsplash

WATYKAN - Papież Franciszek w swoim tradycyjnym przemówieniu w Niedzielę Wielkanocną potępił jako "skandaliczne" to, że konflikty zbrojne trwają nadal, podczas gdy pandemia koronawirusa wywołała poważne cierpienia społeczne i ekonomiczne oraz powiększyła liczbę ludzi ubogich.

Życzenia radości "Urbi et Orbi" (łac. "Do miasta i do świata") w dniu chrześcijańskiego święta Franciszek utemperował opowieściami o bólu spowodowanym licznymi konfliktami zbrojnymi na świecie w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej, Azji i Europie Wschodniej.

Opisując szczepionki jako "podstawowe narzędzie" w walce z pandemią, Franciszek wezwał do "ducha globalnej odpowiedzialności", zachęcając narody do przezwyciężenia "opóźnień w dystrybucji szczepionek" i zapewnienia, że dotrą one do najbiedniejszych krajów.

,,Każdy człowiek, zwłaszcza najbardziej bezbronny, wymaga pomocy i ma prawo do dostępu do niezbędnej opieki" - powiedział papież.

Już na początku przemówienia zabrzmiała nuta oburzenia i ubolewanie nad tym, że w czasie najgorszego od stulecia kryzysu zdrowotnego na świecie nie brakuje wojen i konfliktów.

,,Pandemia wciąż się rozprzestrzenia, podczas gdy kryzys społeczny i ekonomiczny pozostaje poważny, zwłaszcza dla ubogich. Mimo to - i to jest skandaliczne - konflikty zbrojne nie ustały, a arsenały wojskowe są wzmacniane" - powiedział Franciszek, brzmiąc gniewnie. - ,,To jest dzisiejszy skandal".

Papież modlił się, by władze publiczne zadbały o to, by potrzebujący pomocy mieli zapewnione "godne warunki życia". Niestety, pandemia dramatycznie zwiększyła liczbę ubogich i rozpacz tysięcy ludzi.

Ubolewał nad trudną sytuacją ludzi dotkniętych wojną i innymi konfliktami, powołując się na Haiti, jeden z najbiedniejszych krajów świata, który był wstrząsany gwałtownymi protestami i walkami politycznymi, w tym domniemanym zamachem stanu. Franciszek wezwał Haitańczyków, by ,,nie dali się przytłoczyć trudnościom, ale z ufnością i nadzieją patrzyli w przyszłość".

Franciszek dodał otuchy młodym ludziom w Birmie, którzy są ,,zaangażowani we wspieranie demokracji i pokojowe wyrażanie swoich opinii". Demonstranci w Birmie wyszli na ulice trzymając pomalowane jajka w nawiązaniu do Wielkanocy. Wojsko Birmy brutalnie starało się zdławić tych, którzy sprzeciwiali się zamachowi stanu z 1 lutego, który obalił demokratycznie wybrany rząd.

Franciszek podziękował Libanowi i Jordanii za przyjęcie uchodźców z ogarniętej wojną Syrii, modląc się, by wreszcie nastał pokój dla "milionów żyjących w nieludzkich warunkach". Modlił się też o zakończenie konfliktów w Jemenie i Libii.

Powołując się na cierpienia ludzi w Afryce, ubolewał nad ,,wewnętrzną przemocą i międzynarodowym terroryzmem, zwłaszcza w regionie Sahelu i Nigerii". Inne niespokojne obszary, które wymienił, to etiopska prowincja Tigraj i mozambicka prowincja Cabo Delgado, która została skrwawiona przez wielodniowe walki z rebeliantami o kontrolę nad miastem.

Franciszek modlił się o bezpieczny powrót do domu więźniów długotrwałych konfliktów w Europie, na wschodzie Ukrainy i w Górskim Karabachu.

Wcześniej Franciszek odprawił mszę wielkanocną w bazylice św. Piotra, gdzie wierni w ławkach liczyli zaledwie 200 osób, zgodnie z protokołami pandemicznymi, w porównaniu z tysiącami, jak to zwykle bywa.

Normalnie Franciszek wygłosiłby swoje wielkanocne przemówienie na temat spraw światowych z centralnego balkonu bazyliki z widokiem na Plac św. Piotra. Zamiast tego, po raz drugi z rzędu, odczytał je w pomieszczeniach zamkniętych, aby zniechęcić tłumy do gromadzenia się.

,,Drodzy bracia i siostry, po raz kolejny w tym roku, w różnych miejscach, wielu chrześcijan świętowało Wielkanoc pod surowymi restrykcjami, a czasami bez możliwości uczestniczenia w celebracjach liturgicznych" - powiedział Franciszek, po czym udzielił specjalnego apostolskiego błogosławieństwa wiernym na całym świecie.

,,Modlimy się, aby te ograniczenia, jak również wszystkie ograniczenia wolności kultu i religii na całym świecie, zostały zniesione i aby wszyscy mogli swobodnie modlić się i chwalić Boga" - dodał.

Autor: 
Frances D'Emilio, tłum. Magdalena Nowicka
Źródło: 
https://apnews.com/article/europe-coronavirus-pandemic-pope-francis-easter-vatican-city-d08ee98ca2bf04669d313f2da327faa6
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama