Węgry rozszerzają kontrowersyjną homofobiczną ustawę na okolice kościołów

Reklama

czw., 08/12/2021 - 00:47 -- MagdalenaL

Węgierski rząd rozszerza zakres kontrowersyjnej ustawy, która ma chronić młodych ludzi przed informacjami o homoseksualności i zabiegach związanych z korektą płci. Ustawa od czerwca obowiązuje już media i oświatę, ale od następnego miesiąca będzie miała również zastosowanie w okolicach kościołów.

O co chodzi w homofobicznej ustawie?

  • Węgry chcą zapobiegać narażeniu młodzieży do osiemnastego roku życia na treści, które zachęcałyby do „homoseksualności, odchyleń tożsamości płciowej i zmiany płci”.

  • Na przykład filmy i seriale z postaciami LGBT+ mogą zostać zabronione, podobnie jak edukacja w szkołach dla i na temat społeczności LGBT+.

Od września sformułowania, które „wyrażają homoseksualizm” lub „odchylenia od tożsamości odpowiadającej płci stwierdzonej przy urodzeniu” nie będą mogły być już więcej pokazywane w promieniu 200 metrów wokół kościoła. To oznacza, że na przykład w sklepach w pobliżu kościołów nie można już więcej jawnie sprzedawać produktów, które mogłyby być zaliczone do tej kategorii.

Rząd mówi o „ustawie chroniącej dzieci”, ale według krytyków prawo jest dyskryminujące. Węgierski oddział Amnesty International napisał w sobotę w odpowiedzi na zapowiedziane rozszerzenie ustawy, że „wcześniej czy później ona upadnie”. „Do tego czasu jest to odpowiedzialnością nas wszystkich, żeby nie ulegać perfidnemu nawoływaniu do nienawiści przez rząd” - mówi organizacja broniąca praw człowieka.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciw Węgrom w związku z ustawodawstwem i grozi temu krajowi sankcjami takimi jak obcięcie funduszy europejskich. Węgierski premier Victor Orbán ogłosił w zeszłym miesiącu, że najpóźniej w przyszłym roku zostanie przeprowadzone referendum w sprawie ustawy.

Według ekspertów UE może niewiele zrobić

Większość krajów UE jest przeciwna węgierskiemu prawu. Jednak według ekspertów z prawnego punktu widzenia UE niewiele może zrobić.

Jest jednak według nich jeszcze inny sposób, za pomocą którego Unia może przeciwstawić się Węgrom. Od czerwca obowiązuje prawo europejskie, które stanowi, że kraje stracą fundusze europejskie, jeśli Komisja uzna, że w grę wchodzi praworządność.

Autor: 
tłum. Maria Stengert
Źródło: 
https://www.nu.nl/pride/6150291/hongarije-breidt-omstreden-antihomowet-uit-naar-omgeving-van-kerken.html
Polub Plportal.pl:

Reklama