Szwajcaria zakazuje noszenia burki w miejscach publicznych

Reklama

pon., 03/08/2021 - 11:41 -- MagdalenaL

Podążając śladami Francji, Belgii i Austrii- Szwajcaria głosowała na zakaz noszenia burki przez Muzułmanki w miejscach publicznych. 

W niedzielę 7 marca ukazały się wyniki referendum. Za zakazem noszenia burki opowiedziało się 51% osób.

Zgodnie z nową inicjatywą, mieszkańcy Szwajcarii nie będą mogli całkowicie zakrywać twarzy we wszelkich miejscach publicznych. Jednak znajdą się pewne wyjątki od tej reguły- w tym miejsca kultu i „rodzime zwyczaje”, takie jak karnawał.

Według The Guardian, zakrywanie twarzy ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo, będzie również wyłączone z tego prawodawstwa. Oznacza to, że zakładanie maseczki na twarz w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa będą dozwolone.

Chociaż nowa inicjatywa nie mówi wyraźnie o burce lub nikabie, jasnym jest, że zakaz dotyczy głównie islamskich zasłon na twarz, noszonych przez niektóre kobiety wyznające wiarę muzułmańską.

Szwajcarska Partia Ludowa - prawicowa, populistyczna partia, która jest również wiodącą frakcją w parlamencie - wyraziła silne poparcie dla tego zakazu.

Na jednym z plakatów kampanii Szwajcarskiej Partii Ludowej znajduje się karykaturalny wizerunek kobiety w czarnym nikabie z napisem „Stop islamskiemu radykalizmowi”.

Parlament Szwajcarii, jak również siedmioosobowa rada wykonawcza, która tworzy rząd federalny kraju, są podobno przeciwni propozycji referendum, argumentując, że zakrywanie twarzy jest „zjawiskiem marginalnym”.

Zamiast tego, organy zaproponowały inicjatywę, w ramach której ludzie byliby zmuszeni do zdejmowania zasłon z twarzy podczas potwierdzania swojej tożsamości urzędnikom.

Niedawne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Lucernie wykazało, że liczba kobiet noszących nikaby w Szwajcarii wynosi około 21-37%. Nie znaleziono żadnych dowodów na to, że kobiety noszą burkę.

Muzułmanie stanowią około 5% populacji Szwajcarii. W sumie daje to około 390 000 z 8,6 miliona.

tłumaczenie: Wiktoria Gwizdała

Autor: 
www.unilad.co.uk
Źródło: 
www.unilad.co.uk
Polub Plportal.pl:

Reklama