Zakaz noszenia burki w Szwajcarii

Reklama

pon., 03/08/2021 - 19:54 -- MagdalenaL

Image by jürgen Scheffler from Pixabay 

Szwajcarzy opowiedzieli się niewielkąwiększością głosów za zakazem zasłaniania twarzy. Wynikiem tego noszenie burki i nikabu w miejscach publicznych przez muzułmańskie kobiety stanie się nielegalne. Stowarzyszenia islamskie ostrzegają przed nasileniem przemocy wobec muzułmanów.

Wniedzielę obywatele Szwajcariizagłosowali w referendum za zakazem zasłaniania twarzy. Konsekwencją tego będzie zabronienie zakrywania twarzy burką i nikabem przez muzułmańskie kobiety w miejscach publicznych. W przypadku niezastosowania się do zakazu grozi grzywna. Decyzja była bliska odrzucenia. Według prognoz 52 procent Szwajcarów głosowało za popularną inicjatywą „Tak dla zakazu zasłaniania”, zapoczątkowaną przez tak zwany Komitet Egerkinga. Stowarzyszenie to jest bliskie narodowo–konserwatywnej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która jako jedyna z głównych partii w parlamencie poparła ten ruch.

Jednak głosowanie na „tak” wykracza daleko poza udział SVP w głosowaniu (26 procent). Poparcie było jednak niższe niż popularna inicjatywa zakazu budowy minaretów, która została również zainicjowana przez Komitet Egerkinga i otrzymała prawie 58 procent głosów za w 2009 roku. Stowarzyszenie jest poświęcone „działaniu przeciwko twierdzeniom o władzy politycznego islamu w Szwajcarii”.

Badanie: Brak osób noszących burkę w Szwajcarii

Pośród 8,6 milionów mieszkańców Szwajcarii, istnieje około 400.000 muzułmanów. Tylko niektórzy z nich noszą woalkę na twarzy. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Lucernie, istnieje dwadzieścia do trzydziestu kobiet, które noszą nikab,to znaczy ubiór, który ma otwór tylko na oczy. W Szwajcarii nie ma osób noszących burkę, która całkowicie zasłania twarz. Dlatego przeciwnicy inicjatywy, w tym rząd w Bernie i zdecydowana większość w Parlamencie, określili zakaz ukrywania się jako zbędny. Krytycy mówili o symbolicznej polityce, która stygmatyzuje i marginalizuje muzułmanów jako całość, a także ogranicza wolność religijną.

Walter Wobmann, przewodniczący Komitetu Egerkinga, odrzucił oskarżenie o politykę symboliczną: „W naszej kulturze każdy pokazuje swoją twarz”, powiedział polityk SVP w szwajcarskiej telewizji. Woalka uosabia radykalny islam i narusza podstawowe wartości liberalnego społeczeństwa.

Pascal Gemperli, rzecznik Federacji Islamskich Organizacji Parasolowych w Szwajcarii, wyraził rozczarowanie inicjatywą „Tak dla zakazu zasłaniania”. Teraz obawia się o bezpieczeństwo muzułmanów w Szwajcarii: „We Francji obserwujemy wzrost przemocy po wprowadzeniuzakazu zasłaniania się”. Debata na temat zwykłej chusty wymyka się spod kontroli. Podobnie jak w przypadku minaretów, głosowanie to było skierowane do konkretnej społeczności, „i nie wiemy, co będzie dalej”.

Posłanka z socjaldemokratycznego ramienia Tamara Funiciello określiła głosowanie jako „niepokojący sygnał dla wszystkich mniejszości”. Zakaz noszenia burki nie zapobiega radykalizacji religijnej i nie przyczynia się do równości kobiet. „Szwajcaria jest z powrotempod ręka SVP”, skrytykowało stowarzyszenie Operation Libero. Szwajcarskie Stowarzyszenie Turystyki oczekuje teraz gwałtownego spadku liczby zainteresowania ze strony gości z państw Zatoki Perskiej. Dowodem na to może być również doświadczenie z Ticino, w którym zakazano zasłaniania twarzy w 2016 roku.

Tłumaczenie: Grzegorz Januszewski

Autor: 
Johannes Ritter
Źródło: 
faz.net
Polub Plportal.pl:

Reklama