15 najprzyjemniejszych prac

Reklama

ndz., 07/25/2021 - 17:44 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Piqsels

Co piąty pracownik codziennie cierpi z powodu stresu. Dla 30 proc. z nich czynnik ten skłania ich do rozważenia zmiany pracy. Co gorsza, jedna trzecia pracowników uważa również, że ich pracodawca nie jest zainteresowany ich zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem zawodowym. Tak wynika z badania opublikowanego przez ADP, firmę specjalizującą się w rozwiązaniach HR. Ale czy w takim razie jesteśmy skazani na znalezienie się w pracy mało satysfakcjonującej, której trudno nadać sens? W odpowiedzi publikujemy wyniki ankiety przeprowadzonej w 2016 roku wśród tysięcy pracowników na temat warunków pracy i zagrożeń psychospołecznych. Wymienia się w nim w szczególności 15 zawodów „najbardziej sprzyjających dobrostanowi psychicznemu”. Wyniki są w dużej mierze zaskakujące.

Miejsce 15. Kierownictwo bankowe i ubezpieczeniowe

Na piętnastym miejscu w tym rankingu znajdujemy kadrę zarządzającą bankowości i ubezpieczeń. Ze względu na „wysoko wykwalifikowany zawód” dyrektorzy pracujący w tych dwóch sektorach cieszą się godnym pozazdroszczenia dobrym samopoczuciem psychicznym. Niemniej jednak pracownicy banku i towarzystw ubezpieczeniowych skarżą się na intensywną i mało rozpoznawaną pracę z wieloma konfliktami etycznymi zaznacza Dares - przeprowadzający badanie.

 

Miejsce 14. Fryzjerzy, kosmetyczki

Tuż przed dyrektorami bankowymi i ubezpieczeniowymi znajdujemy fryzjerów i kosmetyczki, których praca jest oceniana przez głównych interesariuszy jako „niezbyt intensywna w kontekście niskiej niepewności pracy, z kilkoma konfliktami etycznymi i dużą autonomią”, wskazuje Dares.

 

Miejsce 13. Pracownicy domowi

„W rozumieniu Kodeksu pracy pracownikiem domowym jest zatrudniony przez osoby fizyczne do wykonywania prac domowych”, przypomina Juritravail. Wyraźnie widać, że te prace domowe wydają się przemawiać do tych, którzy je wykonują, ponieważ zawód znajduje się na trzynastym miejscu w tym rankingu.

 

Miejsce 12. Inżynierowie i dyrektorzy techniczni z przemysłu

Dzięki swojemu bogatemu zapleczu intelektualnemu inżynierowie i dyrektorzy techniczni w przemyśle prawdopodobnie odnoszą większe sukcesy niż inni w nadawaniu sensu swojej pracy. Dlatego ich zawód znajduje się w tym rankingu na dwunastym miejscu. Należy również pamiętać, że sektor przemysłowy reprezentuje 10 proc. francuskiego PKB i zatrudnia 2,7 mln pracowników.

11. Sekretarze

Na jedenastym miejscu w tym rankingu znajdujemy zawód sekretarki. Ci, którzy ją wykonują, cieszą się pracą o „niskiej intensywności”, w kontekście „niskiej niepewności zatrudnienia”, z „niewieloma konfliktami etycznymi i dużą autonomią”. Według specjalistycznej witryny RegionsJob w 2015 r. we Francji było zatrudnionych 800 tys. sekretarek, z których większość stanowiły kobiety (98%).

 

Miejsce 10. Agenci administracyjno-handlowi transportu i turystyki

Możesz pomyśleć, że ich zadania są nudne lub bez znaczenia. Ale to właśnie agenci administracyjno-handlowi transportu i turystyki znajdują się na dziesiątym miejscu w tym rankingu najprzyjemniejszych zawodów.

 

Miejsce 9. Technicy IT

Spotykamy ich w większości firm wśród sektorów usług. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zaktualizować oprogramowanie, wymienić płytę główną, czy nawet zmienić mysz zawsze możesz zwrócić się do technika IT.

 

Miejsce 8. Opiekunowie dzieci

W 2013 roku we Francji było ponad 327 tys. opiekunek do dzieci. Ten w przeważającej mierze kobiecy zawód zajmuje ósme miejsce w tym rankingu. Ich praca [opiekunów] jest lekka i bardzo autonomiczna, ich poczucie niepewności i konflikty etyczne są rzadkie, nawet jeśli brakuje im dużego wsparcia społecznego w pracy – komentuje Dares.

 

Miejsce 7. Sekretarki wykonawcze

Na siódmym miejscu w tym rankingu znajdują się sekretarki wykonawcze. W służbie jednego lub kilku dyrektorów sekretarz wykonawczy jest odpowiedzialny za zarządzanie agendą, organizowanie spotkań, ale także pisanie raportów lub notatek, podobnie jak za zajmowanie się podróżami służbowymi.

 

Miejsce 6. Technicy usług administracyjnych, księgowych i finansowych

Na co dzień odpowiada za logistykę, pomoc techniczną i logistykę dla kierowników działów. Technik usług administracyjnych, księgowych i finansowych zajmuje w tym rankingu szóste miejsce. Musi wykazać się organizacją i rygorem, a także umiejętnościami interpersonalnymi.

 

Miejsce 5. Pracownicy naukowo-badawczy

W 2014 roku Dares oszacowali ich liczbę na 382 tys., niezależnie od tego, czy pracują prywatnie, czy publicznie. Bardzo wykwalifikowani, posiadacze tych stanowisk pozostają w przeważającej mierze mężczyznami, wspominali już Dares w 2014 roku. Znajdujemy ich w szczególności w instytucjach publicznych, takich jak CNES, CEA, INSERM, INRA lub CNRS.

 

Miejsce 4. Kierownictwo usług administracyjnych, księgowych i finansowych

Na czwartym miejscu w tym rankingu najprzyjemniejszych zawodów znajduje się kadra kierownicza z usług administracyjnych, księgowych i finansowych. Ten zawód stał się bardzo sfeminizowany: w latach 2012-2014 kobiety zajmowały połowę stanowisk, podczas gdy mniej niż ćwierć, trzydzieści lat temu – wyjaśnili Dares w 2014 r. Ponadto są one szczególnie obecne w Île-de-France we Francji, gdzie w 2014 roku stanowili ponad 5 proc. regionalnego zatrudnienia.

 

Miejsce 3. Pracownicy różnych usług

Na trzecim stopniu podium w rankingu najprzyjemniejszych zawodów znajdujemy pracowników różnych usług. Są to zawody tak różne, jak przedsiębiorcy pogrzebowi, krupierzy, treserzy psów, a nawet otwieracze kin.

 

Miejsce 2. Transport lotniczy, logistyka i personel lotniczy

Drugie miejsce w tym rankingu to miejsce dla kadry kierowniczej transportu logistycznego, a także stewardes lotniczych. W 2014 roku zgromadzili 30 tys. kierowników odpowiedzialnych za organizację działalności firm transportowych, 42 tys. inżynierów i kierowników odpowiedzialnych za logistykę i harmonogramowanie prywatnych firm oraz 15 tys. kierowników lotów (pilot, drugi pilot, inżynier)

A praca, która zdobywa nagrodę za 1. Miejsce w rankingu na najprzyjemniejszą pracę to… inżynier komputerowy! Za tym tytułem kryją się bardzo różne realia, w zależności od tego, czy firma jest MŚP, czy dużą grupą CAC 40. Na co dzień może pracować w projektowaniu i rozwoju IT, ale także dbać o zarządzanie flotą sprzętu komputerowego i sieci.

 

 

Autor: 
Tłum. Weronika Leśny
Źródło: 
https://photo.capital.fr/les-15-metiers-les-plus-agreables-28437#1-ingenieurs-de-l-informatique-489662
Polub Plportal.pl:

Reklama