Aborcja w Argentynie: Senat odrzuca projekt ustawy po gorącej debacie

Reklama

śr., 08/15/2018 - 16:24 -- koscielniakk

Senat Argentyny odrzucił ustawę, która miałaby legalizować aborcję do 14 tygodnia ciąży. Po długiej debacie, 38 senatorów było przeciwko projektowi ustawy a 31 za. Porażka oznacza, że ustawodawcy muszą poczekać do przyszłego roku, by ponownie go przedłożyć.

 

​​​

 

Obecnie aborcja jest dozwolona w Argentynie tylko w przypadku gwałtu lub zagrożenia życia matki.

Niektórzy aktywiści pro-choice po głosowaniu rozpalali ogień i rzucali pociskami w kierunku policjantów w Buenos Aires. Kontrmanifestanci, podczas głosowania, zgromadzili się poza parlamentem.

Działacze antyaborcyjni byli usatysfakcjonowani. “To przyjemność widzieć, że nasze społeczeństwo może opierać się na tak ważnej zasadzie, jak obrona najbardziej bezbronnego dziecka" - powiedział jeden z nich.

KTO MUSIAŁ “UNIKAĆ KRZYŻY”?

Działacze pro-choice od lat próbują wywierać większy wpływ w Argentynie, gdzie od lat dominującą religią jest katolicyzm. Ich wysiłki nabrały rozpędu, gdy prezydent Mauricio Macri - przeciwny aborcji - wezwał Kongres do rozważenia głosowania nad nią, przeszło to bez echa w Izbie Niższej. Jednak z konserwatywnym Senatem, ta kwestia wydawała się trudna do zrealizowania. Głosy 30 kobiet w Izbie były równo podzielone.

JAK SENATOROWIE GŁOSOWALI W KWESTII ABORCJI

Debata trwała dłużej niż 16 godzin.

Wiceprezydent Argentyny, Gabriela Michetti, która również sprzeciwia się aborcji, usłyszała przekleństwa w stronę kolegów, nie zdając sobie sprawy, że jej mikrofon jest włączony.

Pedro Guastavino, senator pro-choice, powiedział, że Kościół Katolicki wywierał na niego dużą presję, mówiąc, że musi “unikać krzyży”.

Senator, Rodolfo Urtubey, który sprzeciwił się ustawie, wzbudził kontrowersje sugerując, że gwałt w małżeństwie nie jest zgodny z "klasyczną" definicją gwałtu, ponieważ - jego zdaniem - nie zawsze wiązał się on z przemocą. Później stwierdził, że jego wypowiedź została źle zinterpretowana.

Była prezydent, Cristina Fernández de Kirchner, która obecnie jest senatorem, odmówiła poparcia legalizacji aborcji podczas prezydentury, teraz poparła projekt ustawy, mówiąc, że jej sposób myślenia został zmieniony przez tysiące osób, które wyszły na ulice.

 

JAK BARDZO ARGENTYNA JEST ROZBIEŻNA ŚWIATOPOGLĄDOWO?

Dla zwolenników ustawy legalizacja aborcji jest pilną sprawą zdrowia publicznego. Dziesiątki tysięcy kobiet w Argentynie trafia do szpitala każdego roku po nielegalnych aborcjach. W 2016 roku z tego powodu zmarły 43 kobiety. Kobiety, które stać na narkotyki, używają ich do terminacji ciąży, te uboższe posuwają się do jeszcze bardziej ryzykownych metod.

Urugwaj i Kuba są jedynymi latynoamerykańskimi narodami, które zdekryminalizowały aborcję. Jest to w dużej mierze zabronione w całym regionie, oprócz przypadków ograniczonych.

Sąd Najwyższy w najbardziej zaludnionym kraju Ameryki Łacińskiej - Brazylii zaczął wysłuchiwać obu stron, czy aborcja powinna zostać zalegalizowana do 12 tygodnia ciąży.

W maju, inne katolickie państwo - Republika Irlandii - zagłosowała w referendum, w przeważającej części opowiadając się za zniesieniem zakazu aborcji.

Globalny trend idzie w stronę legalizacji, lecz debata wciąż trwa - na przykład w Ameryce - zmiany w Sądzie Najwyższym doprowadziły do spekulacji, że aborcja może zostać zakazana w niektórych stanach.

 

LEGALNY DOSTĘP DO ABORCJI

mniej restrykcyjny . . . . bardziej restrykcyjny / . brak danych

CO POWIEDZIELI KONTRMANIFESTANCI?

"To prawo nie zobowiązuje ani nie zaleca nikomu aborcji. Jedyne, co robi to prawo, to obrona prawa do wyboru." - Norma Durango, z opozycyjnej partii Peronistów. “Przesłaniem, które chcieliśmy przekazać, jest to, że aborcja równa się porażce społeczeństwa. Kobiecie, która po to sięgnęła, wiele innych rzeczy musiało się najpierw nie udać." - Camila Duro z organizacji pozarządowej zajmującej się zwalczaniem aborcji Frente Joven. “Kobiety dokonują aborcji z kryminalizacją lub bez niej." - Sabrina Cartabia Groba, prawnik i aktywistka pro-choice. “Aborcja zawsze zabija dziecko i nie rozwiązuje problemu kobiety. Wierzymy, że to nigdy nie jest rozwiązanie. W obliczu nieoczekiwanej ciąży aborcja nigdy nie jest rozwiązaniem. Zawsze są inne rozwiązania." - Maria Castillo, która prowadziła kampanię poza parlamentem.

Autor: 
Karolina Paizert
Źródło: 
BBC
Polub Plportal.pl:

Reklama