Badacze z Harvardu twierdzą, że ponad połowa dzieci z USA będzie otyła przed 35 rokiem życia

Reklama

wt., 06/15/2021 - 00:11 -- MagdalenaL

Zdjęcie: pixabay

  • Nowe badanie Harvardu przewiduje, że ponad 57% dzisiejszych dzieci będzie cierpieć na otyłość, zanim skończą 35 lat.

  • Wzrastające wskaźniki otyłości na całym świecie są uważane za przyczynę zwiększenia liczby przypadków zachorowań na raka.

  • Badacze informują, że zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem i zła dieta są tego przyczynami.

Przewiduje się, że więcej amerykańskich dzieci niż kiedykolwiek będzie musiało mierzyć się z nadwagą w dorosłości.

W badaniu opublikowanym w „New England Journal of Medicine” badacze ze szkoły zdrowia publicznego na Harvardzie przewidzieli przyszłe przypadki otyłości w oparciu o wzrost i wagę tysięcy dzieci. Szacują oni, że prawie 6 na 10 dzieci w Stanach Zjednoczonych będzie się mierzyć z otyłością przed 35 rokiem życia.

„Kiedy obserwujemy tendencje w przyroście wagi przez ostatnie 40 lat, nie jest zaskakującym to, że idziemy w tym kierunku”, główny autor badania, Zachary Ward, powiedział Business Insider.

Jednak nadal, takie przewidywania odbiegają od aktualnych danych w związku z otyłością, według których 35-40% osób wieku 35 lat jest otyłych. Centra do spraw kontroli chorób i profilaktyki oceniają, że około 38% dorosłych Amerykanów może być określonych jako osoby otyłe.

Ward stwierdził, że im dzieci są młodsze w momencie zachorowania na otyłość, tym trudniej będzie im zostać zdrowymi dorosłymi.

Dłuższy czas spędzony przed ekranem i złe odżywianie się są dwoma powodami wzrostu poziomu otyłości. Zespół Warda na Harvardzie bada nowe sposoby, aby zapobiegać otyłości wśród dzieci, takie jak zdrowsze przekąski, ograniczenie czasu przed ekranem i zmniejszenie ilości napojów z cukrem, np. soków w przedszkolach.

„Dzieci już wystarczająco przybrały na wadze we wczesnym dzieciństwie, co popycha je w kierunku, który trudno jest zmienić wraz z wiekiem”, stwierdził Ward.

Epidemia otyłości wzrastała na sile na całym świecie od dekad, jednak liczba osób otyłych w Stanach Zjednoczonych wzrastała szybciej niż w innych krajach. W latach 2003-2014, otyłość u amerykańskich dzieci w wieku od 2 do 5 lat spadła z 13,9% do 9,4%, ale w innych grupach wiekowych te liczby były stabilne lub zwiększały się.

„Niezdrowe jedzenie kosztuje mniej i jest wszędzie; jeśli pójdziesz do jakiegokolwiek sklepu, możesz kupić słodycze przy kasie, nie owoce”, Andy Bellatti, dietetyk i współzałożyciel Dietitians for Professional Integrity, powiedział Business Insider.

Oddział Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych złagodził zasady dotyczące odżywiania się w szkolnych stołówkach, więc mogą one teraz sprzedawać przetworzone wypieki, mniej pieczywa pełnoziarnistego i więcej mleka smakowego. Mogą także dodawać więcej sodu do śniadań i lunchy dzieci.

Otyłość jest mierzona poprzez porównanie wzrostu i wagi, za pomocą metryki Body Mass Index (BMI). BMI o wyniku 30 lub wyższym jest uważane za oznakę otyłości. (Osoba, która ma 175cm wzrostu i waży około 92kg raczej zostałaby określona jako osoba otyła, co jest w tej skali wyżej niż ‘osoba z nadwagą’).

Ostatnie badania pokazały też, że otyłość może powodować raka – nowy raport w „The Lancet” obwinia wysokie BMI za 3,9% wszystkich przypadków raka na całym świecie, co stanowi ponad pół miliona zachorowań.

Autor: 
Hilary Brueck / tłum. Alicja Haupka
Źródło: 
https://businessinsider.com.pl/international/harvard-researchers-say-more-than-half-of-us-children-will-be-obese-by-age-35/ssk44jy?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2&fbcli
Polub Plportal.pl:

Reklama