Badanie na temat rasizmu w niemieckiej policji

Reklama

śr., 10/28/2020 - 18:38 -- MagdalenaL

Minister spraw wewnętrznych, Seehofer, długo był przeciwny temu pomysłowi jednak teraz idzie na kompromis: rasistowskie zachowania w policji zostaną poddane badaniu. Będą też badane warunki, w których doszło do incydentów z udziałem urzędników.

Po wielomiesięcznej kłótni minister spraw wewnętrznych opowiedział się za naukowym badaniem problemu rasizmu w siłach policyjnych. Polityk CSU nalega jednak, aby zbadać również trudności z jakimi borykają się na co dzień funkcjonariusze. Oprócz tego powinno się przeprowadzić badanie dotyczące rasizmu w innych dziedzinach życia obywatela: na rynku pracy czy w czasie poszukiwania mieszkania.

Po tym jak zostały odkryte skrajnie prawicowe grupy dyskusyjne policjantów w różnych landach, SPD zaproponowało szerokie badanie zjawisk rasistowskich w policji. Seehofer był przeciwko, argumentując, że to byłoby złe koncentrować się w sprawie tego fenomenu tylko i wyłącznie na siłach porządkowych. Przez to policja byłaby ogólnie inwigilowana – twierdził polityk. Podkreślił on również, że ,,nic nie zmieniło na razie jego decyzji”. Jego zaufanie policji miało być tak samo mocne jak wcześniej, a policjanci ,,ryzykują dla nas życiem”, nie są za to ,,dostatecznie opłacani”. W tym samym czasie również policjanci wspominali, o ile ,,agresywniejszy stał się dyskurs”.

W wewnętrznych raportach badawczych wspomniane jest: ,,Nasi policjanci i policjantki nie mogą zostać z tą sytuacją sami. Dla ekstremizmu, rasizmu i antysemityzmu nie ma tu miejsca”. Planowane badanie powinno również określić, jak w przyszłości można rozwiązać ten problem. Równocześnie stosunki pomiędzy społeczeństwem a policją powinny zostać dokładnie zanalizowane przez wzgląd na ,,ogólne warunki społeczne”. Do tego należą nienawiść i przemoc skierowana w stronę sił policji. 

Seehofer osiąga kompromis z SPD 

Wicekanclerz Olaf Scholz niespodziewanie ogłosił w poniedziałkowy wieczór, że władza federalna chce poddać badaniu kwestie rasizmu w policji. Będzie badanie, ale nadal zastanawiamy się nad tym, jak mamy je nazwać. – powiedział polityk SPD w trakcie podcastu ,,Machiavelli” dla stacji WDR. Podzielił się również, że co drugi dzień kontaktował się z Seehoferem. Jeszcze w poprzednim tygodniu minister spraw wewnętrznych podkreślał, że ,,w siłach porządkowych na poziomach regionalnym i federalnym nie występuje problem prawicowego ekstremizmu”. To nie jedyny punkt, w którym Seehofer poszedł na ustępstwa wobec SPD.

Według wywiadu Unia Chrześcijańska i SPD miały dojść do porozumienia w kwestii od dawna planowanej nowelizacji prawa chroniącego porządek konstytucyjny. Punktami spornymi były tutaj sprawy dotyczące cyfrowych przeszukań oraz uprawnienia organów ochrony porządku konstytucyjnego do odczytywania zakodowanych informacji. Pod koniec września związek zawodowy policji wystąpił z własnym projektem takiego badania, który teraz podchwycił Seehofer. Badanie to dotyczyć miało ,,dochodzenia prawdy o codzienności w policji”, aby odkryć nadużycia jak również, skąd biorą się ,,uprzedzenia w stosunku do konkretnych grup społecznych” wśród funkcjonariuszy i co można przeciw temu zdziałać. Seehofer ogłosił, że w grupie doradczej, przewodniczącej planowanemu badaniu, będzie obecny wiceprezes Związku Zawodowego Policji – Jörg Radek.

Autor: 
Tłum. Sławomir Piechnik
Źródło: 
https://www.n-tv.de/politik/Studie-zu-Rassismus-in-Polizei-kommt-doch-article22112294.html ntv.de, shu/dpa
Polub Plportal.pl:

Reklama