Beton przeciwko drzewom

Reklama

czw., 06/09/2022 - 13:38 -- MagdalenaL

Elementy wiejskiego krajobrazu zanikają w mieście. Wciąż nie przywiązuje się żadnej wartości do dużej ilości terenów zielonych. 

Mało powietrza 

Była kiedyś mała wioska na terenie dzisiejszego Wiednia, położona nie do końca na obrzeżach miasta. Alt-Penzing było dosyć senne (a sklepy miały tam trudności z przetrwaniem). Przynajmniej tak było, dopóki koparki nie przetoczyły się przez jej teren i nadal nie działają. 

Olbrzymie budynki mieszkalne – Kennedy Garden oraz Alice im Cumberland, wznoszone są na terenach porośniętych chwastami i dzikimi roślinami w Wiedniu, a fronty domów budowane są tuż przed drzewami. Widać, że projekty architektoniczne skupiają się przede wszystkim na budowaniu tak dużo, jak tylko się da. Wszystko wokół jest już obojętne. „Jak mają przetrwać kasztany?” – pyta się przechodząca przez Cumberlandstraße kobieta. „I dlaczego zostawia się im tak mało powietrza, skoro drzewa są bardzo ważne dla miejskiego klimatu?”. Czy przez te wszystkie lata niczego się nie nauczyliśmy? Zieleń musi być obecna w przestrzeni miejskiej. Pełni funkcję miejsc rekreacyjnych czy też chłodzących podczas upałów oaz. 

Mało miejsca 

Również fasady domów nowych mieszkańców wymagają, by się do nich przyzwyczaić.  Górują nad małymi domami w stylu biedermeier pochodzącymi z przełomu wieków. W budynkach pojawiają się garaże dla samochodów, co rodzi pytanie, co będzie z ruchem ulicznym? Czy uliczki, które dotąd były dość ciche i spokojne, staną się bardziej ruchliwe? Co dzieje się na ruchliwych drogach w kierunku zachodniego wyjazdu z dzielnicy? Te pytania wymagają odpowiedzi i konkretnego rozwiązania, chociaż nowe budynki są już prawie ukończone. Niektóre z mieszkań będą dostępne już w tym roku. Petycja w sprawie zmniejszenia ruchu ulicznego przez Alt-Penzing zebrała ponad 500 podpisów, co można sprawdzić na platformie miasta Wiednia. Nie jest to jednak pierwsza taka petycja w sprawie tego miejsca. 

 

Nowe budynki mogą sprawić, że małe osiedle przypominające swym krajobrazem wioskę zniknie.  

Autor: 
Catherine Salzer /Tłum. Zuzanna Michalak
Źródło: 
https://kurier.at/meinung/mein-tag/beton-gegen-baeume/402015483
Polub Plportal.pl:

Reklama