
Best Business Association (BBA) to sieć przedsiębiorców regionu Dunaju i Mołdawii, która raz w roku zaprasza do BBA. Jury dyskutowało w Fill Future Dome „Czy będziemy jeszcze zdolni do produkcji za 5 lat?”.
Warunki ramowe dla pracy zmieniły się bardzo w ciągu ostatnich kilku lat. Brak siły roboczej wpływa na gospodarkę, a zmiany demograficzne powodują, że coraz mniej młodych ludzi angażuje się w pracę również ze względu na równowagę między pracą, a życiem zawodowym. Ma to znaczący wpływ na przyszłą produktywność. „Czy będziemy jeszcze zdolni do produkcji za 5 lat?", o tym dyskutują na spotkaniu Rudi Fellner (Prezydent BBA) Minister Pracy Martin Kocher, Gabriel Felbermayr (Dyrektor Austriackiego Instytutu Badania Gospodarki), Ulrich Bartosch (Prezes Uniwersytetu Passau) i Johann Kraus (Starszy Wiceprezes Rohde & Schwarz).
Czynnik atrakcyjności pracy
Minister Pracy Martin Kocher podkreśla, że przeszkody do pracy dla osób z Państw Trzecich są za wysokie. Procedury muszą być skrócone. Austria stała się wydajna produkcyjnie, ale wzrost gospodarczy zwolnił. „Po raz pierwszy w regionie takim jak Górna Austria jest więcej wolnych miejsc pracy niż kandydatów. Covid spowodował niedobór siły roboczej, ale zmiany demograficzne również dają o sobie znać. Tutaj nie możemy tracić czasu", podkreśla Kocher. Widzi on potencjał we wspólnym niemieckojęzycznym obszarze u starszych pracowników – dla nich powinno to być atrakcyjniejsze również po przekroczeniu ustawowego wieku emerytalnego. Ponadto dla kucharzy czynnik pracy jest zbyt obciążony podatkowo. „Pandemia koronawirusa pokazała, że możemy zrobić wszystko, ale nigdy nie było tak wielkich wyzwań geopolitycznych jak teraz. Przejdziemy przez to, ale będzie ciężko", pokreślił Kocher podczas dyskusji.
Proaktywna polityka imigracyjna
Według Gabriela Felbermayra z Wifo w Austrii brakuje proaktywnej polityki imigracyjnej. „Musimy aktywnie wchodzić na rynek i rozwijać czerwony dywan. Musimy być atrakcyjni jako pracodawcy. Przede wszystkim musimy współpracować ponad granicami". Według Felbermayra w 2023 roku zabraknie pracowników. Dla niego region wokół Innviertel jest innowacyjnym centrum energii, o czym mógł się przekonać podczas wycieczki firmowej w Fill. Prezes Uniwersytetu Ulrich Bartosch jest przekonany, że badania i rozwój oraz cyfryzacja oferują rozwiązania. Jeśli chodzi o IT-Security Europa codziennie wisi na włosku. Jest to na granicy nie do zatrzymania, dlatego musi się współpracować ponad granicami. Aktualnie jest realizowany projekt wspólnie z Vilshofen i Uniwersytetem Deggendorf.
Rynek pracy jest rynkiem pracownika
Johann Kraus z Rohde & Schwarz jest pewny, że w 2030 roku nie tylko firma będzie odnosić sukcesy, ale też pracownicy. Rynek pracy staje się czystym rynkiem pracownika. „Świat musi się dopasować. Największym konkurentem jest dla nas Azja. Tutaj nie ma żadnego balansu pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym".