Co o Czarnym Piątku pisze hiszpańska prasa?

Reklama

wt., 04/03/2018 - 14:08 -- koscielniakk

Organizacje feministyczne i obrońcy prawa do aborcji organizują „czarny piątek”, czyli szereg manifestacji w polskich miastach przeciwko ultrakonserwatywnej partii, która chce zaostrzyć jedne z i tak już najbardziej restrykcyjnych praw antyaborcyjnych w Europie.

„Wiemy o co toczy się gra, stawką jest całkowity zakaz aborcji w Polsce”, potwierdza broszura jednej z organizacji organizującej marsz w Warszawie. Podobne protesty odbyły się również w innych polskich miastach, takich jak Kraków, Łódź, Wrocław i Szczecin.

Polski rząd znów pracuje nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

Tydzień temu, ponad rok po „czarnym proteście” kobiet, który przyczynił się do podobnego procesu w tym katolickim kraju, polski rząd, zdominowany przez konserwatywno-nacjonalistyczną partię PIS ponownie wysłał do rozpatrzenia tekst ustawy, która blokowałaby możliwość przerwania ciąży w przypadku uszkodzenia płodu.

Jeśli poprawka do aktualnej ustawy, owocu kompromisu osiągniętego w 1993 roku, zaproponowana przez stowarzyszenie „Stop Aborcji” zostanie przyjęta, będzie to oznaczać, że aborcja będzie mogła być dokonana tylko dwóch wypadkach: ryzyka utraty życia przez matkę i ciąży spowodowanej gwałtem lub stosunkiem kazirodczym. Te dwa przypadki reprezentują tylko niewielki procent legalnie dokonywanych aborcji, a główną przyczyną przerywania ciąży w 2016 w Polsce była deformacja płodu (96% wg. „Stop Aborcji”.)

Intensywna debata

Inny projekt z inicjatywy obywatelskiej, liberalizujący prawo do aborcji, został odrzucony po kilku godzinach intensywnej debaty. Projekt ten, który zebrał ponad 400 tys. podpisów, pozwalałby na przerwanie ciąży do 12 tygodnia z powodów psychologicznych i społecznych, jak również wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół i zezwolenie na nieograniczony dostęp do tabletki „dzień po”.

W związku z odrzuceniem projektu obywatelskiego, manifestanci zebrali się w piątek przed siedzibą PiS.

Tekst poprawki do ustawy, która zakazywałaby aborcji spowodowanej uszkodzeniem płodu, został według „Stop Aborcji” podpisany przez 830 tys. osób.

Prezydent Andrzej Duda, bliski Kościołowi Katolickiemu, zobowiązał się do oficjalnego ogłoszenie nowej ustawy, po tym jak zostanie ona ratyfikowana, w celu „zniesienia prawa do zabijania dzieci z zespołem Downa.”

Nowy projekt ustawy jest nieco mniej restrykcyjny, niż ten który w 2016 sprowokował masowe protesty kobiet ubranych na czarno w różnych miastach Polski i które ostatecznie został odrzucony przez Sejm. Tekst ten przewidywał karę do 5 lat pozbawienia wolności dla lekarzy i innych uczestniczących w aborcji, włącznie z pacjentami, aczkolwiek w takiej sytuacji sędzia miał mieć prawo odmowy ukarania tych ostatnich.

 

 

Autor: 
Tłum. Igor Łukawczyk
Źródło: 
El nuevo diario

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama