Co trzeci Niemiec martwi się o swoje koszty utrzymania

Reklama

ndz., 06/12/2022 - 22:55 -- MagdalenaL

Strach przed problemami finansowymi rośnie. Według ankiety co siódmy Niemiec zakłada, że będzie musiał się jeszcze więcej zadłużyć. Także rząd federalny liczy się z rosnącym ryzykiem. Rozwój jest dramatyczny.

Inflacja i rosnące ceny energii oraz produktów spożywczych mocno niepokoją Niemców. Więcej niż jedna trzecia obywateli Niemiec (38%) martwi się, że nie będzie mogła opłacić swoich kosztów utrzymania. Wynika tak z reprezentatywnej ankiety zleconej przez wywiadownię gospodarczą Schufa, którą przedstawił WELT AM SONNTAG.

Tym samym w ciągu kilku miesięcy widocznie zwiększył się strach przed finansowymi problemami. Jeszcze w styczniu tego roku tylko co czwarty obywatel (28%) podzielał obawę, że nie jest w stanie ponosić większych kosztów. W ramach ankiety została przepytana w maju reprezentatywna grupa 1000 ludzi.

Prawie co siódma osoba musi według niej „z dużym prawdopodobieństwem” wziąć kredyt, aby utrzymać swój standard życia. Według ich informacji równie dużo ludzi musiało już pożyczyć pieniądze od krewnych, znajomych lub przyjaciół. Prawie jedna czwarta ankietowanych już przekroczyła swoje konto z powodu aktualnej sytuacji.

To jest najwyższa wartość od początku pobierania danych we wrześniu 2020 roku. Konsekwencje wojny na Ukrainie naciskają dodatkowo na panujący w kraju nastrój. Tymczasem prawie dwie trzecie ankietowanych (62%) spoglądają w przyszłość „raczej zatroskani” lub nawet z „wielkim strachem”, jak pokazuje ankieta.

Z problemami finansowymi rosną także oczekiwania wobec rządu. Wyraźna większość, czyli 79%, żąda, aby państwo wspomogło finansowo konsumentów w przypadku kryzysów gospodarczych. Prawie dwie trzecie preferowałyby przy tym bezpośrednią pomoc jak na przykład dodatki na opłacenie energii. Tylko 15% mówi jednak, że państwo powinno w pierwszej kolejności wesprzeć natychmiastową pomocą dotknięte kryzysem firmy.

W rezultacie mogą już niedługo być konieczne kolejne wsparcia państwa, mówi Sebastian Dullien, dyrektor Instytutu Makroekonomii i Badania Koniunktury (IMK) przy fundacji Hansa Böcklera. „Duże zmartwienia finansowe połączone z szybko rosnącymi cenami za energię i produkty spożywcze pokazują, że pakiety pomocy nie rekompensują wystarczająco dodatkowych obciążeń gospodarstw domowych.

Zero strachu przed utratą pracy

Dla wielu konsumentów pozostaje odczuwalna luka, a wzrost cen produktów spożywczych jeszcze nie jest rekompensowany. „Z tego względu może być konieczne, żeby rząd federalny dołożył kolejnych ulg”, prognozuje Dullien. To dotyczy z jednej strony grup, które do tej pory w dużej mierze były wykluczone, na przykład emeryci i studenci. Z drugiej strony wysokie ceny powinny w następnym roku z perspektywy ekonomicznej pozostać równie wysokie, a podwyżki wypłat nie zrekompensują widocznie straconej siły nabywczej.

Strach przed utratą pracy dotyczy wyraźnie tylko mniejszości, jak pokazuje ankieta. Prawie dziewięciu z dziesięciu zatrudnionych uważa swoje miejsca pracy za „bardzo” lub „raczej” pewne. „Sytuacja na rynku pracy jest obecnie dobra, przedsiębiorstwa mają pełnie księgi zleceń, a z powodu demograficznego rozwoju będzie brakować specjalistów w niektórych obszarach”, mówi Dullien.

Poza tym ekonomista widzi istotne ryzyka w przyszłości na rynku pracy, na przykład zatrzymanie dostaw gazu z Rosji. Wtedy będzie ponownie ważne, żeby państwo zareagowało szybko, aby wesprzeć zatrudnienie za pomocą pracy na pół etatu oraz programów pomocy.

Federalne Ministerstwo ds. Ochrony Praw Konsumenta ze Steffi Lemke (Grüne) podkreśla, że rząd federalny wprowadził „kompleksową i szybką skuteczną pomoc” dla obywateli. Jednak istnieje obawa, że „ryzyka nadmiernego zadłużenia wzrosną szczególnie w mniej zamożnych gospodarstwach domowych”, wyjaśnia rzeczniczka. Jest też ważne, aby wzmocnić doradztwo dla dłużników i upadłościowe.

Na to przypuszczalnie będzie przekazywany milion euro rocznie, zapowiedziało ministerstwo. Ponadto Federalne Ministerstwo ds. Ochrony Konsumentów pracuje na szczeblu UE, aby  wzmocnić ochronę przed nieuzasadnionymi rynkowo stopami procentowymi i lichwą w przypadku wszystkich rodzajów pożyczek oraz zakazać wprowadzającej w błąd reklamy.

Instytucje charytatywne żądają już od dawna lepszego wyposażenia poradni oraz prawa do bezpłatnego doradztwa dla dłużników. Listy oczekiwania w poradniach dla dłużników są długie, jak podaje diakonia z Bayernu. Sytuację wielu gospodarstw domowych zaostrzyła dodatkowo pandemia koronawirusa oraz inflacja.

Autor: 
Autor: Laurin Meyer / Tłumaczenie: Natalia Juhas
Źródło: 
https://www.welt.de/wirtschaft/article239048693/Umfrage-Jeder-dritte-Deutsche-sorgt-sich-um-seinen-Lebensunterhalt.html
Polub Plportal.pl:

Reklama