Coraz więcej afrykańskich kobiet stosuje środki antykoncepcyjne

Reklama

wt., 02/16/2021 - 14:07 -- MagdalenaL

Imageby teresa cotrim from Pixabay 

Edukacja, doradztwo, prezerwatywy za pośrednictwem wiadomości SMS.

Coraz więcej afrykańskich kobiet korzysta z ofert właściwego planowania rodziny. To wielki sukces rządów i partnerów międzynarodowych. Niemniej jednak wskaźniki urodzeń są nadal wysokie.

Populacja Afrykirośnie w zawrotnym tempie. Według obliczeń Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba ludności ma podwoić się do dwóch miliardów do2050 roku.Duża liczba dzieci sprawia, że coraz trudniej jest zapewnić przyszłym pokoleniom miejsca pracy.

Ale są też pozytywne tendencje – coraz więcej kobietstosuje nowoczesne środki antykoncepcyjne. Według najnowszego raportu Family Planning 2020 (FP2020) od 2012 roku liczba ta wzrosła o 66 procent - z 40 milionów do ponad 66 milionów kobiet i dziewcząt.

Gdy inicjatywa została zapoczątkowana osiem lat temu, rządy, agencje ONZ i fundacje prywatne, postawiły sobie ambitny cel: do 2020 roku 120 milionów więcej ludziniż dotychczas w 69 krajach o najniższych dochodach powinno stosować nowoczesne środki antykoncepcyjne.

Wynik: liczba nowych użytkowników prezerwatyw wzrosła tylko o 60 milionów.Według FP2020 liczba kobiet korzystających z antykoncepcji w Afryce Środkowej i Zachodniej podwoiła się. We wschodniej i południowej Afryce wzrosła ona aż o 70 procent.

Większy dostęp do środków antykoncepcyjnych

Co jest kluczem do sukcesu? „W większości krajów zastosowano konkretne działania”, mówi dyrektor FP2020 Beth Schlachter w wywiadzie dla DW. „Łańcuchy dostaw środków antykoncepcyjnych do klinik oraz ośrodków społecznych zostały rozszerzone.” Na początku pracownicy wydawali tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy i zastrzyki hormonalne.Wmiędzyczasie oferta znacznie się polepszyła. „Doradcy zdrowotni pracujący w danych społecznościach pomagają kobietom wybrać właściwe środki dla ich opieki zdrowotnej.” Zdaniem Schlachtera ważny aspekt nie został jednak nadal rozstrzygnięty - zmiana przekonań kulturowych i religijnych, tak aby kobiety mogły samodzielnie dbać o własne ciała.

Pod tym względem Malawi wykonało dobrą robotę: „Kraj skupił się na młodych dziewczynach i kobietach oraz ich potrzebach”, relacjonuje Schlachter. Jeszcze kilka lat temu biedne państwo południowej Afryki miało jeden z najwyższych wskaźników małżeństw dziecina świecie. W 2018 r. rząd położył temu kres, podnosząc minimalny wiek do 18 lat.

 Mniejsze rodziny dzięki większej edukacji

Wraz z rządem FP2020 opracowała różne inne środki zapobiegawcze. Kwestia antykoncepcji odgrywa ważną rolę, w szczególności sami młodzi ludzie zostają uświadamiani poprzez dyskusje na temat norm społecznych, dystrybucji środków antykoncepcyjnych w szkołach oraz doradztwa na wsiach i w danych społecznościach. „Opieka zdrowotna jest bardziej w rękach kobiet, więc nie zawsze muszą one wracać do klinik”, mówi Schlachter.

„Pragnienie, aby mieć dzieci zmienia się w większości krajów z dobrym dostępem do planowania rodziny”, mówi Catherina Hinz, dyrektor zarządzający Berlińskiego Instytutu Ludności i Rozwoju. Jej badanie „Pionierzy demograficzni Afryki” również potwierdza tę tendencję. Kilka czynników zawsze odgrywało dużą rolę. „Im bardziej wykształcone są dziewczyny, tym mniejsze są rodziny”, mówi Hinz w wywiadzie dla DW.

Przy tym strategie muszą być zawsze prowadzone równolegle: większe dochody są ważne, aby ludzie nie musieli już polegać na dzieciach jako na ekwiwalencie  emerytury. Ważna jest również wola polityczna, aby zwiastować konieczną zmianę wartości. „Ta zmiana rozpoczęła się już w miastach wielu krajów”. Jednak na wsi temat ten jest jeszcze ważniejszy.

Dostawa prezerwatyw przez motorower

Według Catheriny Hinz, w Rwandzie pojawił się ciekawy pomysł: młody startupowiec Kasha dostarcza prezerwatywy i środki antykoncepcyjnedo wsi dzięki motorowerowi. Podobnie jak w Kenii, można je zamówić smsem. Z usługi korzysta już 20 000 osób.

„W Etiopii wzrosła liczba środków antykoncepcyjnych dla młodych ludzi”, mówi Hinz. Rząd przeszkolił również 40 000 pracowników służby zdrowia pracujących na oddziałach zdrowia na obszarach wiejskich. „Planowanie rodziny jest skierowane nie tylko do osób zamężnych, ale także dla młodych ludzi w ośrodkach zdrowia”, mówi Hinz.

W Nigrze, w Afryce Zachodniej, zapaśnicy zwracają uwagę na znaczenie antykoncepcji za pośrednictwem spotu radiowego: „Znani sportowcy reklamują tam prezerwatywy. Prezydent dostrzegł kwestię rozwoju populacji i wspiera kampanie prewencyjne, a fundusze płyną również z KreditanstaltfürWiederaufbau(KfW, niemiecki państwowy bank rozwoju – notka tłumacza)”, powiedziała Hinz.

Angażowanie młodych ludzi na wczesnym etapie

Jej koleżanka Beth Schlachter z FP2020 również podkreśla sukcesy w Burkina Faso. Stwierdza ona, że rząd zwiększył wydatki o 30 procent, a także zebrał więcej darowizn w celu zmniejszenia dużej liczby ciąż. Młodzi ludzie powinni być włączenido konsultacji w sprawie planowania rodziny na wczesnym etapie, a środki antykoncepcyjne powinny być swobodnie rozprowadzane.

Pandemia Covid-19 ponownie utrudniła dostęp do antykoncepcji. „Wprawdzie odkryliśmy, że wzrost stosowania środków antykoncepcyjnych jest wyższy w Afryce niż w krajach azjatyckich”, mówi Schlachter. Ale jest ku temu prosty powód: Afryka pozostaje w tyle ze swoimi programami.

Tłumaczenie: Grzegorz Januszewski

Autor: 
Martina Schwikowski
Źródło: 
dw.com
Polub Plportal.pl:

Reklama