Elon Musk myśli o stworzeniu nowej platformy mediów społecznościowych

Reklama

pt., 04/08/2022 - 20:57 -- MagdalenaL

Wygląda na to, że Elon Musk rozważa wejście do świata mediów społecznościowych, by stworzyć własną konkurencję dla Twittera i innych platform.

Stało się to po tym, jak miliarder wywołał na Twitterze debatę na temat tego, czy platforma jest dostosowana do swoich celów. Musk, uważany za najbogatszego człowieka na świecie, poprosił swoich zwolenników o wzięcie udziału w ankiecie, w której pytał, czy Twitter przestrzega zasady wolności słowa.

„Wolność słowa jest niezbędna do funkcjonowania demokracji” – napisał w piątek na Twitterze.

„Czy uważasz, że Twitter rygorystycznie przestrzega tej zasady?”

Pytaniu towarzyszył prosty głos na „tak” i „nie”, który w przeważającej większości, bo w ponad 70%, uzyskała strona na „nie”.

Musk zaapelował także do ludzi o „uważne głosowanie”, ponieważ „konsekwencje tej ankiety będą bardzo ważne”.

Musk jest częstym użytkownikiem Twittera, ale ostatnio wyrażał swoje niezadowolenie z tej strony, szczególnie z powodu naruszania wolności słowa. Teraz wprost postawił pytanie, czy potrzebna jest „nowa platforma”.

 

Pomysł Elona Muska na platformę mediów społecznościowych

Później, odpowiadając Pranayowi Pathole'owi, Musk powiedział, że „poważnie zastanawia się” nad rozszerzeniem działalności i stworzeniem własnego konkurenta w dziedzinie mediów społecznościowych. Platformy, której centralnym elementem byłaby wolność słowa, a nie propaganda.

Wielu użytkowników zwróciło uwagę, że skoro Twitter jest prywatną firmą, to zasady wolności słowa nie mają tu zastosowania, podobnie jak każdy prywatny lokal ma prawo ustalać swoje zasady, obsługę na własnych warunkach lub odmówienie wstępu. Jednak w odpowiedzi na te zarzuty stwierdził, że we współczesnym świecie platformy takie jak Twitter są najbliższe publicznym przestrzeniom, w których ludzie mogą dyskutować o swoich ideach.

„Biorąc pod uwagę, że Twitter służy de facto jako publiczny rynek miejski, nieprzestrzeganie zasad wolności słowa fundamentalnie podważa demokrację. Co należy zrobić?” – Musk zatweetował w sobotę.

Teraz będzie interesujące zobaczyć, co Musk rzeczywiście zrobi, jeśli w ogóle. Jego wizja może być niedoskonała, a zadanie skomplikowane, ale gdy najbogatszy człowiek na świecie się na coś zdecyduje, to wszystko może się zdarzyć.

 

 

 

Autor: 
Autor: Marca; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Źródło: 
https://www.marca.com/en/lifestyle/celebrities/2022/03/27/624037dbca4741b8358b45ea.html
Polub Plportal.pl:

Reklama