Fala gniewu przelała się przez Niemcy z powodu pokazu sztucznych ogni nad Renem, który odbył się pom

Reklama

pt., 08/19/2022 - 11:26 -- MagdalenaL

Organizatorzy pokazu sztucznych ogni Ren w płomieniach stali się obiektem krytyki za przygotowanie wydarzenia podczas letniej suszy, gdy poziom wody w rzece cały czas opada.

Coroczny pokaz stał się punktem zapalnym; działacze na rzecz klimatu oraz inny są wściekli z powodu ryzyka pożaru i marnowania bezcennej wody, gdy Renowi zagraża stanie się rzeką niespławną.

Lokalnym mieszkańcom doradzano oszczędzanie wody, zaś straż pożarna w Koblencji nad Renem polewała wężami stoki w przygotowaniu na wspaniały pokaz, który odbył się pod koniec ostatniego tygodnia do piosenki Earth Song Michaela Jacksona.

Ren w płomieniach (Rhein in Flammen po niemiecku) to seria pokazów sztucznych ogni, które mają miejsce w różnych lokacjach nad Renem między majem a wrześniem. Dwa kolejne takie wydarzenia mają się odbyć we wrześniu w miejscowościach Oberwesel i Sankt Goar.

Poseł z partii zielonych na Bundestag Kathrin Hennenberger napisała na portalu Twitter: „Cóż, to jest całkiem niezły symbol wszystkiego, co obecnie poszło nie tak. Zamiast po prostu darować sobie fajerwerki i oszczędzać wodę… Stok jest nią polewany i harmider trwa w najlepsze”.

Długa fala upałów oraz susza spowodowały tego lata wiele pożarów lasów na terenie Niemiec, w tym w Grunewaldzie, ekskluzywnej dzielnicy Berlina. Jeden z użytkowników portalu Twitter powiedział: „Polewanie stoków wodą, by przeprowadzić Ren w płomieniach nad wysychającą rzeką, podczas gdy lasy płoną to znak, że nie traktujemy katastrofy klimatycznej wystarczająco poważnie”. Wielu innych użytkowników wyraziło takie samo zdanie.

W swoim oświadczeniu, organizatorzy (Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH) zachwalali wydarzenie z ostatniego weekendu pomiędzy Spay i Koblencją i nazwali je „marzeniem letnim” oraz sukcesem „pomimo niskiego poziomu wody w rzece Ren”. Przeprowadzono je z użyciem 30 statków i pojawiło się 100 tysięcy osób.

W międzyczasie główna grupa lobby przemysłowego w Niemczech ostrzegła we wtorek, że fabryki mogą znacząco obniżyć tempo produkcji, a nawet całkowicie ją zatrzymać z powodu obniżającego się poziomu wody w Renie, gdyż sytuacja utrudnia transport ładunku.

Poziom wody w rzece w miejscowości Emmerich am Rhein, niedaleko granicy z Holandią, opadł o kolejne 4 cm w ciągu 24 godzin, sięgając zera na mierniku głębokości. Władze powiedziały, że szlak transportowy wciąż ma głębokość prawie 200 cm.

Zastępca kierownika grupy BDI Holger Lösch powiedział, że „Trwająca susza i niski poziom wody zagraża bezpieczeństwu przemysłu, jeśli chodzi o zapasy”.

Dodał: „To jedynie kwestia czasu, zanim placówki w przemyśle chemicznym i stalowym trzeba będzie zamknąć, ropa naftowa i materiały budownicze nie dotrą do miejsc docelowych, oraz organizowanie transportów ciężarowych i wielopojemnościowych nie będzie już możliwe”.

Autor: 
Julia Kollewe / Tłum. Kamil Andrzejczak
Źródło: 
https://www.theguardian.com/world/2022/aug/16/anger-in-germany-over-rhine-firework-displays-taking-place-despite-drought
Polub Plportal.pl:

Reklama