Francja zabrania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych

Reklama

pt., 06/15/2018 - 16:22 -- koscielniakk

Nowe prawo dotyczy także nauczycieli, którym nie bardzo się to podoba. Ich zdaniem, telefony potrzebne są opiekunom na wypadek sytuacji wyjątkowych.

 

 

 

Francuscy uczniowie szkół podstawowych nie będą mogli przynosić do szkoły telefonów komórkowych, bo zabroni tego nowe prawo, którego projekt przedstawił w miniony czwartek minister szkolnictwa Jean-Michel Blanquer nazywając go "środkiem detoksykacji" w walce przeciw bezmyślności i nadużyciom, pisze Reuters.

Prezydent Emmanuel Macron, którego partia ma większość w Parlamencie, liczy na szybkie przyjęcie nowych przepisów tak, by zaczęły obowiązywać w przyszłym roku szkolnym. 

Szkoły podstawowe bez komórek to jedna z przedwyborczych obietnic urzędującego prezydenta.

Ponad 90% francuskich dzieci w wieku 12 lat lub starszych posiada telefony komórkowe.

Francuska inicjatywa wzbudziła zainteresowanie w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, które zastanawiają się nad wprowadzeniem podobnego zakazu.

Niebezpieczeństwa wynikające z korzystania z komórek

- Telefony komórkowe są efektem rozwoju technologii mobilnych, ale nie wolno im monopolizować naszego życia. Nie odnajdziecie się w świecie nowych technologii nie umiejąc czytać, pisać, liczyć, szanować innych i pracować w grupie, powiedział minister Blanquer w swojej wypowiedzi dla kanału LCI News

Nowe prawo dotyczy również kadry pedagogicznej.

Niektórzy z nauczycieli publicznie sprzeciwili się nowym zapisom. Był wśród nich Stephan Crochet ze związku UNSA, który powiedział dla RTL Radio, że obrażają one dorosłych, i że stanowią ryzyko, bo nauczyciele powinni mieć telefony na wypadek sytuacji wyjątkowych.

Zwolennicy zakazu uważają, że korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież sprzyja nadużywaniu internetu, ułatwia dostęp do pornografii i nie pozwala na wzajemne kontakty. 

Zdaniem ministra Blanquera, za wprowadzeniem nowego prawa przemawiają również kradzieże komórek, ściąganie haraczy i obsesja na punkcie marek odzieżowych.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama