Gdzie przeciętnie zarabiającego Niemca stać jeszcze na własny dom

Reklama

pon., 06/06/2022 - 23:22 -- MagdalenaL

Własny dom z ogródkiem? Wcześniej było to marzenie osiągalne dla każdego pracownika. Dzisiaj jednak wiele osób musi się z nim pożegnać, jeszcze zanim zacznie swoje kariery. Tylko w 149 na 401 niemieckich miast i powiatów średni dochód wystarcza na posiadanie własnego domu.

Przeciętny niemiecki dom, najlepiej z ogródkiem, ma obecnie około 140 metrów kwadratowych. Jeżeli chce się sobie na coś takiego pozwolić, trzeba wyłożyć około 376 000 euro, doliczając dodatkowe koszty, jak np. podatek od własności lub notariusza. Zakładając, że jest się w stanie pokryć 20% kosztów z wkładu własnego, pozostaje kwota pożyczki równa około 300 887 euro. Przy dobrym kredycie na zakup nieruchomości z oprocentowaniem 1% w skali roku i 2,5% spłatą na początku dawałoby to miesięczną ratę w wysokości 878 euro.

Dla większości Niemców to za dużo. Przeciętny pracownik na pełen etat zarabiał w 2020 roku 3975 euro miesięcznie. Po odjęciu raty kredytu pozostaje 2472 euro, zakładając, że to bezdzietny singiel.

Eksperci radzą, aby na raty na mieszkanie nie wydawać więcej niż 30% dochodu netto. Dla przeciętnego Niemca byłoby to około 742 euro – mniej niż to, co musiałby zapłacić za przeciętny dom. Założyliśmy w naszej kalkulacji co gorsza, że kupuje się już istniejący dom bez działki. Jeśli najpierw kupuje się samą nieruchomość, a potem samodzielnie buduje dom lub też kupuje dom z ogrodem, koszta mogą być jeszcze wyższe.

Tylko 15 dużych miast jest osiągalne dla przeciętnie zarabiających

Przy maksymalnej stawce 742 euro, przeciętnie zarabiający z naszego przykładu mógłby sobie pozwolić na dom w Niemczech, ale nie wszędzie. W 149 na 401 niemieckich miast miesięczne kwoty za dom o powierzchni 140 metrów kwadratowych są niższe. Obejmują one obszary wiejskie, przykładowo w Saksonii i  Saksonii-Anhalt, ale także duże obszary w Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary. Średnie ceny zakupu w tych regionach pochodzą z Postbank Housing Atlas 2021.

W dużych miastach jest trudniej. Tylko w 15 posiadanie własnego domu byłoby możliwe przy średniej pensji i dla osoby samotnej. Są to: większość miast Zagłębia Ruhry i jego dorzecza, takich jak Duisburg, Bochum, Wuppertal i Mönchengladbach, ale także miasta wschodnioniemieckie, takie jak Chemnitz i Magdeburg oraz Bremerhaven na północy. Jest też 14 miast średniej wielkości, do maksymalnie 100 tys. mieszkańców, takich jak Frankfurt nad Odrą, Pirmasens, Cottbus, Suhl, Weimar czy Eisenach.

Również dla dobrze zarabiających wiele regionów pozostaje zamkniętych

Nie powinno dziwić, że więcej regionów jest dostępnych dla osób o wysokich zarobkach, jednak wybór pozostaje bardziej ograniczony, niż się wydaje. Osobę dobrze zarabiającą zdefiniowaliśmy jako singla znajdującego się blisko najwyższej stawki podatkowej. W 2021 roku obowiązywała od 57 950 euro dochodu podlegającemu opodatkowaniu. Wliczając różne kwoty wolne od podatku, daje to dochód brutto rzędu 68 000 euro rocznie. To z kolei wskazuje na miesięczny dochód netto w wysokości około 3300 euro, co pozwala na maksymalną miesięczną ratę kredytu w kwocie 992 euro.

Starcza to natomiast na 255 z 401 niemieckich miast, czyli na nieco ponad połowę. Osoby dobrze zarabiające mają dostęp do 140-metrowych domów w niektórych częściach Bawarii i Badenii-Wirtembergii, w innych rejonach wokół Kolonii, Düsseldorfu, Hamburga, Berlina i Frankfurtu.

Z głównych miast do wyboru dodano 16 kolejnych. Największe z nich to Lipsk, Dortmund, Essen, Brema i Bielefeld, na wschodzie także Halle an der Saale i Erfurt. Dziewięć innych średnich miast jest również dostępnych dla osób o wysokich dochodach, w tym Schwerin, Flensburg, Worms i Schweinfurt. Jednak nawet wśród osób, które płacą najwyższą stawkę podatkową, nadal dominują regiony wiejskie. Największe to obszar miasta Akwizgran i dzielnica Mettmann między Düsseldorfem a Kolonią.

37 największych miast tylko dla bogatych

W 148 regionach Niemiec trzeba zarabiać znacznie powyżej górnej stawki podatkowej, aby móc sobie pozwolić na 140-metrowy dom. Najdroższe jest oczywiście Monachium, gdzie identyczna nieruchomość kosztuje 1,34 mln euro. Dałoby to miesięczną ratę w wysokości 3119 euro. Również dzielnica North Friesland oraz dzielnice Monachium, Starnberg i Miesbach wokół stolicy Bawarii osiągają milion.

W 37 innych miastach na dom mogą pozwolić sobie tylko bogaci. Poza Monachium obejmuje to pozostałe miasta „Wielkiej 7”, czyli Berlin, Hamburg, Kolonię, Frankfurt, Düsseldorf i Stuttgart, a także np. Bonn, Münster, Karlsruhe, Norymbergę i Drezno. Jednak wiele regionów wiejskich, zwłaszcza na Morzu Północnym i Bałtyckim, jest nieosiągalnych nawet dla osób o wysokich dochodach. Średnia tutaj jest często podnoszona przez wysokie ceny wysp.

Co trzeba wiedzieć z naszej przykładowej kalkulacji

To, co tutaj przedstawiliśmy, jest oczywiście tylko przykładowym wyliczeniem. Jest wiele parametrów, które można poprzesuwać, aby móc kupić sobie własny dom w danym regionie. Najprościej byłoby finansować taki dom nie tylko z jednego źródła dochodu. Pary, gdzie obie osoby pracują, mają kompletnie inne opcje finansowe, bez konieczności przepłacania.

Poza tym nie trzeba mieszkać na 140 metrach kwadratowych tylko dlatego, że to średni rozmiar. Jeśli wystarczy mniej miejsca, posiadanie własnego domu będzie dużo tańsze- można będzie nawet sfinansować ogród.

Trzecim elementem regulacyjnym byłyby warunki kredytowe. Jak powiedziano wcześniej, obliczony tutaj kredyt szacowano na 1% odsetek i 2,5% początkowej spłaty. Chociaż odradzamy obniżanie rat, jeśli chce się spłacić swój dom przed przejściem na emeryturę. Można znaleźć banki, które oferują niższe stopy procentowe. Co więcej, limit 30 procent dochodu netto dla kredytu jest tylko rekomendacją. Jeśli można i chce się żyć oszczędniej, limit ten może być łatwo podniesiony według indywidualnych potrzeb.

Autor: 
Autor: Christoph Sackmann / Tłumaczenie: Zuzanna Michalak
Źródło: 
https://www.focus.de/immobilien/kaufen/wohnatlas-2021-wo-sich-durchschnittsverdiener-in-deutschland-heute-noch-ein-eigenheim-leisten-koennen_id_13494939.html
Polub Plportal.pl:

Reklama