Gniew wobec francuskich protestujących porównujących szczepionki do nazistowskich potworności

Reklama

śr., 07/21/2021 - 19:34 -- MagdalenaL

Zdjęcie: AP Photo/Bob Edme

Francuz ocalały z Holokaustu potępił protestujących przeciwko szczepieniom, którzy porównywali się do Żydów prześladowanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Francuscy urzędnicy i grupy antyrasistowskie przyłączyły się do 94-latka, wyrażając oburzenie.

W sobotę ponad 100 000 osób maszerowało po Francji przeciwko rządowym przepisom dotyczącym szczepień, niektórzy demonstranci nosili żółte gwiazdy przypominające te, do których noszenia naziści zmuszali Żydów. Inni demonstranci nieśli znaki przywołujące obóz zagłady w Auschwitz lub reżim apartheidu w RPA, twierdząc, że francuski rząd niesprawiedliwie traktuje ich w swoich działaniach przeciwpandemicznych.

„Nie wyobrażacie sobie, jak bardzo mnie to zdenerwowało. To porównanie jest pełne nienawiści. Musimy wszyscy powstać przeciwko tej hańbie" - powiedział w niedzielę ocalały z Holokaustu Joseph Szwarc podczas uroczystości upamiętniającej ofiary antysemickich i rasistowskich działań państwa francuskiego, które kolaborowały z reżimem Adolfa Hitlera.

„Nosiłem gwiazdę, wiem, co to jest, wciąż mam ją w ciele" - mówił ze łzami w oczach Szwarc, który został deportowany z Francji przez nazistów. „Obowiązkiem każdego z nas jest nie pozwolić, aby ta oburzająca, antysemicka, rasistowska fala przeszła nad nami".

Historyk i były łowca nazistów Serge Klarsfeld również wziął na celownik analogię, podkreślając w poniedziałek, że „żółta gwiazda była symbolem śmierci, który wykluczał Żydów ze społeczeństwa i naznaczał ich do eksterminacji, podczas gdy szczepionki z kolei życie ratują". Zrównanie tych dwóch, powiedział The Associated Press, jest „ohydnym" porównaniem, które służy do trywializacji żółtej gwiazdy.

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal ubolewał nad „absolutnie nikczemnymi porównaniami" zasad dotyczących szczepionek do nazistowskich okrucieństw i wezwał innych przywódców politycznych do zabrania głosu w tej sprawie.

Attal podkreślił później potrzebę szczepień pomimo coraz bardziej radykalnych obszarów oporu.

„Jesteśmy w czwartej fali" - powiedział po poniedziałkowym wieczornym posiedzeniu gabinetu, na dzień przed skierowaniem do parlamentu projektu ustawy, która wprowadza obowiązek posiadania karty szczepień umożliwiającej dostęp do przestrzeni publicznej, w tym restauracji. Wchodzi ona w życie w środę w obiektach kulturalnych i rekreacyjnych, a na początku sierpnia w restauracjach, barach i innych miejscach - po wprowadzeniu ustawy w trybie przyspieszonym.

„Nie poddamy się dyktaturze obrazów i oburzających słów" - powiedział rzecznik rządu w odniesieniu do protestujących przeciw szczepieniom.

Międzynarodowa Liga Przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi powiedziała, że protestujący przeciw szczepieniom „szydzili z ofiar Holokaustu" i minimalizowali zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione podczas II wojny światowej.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że protestującymi manipulowały siły polityczne, które kłócą się przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi we Francji.

Sobotnie protesty przyciągnęły mieszankę ludzi wściekłych na rząd z różnych powodów, a przede wszystkim zwolenników skrajnej prawicy. Wybitne postaci francuskiej skrajnej prawicy były w przeszłości skazywane za antysemityzm, rasizm i zaprzeczanie Holokaustowi.

Rząd wprowadza w poniedziałek ustawę, która wymaga od pracowników służby zdrowia szczepień przeciwko koronawirusowi oraz przepustek COVID-19 przy wejściu do restauracji i innych lokali.

Podczas dużego protestu w Paryżu w sobotę przeciwko przepisom dotyczącym szczepionek jeden z demonstrantów przykleił sobie na plecach gwiazdę z napisem „nieszczepiony". Inny, Bruno Auquier, 53-letni radny miejski, który mieszka na obrzeżach Paryża, narysował żółtą gwiazdę na swojej koszulce i rozdawał opaski na rękę z gwiazdą.

„Nigdy się nie zaszczepię" - powiedział Auquier. „Ludzie muszą się obudzić", powiedział, kwestionując bezpieczeństwo szczepionek COVID-19.

Auquier wyraził obawę, że nowe środki ograniczą wolność jego dwójki dzieci i zobowiązał się do zabrania ich ze szkoły, jeśli szczepienia staną się obowiązkowe.

Sondaże sugerują, że większość Francuzów popiera te środki, ale wywołały one gniew w niektórych kręgach. Wandale zaatakowali w weekend dwa ośrodki szczepień w południowo-zachodniej Francji. Jeden z nich został podpalony, a drugi pokryty graffiti, w tym nawiązującym do nazistowskiej okupacji Francji.

Francja odnotowała ponad 111 000 zgonów w wyniku pandemii, a liczba nowych potwierdzonych przypadków znów gwałtownie wzrasta, co budzi obawy o ponowną presję na szpitale i dalsze ograniczenia, które mogłyby zaszkodzić miejscom pracy i przedsiębiorstwom.

Rząd zarządził zaostrzenie kontroli granicznych dla przyjezdnych, a niektóre regiony przywróciły przepisy dotyczące masek na zewnątrz i nakazały wcześniejsze zamknięcie restauracji i barów. Rzecznik rządu Attal podniósł w poniedziałek możliwość ponownego zamknięcia nocnych klubów, zaledwie kilka dni po ich ponownym otwarciu.

Klarsfeld, którego ojciec zginął w Auschwitz, odpierał żądania protestujących dotyczące „wolności" i twierdzenia, że ostatnie środki zdrowotne były dyktatorskie, mówiąc, że dyktatury przyjmują środki represji, aby służyć własnym celom, podczas gdy republiki czasami przyjmują niezbędne środki dla dobra wszystkich.

„Jakiej wolności oni poszukują? Wolności do bycia zakaźnym?" - pytał.

W Niemczech w zeszłym roku kilka osób protestowało przeciwko ograniczeniom związanym z wirusem zakładając gwiazdy Dawida, co skłoniło znanego niemieckiego przywódcę żydowskiego Josefa Schustera do potępienia „obrzydliwej instrumentalizacji" tego symbolu.

W zeszłym miesiącu w Rosji popularny aktor Egor Beroev założył żółtą gwiazdę na ceremonii rozdania nagród, mówiąc o „przebudzeniu w świecie, w którym (szczepienie COVID-19) stało się znakiem rozpoznawczym". Wywołał on powszechną krytykę, ale także rozproszone poparcie. Przemawiał po tym, jak mer Moskwy ogłosił nowe ograniczenia związane z koronawirusem, w tym dla restauracji. Ograniczenia te obowiązywały tylko przez trzy tygodnie.

___

Daria Litvinova w Moskwie i Geir Moulson w Berlinie przyczynili się do tej relacji.

Autor: 
Angela Charlton, Constantin Gouvy / tłum. Magdalena Nowicka
Źródło: 
https://apnews.com/article/europe-health-government-and-politics-coronavirus-pandemic-race-and-ethnicity-e3757c1c51abd7ce56473c455f6f880d
Polub Plportal.pl:

Reklama