Indonezyjska armia kończy z testami „dziewictwa” dla rekrutek

Reklama

pon., 08/16/2021 - 00:45 -- MagdalenaL

Grupy walczące o prawa człowieka z entuzjazmem przyjęły decyzję władz indonezyjskich o zaprzestaniu wykonywania uwłaczających „testów dziewictwa” rekrutujących się do armii. Decyzja ta nastąpiła 7 lat po tym, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że praktyka ta nie znajduje uzasadnienia w przesłankach naukowych.

Gen. Andika Perkasa, będący szefem sztabu indonezyjskiej armii ogłosił, że wojsko zaprzestanie wykonywania inwazyjnych testów na kobietach, które polegały na tym, że inspektorzy używali palców do sprawdzenia, czy błona dziewicza nie została naruszona.

Jak zauważył on, zamiast podobnych, nielogicznych testów, kandydatki i kandydaci chcący wstąpić do armii powinni być oceniani jedynie ze względu za swoją sprawność fizyczną. Armia powinna sprawdzać także aspekty takie, jak rozróżnianie kolorów, a także ogólny stan kręgosłupa oraz serca, tak by upewnić się, że żołnierze są zdrowi, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

„Zmiany te sprawiają, że nasza armia jest bardziej precyzyjna i skupiona na osiąganiu konkretnych celów” - stwierdził Perksasa w wywiadzie udzielonym dla reporterów, podczas corocznych amerykańsko-indonezyjskich ćwiczeń wojskowych przeprowadzonych w powiecie Minahasa, w prowincji Celebes Północny.

Ogłosił on także, że dyrektorzy szpitali, a także służby medyczne od maja informowane są o nowych procedurach.

W wytycznych z 2014 roku, ogłoszonych przez WHO, dotyczących opieki medycznej dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej wynika, że tak zwane „testy dziewictwa” nie mają uzasadnienia w przesłankach naukowych.

Andreas Harsono, działacz organizacji Human Rights Watch (HRW) wezwał do wywierania presji na indonezyjską marynarkę oraz siły powietrzne, tak by również i one zaprzestały podobnych praktyk.

W oświadczeniu, opublikowanym w czwartek przez The Associated Press, Harsono stwierdził: „Nasze dowództwo postępuje słusznie. Teraz to w gestii dowódców terytorialnych i batalionów leży wykonywanie rozkazów i uznanie tego procederu za nienaukowy i naruszający godność”.

Jak podaje organizacja Human Rights Watch, rekrutki, które poddane zostały tej procedurze i „oblały” testy nie były co prawda za to karane, lecz - jak twierdzą - przeżycia te były bolesne, poniżające i traumatyczne.

HRC udokumentowała również przypadki przeprowadzania podobnych testów przez siły bezpieczeństwa w Egipcie, Indiach i Afganistanie i skrytykowała wymaganie przeprowadzania testów dziewictwa dla uczennic indonezyjskich szkół.

Jak stwierdzają pracownicy organizacji, w wojsku i policji testy te przeprowadzane były od dziesiątek lat, a ich ofiarami padały czasem narzeczone oficerów wojskowych. Indonezyjska policja praktykę tę porzuciła w 2018 roku.

Autor: 
Niniek Karmini / tłum. Wiktor Groblewski
Źródło: 
https://apnews.com/article/indonesia-united-nations-army-4acd8fee69c39b4f6ee88bcf54df8bba
Polub Plportal.pl:

Reklama