Jak się poznaliśmy: „Poprosiłem ją o to, by za mnie wyszła. Natychmiast odparła, że to niemożliwe”

Reklama

wt., 07/20/2021 - 22:13 -- MagdalenaL

– Oboje jesteśmy introwertykami i domownikami... Somaia i Michael w Nasr City w Kairze w 2017 roku. Zdjęcie: Dostarczone przez Michaela

40-letni Michael i 30-letnia Somaia poznali się, kiedy studiował język arabski w Kairze. Po zakochaniu z wzajemnością w 2015 roku, Michael przeszedł na islam, żeby mogli się pobrać.

Kiedy latem 2015 roku Michael przyjechał z USA do Egiptu, aby uczyć się arabskiego, nie spodziewał się znaleźć miłości. Następnie w instytucie języka arabskiego w Kairze został przedstawiony Somai, która nauczała specjalistyczne przypadki. – Był studentem VIP, więc wiedziałam, że muszę uważać na jego program nauczania – mówi. – Wydawał się być miły i sympatyczny.

Chociaż Michael na początku stwierdził, że Somaia jest oschła to szybko się rozluźniła. – Zdałem sobie sprawę, że szefowie poprosili ją to, żeby mnie specjalne traktowała i dlatego była taka formalna – mówi. – Zaczęliśmy rozmawiać o swoich życiach i nawiązaliśmy silną przyjaźń.

Podczas Ramadanu Somaia zaprosiła Michaela na iftar. Te kolacje odbywają się wieczorami podczas świętego miesiąca, aby przerwać okres postu. – Został do północy i rozmawialiśmy całą noc, ale myślałam, że jesteśmy tylko przyjaciółmi – mówi.

Wkrótce potem Somaia towarzyszyła Michaelowi w turystycznej dzielnicy Kairu w celu zakupu pamiątek dla jego rodziny. Poszli razem do restauracji i Michael zdał sobie sprawę, że chciałby czegoś więcej niż tylko przyjaźni. – Po prostu zdałem sobie sprawę, że zobaczyłem ją w zupełnie innym świetle. Wszystko się dla mnie zmieniło.

Kilka dni później Michael wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, gdzie robił doktorat z antropologii językowej. – Poprosiłem ją, żeby na pożegnanie poszła ze mną na kawę.

Powiedział jej, że chciałby z nią być i zapytał, czy ona czuje to samo. – W Egipcie nie można mieć luźnych związków – mówi. – Chociaż nie zostało to wyraźnie powiedziane, poprosiłem ją o to, by za mnie wyszła. Somaia natychmiast odparła, że to niemożliwe.

Chociaż ciągnęło ją do niego to wystąpiły komplikacje. – Miałam względem niego uczucia, ale odłożyłam je na bok, ponieważ nie sądziłam, że to może zadziałać – twierdzi. Somaia była wcześniej przez krótki czas zamężna, co w kulturze egipskiej opisane jest, jako „śmiertelny cios” dla przyszłych związków. Martwiła się również, że rodzina nigdy nie pozwoli jej być z Amerykaninem. – Nie byłem muzułmaninem i nie rozumiałem islamu. Nie wiedziałem, że małżeństwo muzułmanki z niemuzułmaninem jest nielegalne - mówi Michael.

Powiedział jej, że jest gotów dokonać zmian w swoim życiu, aby to się udało. Pozostali w kontakcie a on odwiedził ją ponownie w grudniu tamtego roku. – Do tego czasu zdecydowałem, że przejdę na islam. Przekonywałem się do tego przez kilka miesięcy – twierdzi Michael. Matka Somaii udzieliła im błogosławieństwa na małżeństwo. – Przyszła na moją ceremonię zmiany wiary. Od tamtej pory jesteśmy bardzo blisko – twierdzi Michael. Mimo że jej brat miał na początku obawy ponieważ, jak twierdzi Somaia „nie chciał, żebym znowu została zraniona”, „to wszyscy w rodzinie są teraz szczęśliwi, że jesteśmy razem”.

Para wyszła za mąż w Ministerstwie Sprawiedliwości po ceremonii zmiany wiary latem 2016 roku. Pierwotnie planowali ślub rodzinny, ale odwołali go po katastrofie lotniczej. – Rząd USA początkowo uważał, że to zamach bombowy. Departament Stanu wydał ostrzeżenie dla obywateli USA wjeżdżających do Egiptu – mówi Michael. Ze względu na obawy związane z terroryzmem uniwersytet Michaela wymagał od niego tymczasowego powrotu do USA.

Wrócił do Egiptu w grudniu 2016 roku i oboje próbowali ubiegać się o zieloną kartę dla Somaii. – Ona pochodzi z Egiptu i Jemenii, a w tym czasie Trump zaczął zakazywać wielu rzeczy osobom pochodzącym z niektórych krajów z większością muzułmańską – informuje Michael. Z uwagi na to, że para nie mogła razem wyjechać do USA Michael przeniósł się do Kairu. Wiza Somaii została niedawno zatwierdzona, więc wkrótce przeniosą się do USA, gdzie mają nadzieję założyć rodzinę.

– Ludzie myślą, że musimy być kompletnie inni ze względu na nasze wychowanie – mówi Michael. – Ale tak naprawdę oboje jesteśmy introwertykami i domownikami. Świetnie się dogadujemy.

Somaia uwielbia to, że może być sobą przy swoim mężu. – Czujemy się bardzo komfortowo w swoim towarzystwie – mówi.

Autor: 
Lizzie Cernik / tłum. Anna Zawadzka
Źródło: 
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/jul/19/how-we-met-i-was-asking-her-to-marry-me-she-immediately-said-it-was-impossible
Polub Plportal.pl:

Reklama